„O godzinie 15.00 na Filipinach przerywana jest praca w bankach, urzędach, sklepach. Przerywane są także programy telewizyjne i wszyscy odmawiają Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Dla nas w Polsce byłoby to niespotykane, dlatego, że wciąż jeszcze wiara jest ukrywana. Funkcjonuje model, że wiary należy się wstydzić. Dla mieszkańców Filipin wiara jest przywilejem, zaszczytem” – dodał bp Jeż.
Bp Jeż zwraca też uwagę na wiarę w rodzinach. „Wspólnoty filipińskie w różnych krajach trzymają się razem przy parafiach, które są dla nich drugim domem. Ten naród potrafi zachować pokój wewnętrzny. Możemy się tego od nich nauczyć. Są ludźmi wiary i pokoju wewnętrznego, który pozwala im pokonywać największe problemy. Np. po tajfunie rozpoczynają na nowo życie z całym zaangażowaniem” – dodaje.
Rekolekcje dla ponad pół tysiąca kapłanów diecezji tarnowskiej odbyły się w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie pod hasłem „Ewangelizacja wobec przemiany czasów”.
Modlitwa na Hali Łabowskiej
Agnieszka Masłowska
[ TEMATY ]
Tarnów
Hala Łabowska
ks. Władysław Gurgacz
Agnieszka Masłowska
Mszy św. przy ołtarzu polowym przewodniczył bp Jan Szkodoń
We wrześniu 1949 roku, obecni na sali rozpraw przed komunistycznym sądem usłyszeli słowa skazanego: „Nie żałuję tego, co czyniłem. Moje czyny były zgodne z tym, o czym myślą miliony Polaków, tych Polaków, o których obecnym losie zadecydowały bagnety NKWD. Na śmierć pójdę chętnie. Cóż to jest zresztą śmierć? Wierzę, że każda kropla krwi niewinnie przelana zrodzi tysiące przeciwników i obróci się wam na zgubę”. Wypowiedział je skazany na śmierć 35 letni kapłan, kapelan partyzanckiego oddziału PPAN "Żandarmeria" działającego na terenie Beskidu Sądeckiego. Został zabity strzałem w tył głowy w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie.
Co roku, m.in. dzięki Jerzemu Basiadze, prezesowi fundacji "Osądź mnie Boże", na Hali Łabowskiej spotyka się kilkaset osób, żeby wziąć udział w niezwykłej lekcji patriotyzmu i uczcić uroczystą Mszą św. pamięć zamordowanego przez UB, niezłomnego kapłana - ks Władysława Gurgacza TJ oraz żołnierzy wyklętych z oddziału Żandarmeria PPAN. W tym roku Eucharystii przy ołtarzu polowym 8 września przewodniczył bp ks. Jan Szkodoń, a koncelebrowało ją wielu kapłanów.
CZYTAJ DALEJ