Hiszpania mistrzem świata

sport

Armin Kübelbeck/PL.WIKIPEDIA.ORG

Hiszpania rozgromiła Danię 35:19 w finale mistrzostw świata piłkarzy ręcznych. Mecz w Barcelonie było jednostronnym widowiskiem, reprezentacja Danii była tylko tłem dla wybornie dysponowanych gospodarzy.

Spotkanie finałowe zaczęło się od ataku gospodarzy, którzy w 53. sekundzie wyszli na prowadzenie po efektownym rzucie Antonio Garcii. W 3. minucie dwiema znakomitymi interwencjami popisał się Niklas Landin, który najpierw zastopował akcję Jorge Maquedy, a później Antonio Garcii.

Duńczycy na początku byli zagubieni w ataku. Hiszpanie natomiast w 5. minucie w ciągu 18 sekund zdobyli dwie bramki (Canellas i Guardiola) i trener reprezentacji Danii przy stanie 0:3 poprosił o czas. Po chwili przerwy Skandynawowie w końcu przełamali niemoc za sprawą Kaspera Sondergaarda.

Na bramkę Rasmusa Lauge odpowiedział pięknym rzutem z podłoża Antonio Garcia. Po trafieniu Maquedy gospodarze wyszli na prowadzenie 5:3, co spotkało się ogromnym z aplauzem publiczności zgromadzonej w 17-tysięcznym Palau Sant Jordi w Barcelonie.

W tym momencie Obie ekipy poszły na wymianę ciosów. W 13. minucie przy wyniku 7:5 dla Hiszpanii A Garia został wykluczony na dwie minuty. Grający w osłabieniu gospodarze mogli podwyższyć rezultat, ale Landin obronił rzut Guardiola.

Duńczykom zdecydowanie zabrakło szczęścia przy rzutach Lindberga i Noddesbo. W 20. minucie Danii udało się doprowadzić do stanu 8:9 dzięki Sondergaardowi. Następne trzy minuty były koncertem gry gospodarzy - po skutecznych kontrach Entrerriosa i Maquedy Hiszpania objęła wysokie prowadzenie 13:8, a trener Duńczyków poprosił o kolejny czas.

Do końca pierwszej połowy mieliśmy okazję obserwować koncert Hiszpanów, którzy po 30 minutach prowadzili aż 18:10. Tuz po przerwie obraz gry nie uległ zmianie. W 35. minucie Jorge Maqueda trafił po raz wtóry i Hiszpanie prowadzili już jedenastoma bramkami (22:11). Po kolejnych skutecznych akcjach Maquedy, Aguinagalde i Rivery gospodarze turnieju wygrywali 26:11!

W zespole duńskim nic nie funkcjonowało tak jak należy. Gdy Valero Rivera rzucił swoją piątą bramkę, gospodarze prowadzili już 29:12.

Duńczykom udało się rzucić trzy gole z rzędu, ale i tak nie dawało im to wielkich nadziei na odmianę losów tego spotkania. Dziesięć minut przed końcem meczu finałowego Hiszpanie prowadzili 30:15. Na trybunach hali w Barcelonie wielka fiesta kibiców, a na parkiecie zawodników Hiszpanii, którzy raz po raz pokonywali Landina i Greena.

W 55. minucie Hiszpanie prowadzili aż 34:16, a trener gospodarzy co chwila wpuszczał kolejnych zawodników, by dać im poczuć smaku zwycięstwa w tym pięknym dla Hiszpanów finale. Ostatecznie Hiszpanie rozgromili bezradnych tego dnia Duńczyków 38:19 i zasłużenie sięgnęli po złoto.

2013-01-28 10:35

Porażka Resovii w finale Ligi Mistrzów

sport

YouTube

Dla siatkarzy Assecco Resovii wszystko co działo się w weekend w Berlinie było nowe i w skali klubu rekordowe. Pierwszy awans do turnieju Final Four, na początek pierwsze zwycięstwo ze Skrą Bełchatów i wreszcie – w niedzielę – pierwszy finał. Skończyło się pierwszym srebrnym medalem. Na pierwsze miejsce rzeszowian nie było po prostu w niedzielę stać. Przegrali gładko 0:3 (22:25, 23:25, 21:25).

Zapewne w decydującej grze towarzyszyła im trema, ale to nie strach debiutanta sprawił, że rzeszowianie w starciu z faworyzowanym Zenitem Kazań nie mieli szans na zwycięstwo. Kombinacyjna gra Resovii nie wytrzymała konfrontacji z siłowo grającymi zawodnikami rosyjskiej drużyny, wśród których potężnymi zbiciami imponowali zwłaszcza Michajłow, Amerykanin Anderson i Kubańczyk Leon. Można było odnieść wrażenie, że kompletując skład legendarny rosyjski trener Władimir Alekno dobierał graczy pod kątem tego z jaką siłą potrafią uderzać piłkę…

Normy dotyczące uzyskania odpustu zupełnego w czasie Jubileuszu 2025

2024-05-13 13:08

odpusty

papież Franciszek

Jubileusz 2025

Graziako

Normy dotyczące uzyskania odpustu zupełnego w czasie zwyczajnego Jubileuszu roku 2025, ogłoszonego przez papieża Franciszka, opublikowała dziś Penitencjaria Apostolska.

O UZYSKANIU ODPUSTU PODCZAS ZWYCZAJNEGO JUBILEUSZU ROKU 2025 OGŁOSZONEGO PRZEZ JEGO ŚWIĄTOBLIWOŚĆ PAPIEŻA FRANCISZKA

George Weigel: Polacy muszą przestać patrzeć na Jana Pawła II "wstecz" i zacząć patrzeć jego oczami w przyszłość

2024-05-14 14:40

George Weigel

św. Jan Paweł II

Monika Książek/Niedziela

Polscy katolicy powinni przestać patrzeć wstecz na tego wielkiego człowieka, jakim był Jan Paweł II, i zacząć patrzeć jego oczami w przyszłość. Trzeba poważnie przyjąć wezwanie Jana Pawła II do nowej ewangelizacji, w której każdy postrzega siebie jako ucznia-misjonarza - powiedział we wtorek goszczący w Polsce George Weigel. Amerykański teolog i pisarz, autor bestsellerowej biografii o życiu i pontyfikacie Jana Pawła II, uczestniczył w spotkaniu zorganizowanym w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

George`a Weigela, autora bestsellerów o życiu i pontyfikacie św. Jana Pawła II, gości w Polsce dominikańskie Wydawnictwo "W drodze". Do 17 maja zaplanowano cykl spotkań autorskich, ponadto liczne debaty i wywiady, a także wręczenie amerykańskiemu gościowi Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Współorganizatorem debaty w Warszawie i spotkania autorskiego w Krakowie jest Instytut Tertio Millennio.