„Niektórzy z uczestników to moi koledzy ze studiów w Rzymie. Dlatego z radością goszczę ich w bazylice katedralnej - Matce wszystkich kościołów naszej diecezji i modlę się, aby szczęśliwie powrócili do swoich domów rozsianych po całym świecie i tam owocnie pracowali, kształtując nowe powołania kapłańskie” - powiedział bp sosnowiecki Adam Śmigielski SDB.
Salezjańscy bibliści pracują głównie nad rozpoznaniem znaków Bożych i skutecznym pogłębieniem misji posługi Słowa Bożego wśród młodzieży, a także wśród wiernych. „W sympozjum, które trwało od 27 grudnia do 4 stycznia wzięło udział prawie 50 profesorów z całego świata. Byli obecni naukowcy z: Włoch, Hiszpanii, Słowacji, Ziemi Świętej, Chin, Indii, Brazylii, Wenezueli, Haiti, Gwatemali, Paragwaju, Meksyku, Kenii i Angoli. Tak liczni przedstawiciele krajów z całego świata są dla nas znakiem, że Duch Święty jednoczy nas wszystkich w wielkiej rodzinie i możemy solidaryzować się z wiernymi na każdym kontynencie” - powiedział, przedstawiając zgromadzenie ks. prof. Andrzej Strus.
Tematem V Światowego Sympozjum Salezjańskiego Stowarzyszenia Biblijnego, które odbywało się w Krakowie, była Lectio divina w życiu salezjańskim. Lectio divina uczy, jak spotykać się ze Słowem Bożym, jak je przemodlić i przyjąć całym życiem. Większość uczestników to członkowie Stowarzyszenia, salezjanie bibliści. Obecne były także siostry salezjanki, głównie z polskich inspektorii Córek Maryi Wspomożycielki Wiernych. W sympozjum wzięli również udział zaproszeni goście m.in.: bp Adam Śmigielski SDB i bp Marian Gołębiowski. Profesorowie nie tylko oddawali się naukowym rozważaniom. Wizyta w Polsce była także okazją do poznania naszego kraju. Goście odwiedzili historyczne miejsca południowej Polski: Kraków, Częstochowę, Wieliczkę, Oświęcim. Warto dodać, że światowe spotkania biblistów salezjańskich odbywają się co pięć lat. Ostatnie takie spotkanie miało miejsce w Salezjańskim Międzynarodowym Instytucie Teologicznym w Betlejem-Cremisan w 1999 r. w Ziemi Świętej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu