Reklama

Benedykt XVI

Prezentacja Orędzia Benedykta XVI na 47. Dzień Środków Społecznego Przekazu

[ TEMATY ]

męczennicy

dialog

bezpieczeństwo

islam

Radomsko

Grażyna Kołek

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo z prezentaacji Orędzia tv.niedziela.pl.


Pod przewodnictwem abp. Wacława Depo odbyła się 25 stycznia w studiu TV „Niedziela” w Częstochowie prezentacja Orędzia Benedykta XVI na 47. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, zatytułowanego „Portale społecznościowe: bramy prawdy i wiary; nowe przestrzenie dla ewangelizacji”. W prezentacji papieskiego dokumentu obok przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski uczestniczyli: ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny „Niedzieli”, o. Dariusz Cichor OSPPE - definitor generalny Zakonu Paulinów, przewodniczący Komisji ds. Mediów przy Kurii Generalnej Zakonu Paulinów i ks. Piotr Zaborski - dyrektor Archidiecezjalnego Radia Fiat.

Reklama

Abp Wacław Depo, w kontekście orędzia Benedykta XVI, przypomniał, że „papież nie boi się odważnie wejść na areopagi, na współczesne agory i wystąpić w debacie publicznej.”- W orędziu papieskim znajdujemy zaproszenie do komunikacji przez Internet, do dialogu, do spotkania, by odczytywać prawdę i tajemnicę osoby- mówił abp Depo.„Prawda i wiara są bramą do spotkania”- kontynuował. Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP podkreślił, że „wspólne poszukiwanie prawdy wymaga tego, że logika argumentacji ma być pierwsza, a nie sława czy popularność”. – „Nie możemy trwać w bezczynności”, jak mówił bł. Jan Paweł II. Musimy być obecni w przestrzeni Internetu- zaznaczył abp Depo.

- „Papież wybiega bardzo do przodu w kwestii nowoczesności informatycznej i obecności Kościoła w tej przestrzeni- mówił ks. inf. Ireneusz Skubiś. Zdaniem redaktora naczelnego „Niedzieli”, Benedykt XVI w swoim Orędziu „pokazuje opcję ewangelizacyjną”. - Trzeba zaistnieć w świecie Internetu z przesłaniem ewangelicznym. Trzeba uczestniczyć w sposób odpowiedzialny w sieciach społecznościowych - mówił ks. Skubiś. - Nie ma innej możliwości dla dzieła apostolatu. Chodzi przecież o pokazanie Chrystusa i Ewangelii młodym ludziom – podkreślił ks. Skubiś.

O. Dariusz Cichor OSPPE zwrócił uwagę na to, że „Papież patrzy pozytywnie na rozwój środków społecznego przekazu”.- W orędziu Benedykta XVI odnajdujemy prawdę, że media mają służyć nie tyle prostej informacji, ile komunikacji. Papież zwraca uwagę na coś, co możemy nazwać „kulturą sieci”- mówił o. Cichor. - Środki społecznego przekazu, zwłaszcza Internet, mają służyć człowiekowi integralnie- kontynuował o. Cichor.

Zdaniem ks. Piotra Zaborskiego, Benedykt XVI zwraca uwagę na autentyczność społecznego przekazu i komunikacji.- Warto zauważyć, że młodzi ludzie są już wychowani na Internecie- mówił ks. Zaborski. - Nie wolno też zostawić tego, co tradycyjne. Papież swoje Orędzie kieruje do wszystkich, a zatem również do tych osób, które nie korzystają z Internetu i zdobyczy technologii. Są przecież również ludzie, którzy chcą żyć bez Internetu i chcą pokazać, że bez Internetu da się żyć- kontynuował ks. Zaborski.

Dzień Środków Społecznego Przekazu w większości krajów jest obchodzony w niedzielę przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego, ale episkopaty krajowe mogą też wyznaczać własne daty obchodzenia tego Dnia. W Polsce jest to trzecia niedziela września. W tym roku Dzień Środków Społecznego Przekazu przypada 15 września.

2013-01-25 16:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znowu między Niemcami a Rosją

Niedziela Ogólnopolska 49/2012, str. 30-31

[ TEMATY ]

Polska

niepodległość

bezpieczeństwo

DOMINIK RÓŻAŃSKI

Prof. Romuald Szeremietiew

Prof. Romuald Szeremietiew

WIESŁAWA LEWANDOWSKA: - Panie Profesorze, co się dzieje w naszym kraju? Nie dość, że tzw. normalni obywatele tracą orientację, to także elity polityczne pogubiły się w zamieszaniu, które w dużej mierze same wywołują. I nikt już właściwie nie wie, o co komu naprawdę chodzi... Skąd się bierze, Panie Profesorze, ta dzisiejsza niezwykła nerwowość życia politycznego w Polsce, nazywana wojną polsko-polską? Z naszej zwykłej niesforności?

CZYTAJ DALEJ

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Pamiętam, jak wyjechałam na studia do Krakowa. Wtedy w każdy weekend wracałam do rodzinnego domu. Nawet gdy byłam chora, pociąg zawoził mnie do mamy. Tam się leczyłam, odpoczywałam. Zawsze tego czasu w domu było za mało. To samo czułam, gdy po raz pierwszy stanęłam w miejscu objawień Maryi w Gietrzwałdzie. Wydawało mi się, że znowu jestem w najbardziej bezpiecznym i ukochanym miejscu na świecie – mówi Agnieszka z Małopolski.

CZYTAJ DALEJ

Nowe sanktuarium bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

2021-09-18 20:40

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasowski

Jako prymas Polski przemierzał cały kraj, aby wzywać do jedności, do miłowania innych i przebaczenia - mówił abp Jan Pawłowski podczas uroczystości ustanowienia sanktuarium błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kobylance. Delegat papieski przewodniczył mszy świętej w kościele koło Stargardu.

Tu Prymas lubił zatrzymywać się podczas wizyt w Szczecinie i Stargardzie, przyjaźnił się też z pierwszym proboszczem i założycielem tej parafii ks. Piotrem Głogowskim. Od lat parafianie modlili się o beatyfikację Prymasa. Od 2017 roku po domach parafii pielgrzymował obraz Matki Bożej Częstochowskiej podarowany przez Prymasa. Wtedy też powstała myśl, żeby tu było sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję