Reklama

Recenzja nowej książki ks. inf. Władysława Bochnaka

Początki diecezji legnickiej

Niedziela legnicka 9/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niewątpliwie utworzenie diecezji legnickiej przez papieża Jana Pawła II bullą Totus tuus Poloniae populus (Cały Twój naród polski) z dnia 25 marca 1992 r. stanowiło bardzo ważną historycznie chwilę, mającą znaczenie dla całego Kościoła w Polsce, jak i lokalnego wrocławskiego. Dziś ta prężnie funkcjonująca struktura organizacyjna Kościoła stanowi przykład inspirującego i efektywnego duszpasterskiego oddziaływania, które jest wynikiem całkowicie zaangażowanego w swą apostolską pracę jej pierwszego ordynariusza księdza biskupa doktora Tadeusza Rybaka i całego duchowieństwa. A należy zaznaczyć, że początki nie były łatwe. Tak jak pierwszy administrator apostolski Dolnego Śląska, ks. inf. Karol Milik rozpoczynał od podstaw organizowanie i budowanie nowych struktur administracji diecezjalnej, podobnie pracował ksiądz biskup Tadeusz Rybak tu, w piastowskim grodzie w Legnicy. Efektami tej pracy są pozostawione wspaniałe świadectwa i dokumenty pionierskiej pracy, które obecnie stanowią materiał do refleksji badawczej historyków.
Zagadnienia utworzenia diecezji legnickiej, działalności duszpasterskiej biskupów i kapłanów oraz życia religijnego wiernych, były przedmiotem trudu badawczego bardzo wielu historyków. Warto tu wymienić cennego i rzetelnego badacza dziejów diecezji legnickiej, ks. dr. Stanisława Kusika. Spod jego pióra wyszła bardzo wartościowa praca pt. Dzieje Kościoła katolickiego w dekanacie legnickim w latach 1945-1986.1 Ukazało się też szereg artykułów poruszających tematykę historii diecezji.2 Sprawom dziejów diecezji legnickiej poświęcili swój trud badawczy ks. J. Biernacki3 i ks. D. Danilewicz4. Niewątpliwie na szczególną uwagę i osobne wspomnienie zasługuje ks. prof. dr hab. W. Bochnak, który całą swoją pasję badawczą poświęcił zbieraniu dokumentów, źródeł i zapisywaniu tych wydarzeń z życia diecezji, które miały bardzo istotny wpływ na jej dynamiczny rozwój. Sygnały zainteresowania się tym zagadnieniem odnajdujemy już w artykule Początki diecezji legnickiej, zamieszczonym w pracy zbiorowej pt. Dziedzictwo wiary diecezji legnickiej. Kolejne opracowania, jak: Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Legnickiej, Kapituła Katedralna w Legnicy, Kościół katedralny w Legnicy czy Kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu. Ośrodek kultu Matki Boskiej Strzegomskiej, ukazują nam już bardzo płodnego i zaangażowanego historyka.
Ostatnio drukiem ukazała się jego kolejna praca. Tym razem za kanwę swych naukowych dociekań ks. W. Bochnak obrał sobie pierwszy Schematyzm Diecezji Legnickiej, wydany w r. 1992. Chociaż struktura pracy w zasadniczej części została oparta na układzie zaczerpniętym z tegoż Schematyzmu, to jednak jego treść i zamieszczone w nim źródłowe informacje całkowicie odbiegają od tego typu prac. Przede wszystkim autor z wielką sumiennością przekazał, dotąd nigdzie jeszcze nie publikowane, informacje z przygotowań do utworzenia diecezji legnickiej. Mógł tak uczynić, gdyż w tych przygotowaniach brał osobiście aktywny udział. Te cenne informacje zaczerpnięte z autopsji ukazują nam trud, jaki musieli włożyć twórcy diecezji legnickiej. Bardzo wyraźnie podkreślił to bp Tadeusz Rybak w piśmie z 14 września 2004 r., które stanowiło Słowo Wstępne do całej pracy. Nie bez znaczenia było też zamieszczenie zdjęcia chrzcielnicy - najcenniejszego zabytku średniowiecznej sztuki sakralnej (s. 19), znajdującej się w legnickiej katedrze. Tutaj autor chciał dokonać bardzo ważnego porównania. Początki naszego ludzkiego pielgrzymowania do Boga zaczęły się od chrzcielnicy, tak samo serce diecezji bije w katedrze, a jego początek ma miejsce przy chrzcielnicy.
Podstawę źródłową do opracowania recenzowanego dzieła stanowiły zasoby archiwalne Legnickiej Kurii Biskupiej. Przede wszystkim autor sięgnął do teczek dekanatów i parafii, sprawozdań z wizytacji kanonicznych i dziekańskich, kronik parafialnych, akt duchowieństwa. Cenną pomocą źródłową są: Schematyzm Diecezji Legnickiej z 1992 r. i Schematyzm Archidiecezji Wrocławskiej z 1979 i 1990 r. oraz ukazujące się od 1992 r. Legnickie Wiadomości Kościelne. Zasadniczym źródłem informacji przy pisaniu zaprezentowanych w pracy biogramów były informacje pisemne autorstwa księży i osób zakonnych z diecezji legnickiej. Niektóre biogramy były bardzo skromne. Ich objętość zależała od samych autorów.
Autor podzielił swoją pracę na dwie zasadnicze części. W pierwszej, zamieścił Słowo Biskupa legnickiego, wstęp, w którym podał uzasadnienie podjętego trudu oraz genezę i cele ustanowienia diecezji legnickiej. Druga część to przedstawienie dekanatów i parafii, które wspomnianą wyżej bullą papieską weszły w skład nowo utworzonej diecezji legnickiej. Całość pracy zamyka wykaz skrótów, indeks zgromadzeń zakonnych, indeks nazwisk i miejscowości oraz bibliografia.
Podejmując zadania oceny pracy, należy stwierdzić, że stanowi ona bardzo ważny wkład w odkrywanie i zapisywanie ważnych momentów z dynamicznego rozwoju tej nie tak dawno powstałej diecezji. Na szczególne podkreślenie i uznanie zasługuje fakt przedstawienia tego dynamizmu od strony pracy duszpasterskiej duchowieństwa. Autora można śmiało nazwać pionierem w pisaniu tego typu historii, bowiem do dziś w tak sumienny i mrówczy sposób nikt nie zebrał biogramów kapłanów pracujących w duszpasterstwie, na obszarze całej diecezji. Wielu historyków, podejmując podobną problematykę, ograniczało się tylko do podania biogramów kapłanów wyłącznie pracujących w parafii lub w dekanacie.
Oczywiście, jak każde ludzkie dzieło, posiada ono niewielkie mankamenty. Brak tu wielu istotnych biogramów aktywnie uczestniczących w życiu diecezji kapłanów ze zgromadzeń zakonnych. Wiele nadesłanych od duchownych informacji można by było poddać drobnym uzupełnieniom… Sumując, należy podkreślić fakt, że autor z zamierzonego celu wywiązał się znakomicie. Bogactwo informacji, oryginalność struktury pracy i sposób przedstawienia duchowieństwa stanowi bezcenny wkład w poznanie dziejów legnickiego Kościoła. Praca ta posiada jeszcze jeden, bardzo ważny walor, jest ona przeogromną kopalnią wiedzy dla przyszłych syntetycznych opracowań. Każdy, kto będzie rozpoczynał pisanie na temat dziejów legnickiego Kościoła, powinien zacząć od zapoznania się z informacjami zawartymi w tej recenzowanej pracy.

Władysław Bochnak, Początki diecezji legnickiej. Parafie i duchowieństwo 1992, Legnica 2004, s. 591.

1 Praca wydana w serii: Biblioteka diecezji legnickiej, T. 6, Legnica 1998, ss. 184.
2 Przeobrażenia ludnościowe na ziemi legnickiej, wałbrzyskiej i jeleniogórskiej po II wojnie światowej, w: Dziedzictwo wiary diecezji legnickiej, pod redakcją ks. S. Araszczuka, Legnica 1997; Życie religijne w Strzegomiu w latach 1945-1989, w: Perspectiva 1 (2004), s. 241-259; Legnica - miasto biskupie diecezji legnickiej, w: Perspectiva 1 (2002), s. 9 -26.
3 Ks. Jacek Biernacki napisał pracę doktorską pt. Nawiedzenie kopii obrazu Matki Boskiej Łaskawej w Krzeszowie w diecezji legnickiej w latach 1996-97. Na jej podstawie opracował artykuł i wydrukował w Perspectiva 2 (2003) nr 1, s. 5 - 20, pod tym samym tytułem. Jego dziełem jest też artykuł pt. Nawiedzenie figury Matki Bożej Fatimskiej w diecezji legnickiej, w: Perspectiva 3 (2004) nr 1, s. 203 - 213,
4 Ks. Dariusz Danilewicz napisał pracę doktorską pt. Nawiedzenie diecezji legnickiej przez kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w latach 1992-1993. Na jej podstawie opracował artykuł pt. Owoce nawiedzenia Matki Boskiej Częstochowskiej w diecezji legnickiej, w: Perspectiva 2 (2003) nr 1, s. 44-57.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Propagator Dzieła Bożego

2024-06-18 14:27

Niedziela Ogólnopolska 25/2024, str. 24

[ TEMATY ]

patron

es.wikipedia.org

Św. Josemaría Escrivá de Balaguer

Św. Josemaría Escrivá
de Balaguer

Założył jedną z największych instytucji kościelnych, której misją jest pokazywanie ludziom, jak mogą spotkać się z Bogiem w ich życiu zawodowym i prywatnym.

Święty Josemaría Escrivá de Balaguer poświęcił się dla Boga i bliźnich. Urodził się w Barbastro w Hiszpanii, w pobożnej i dobrze sytuowanej rodzinie. Rodzice ukształtowali jego niezachwianą wiarę i ufność w siłę modlitwy i Bożej Opatrzności. Gdy miał kilkanaście lat, zdecydował się zostać kapłanem, aby w ten sposób bardziej otworzyć się na wypełnianie woli Bożej. W 1925 r. Josemaría przyjął święcenia kapłańskie. 2 października 1928 r. w Madrycie, gdzie kontynuował studia doktoranckie, podczas rekolekcji przeżył wizję dzieła, do którego Bóg go powoływał – był to moment, w którym narodziła się idea założenia Opus Dei. Tak ideę tej organizacji określił św. Josemaría: „Powołanie do Opus Dei może otrzymać każda osoba, która pragnie się uświęcić we własnym stanie: będąc stanu wolnego, żyjąc w małżeństwie czy we wdowieństwie, będąc świeckim czy duchownym”. Resztę życia poświęcił na rozwijanie Opus Dei. W chwili jego śmierci organizacja działała na pięciu kontynentach i liczyła ponad 60 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

2024-06-21 11:47

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

zmiany kapłanów

diecezja.kielce.pl

W dniu 20 czerwca 2024 r. w Kurii Diecezjalnej w Kielcach miały miejsce zmiany personalne. Decyzją Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego siedem parafii diecezji kieleckiej otrzymało nowych proboszczów.

Cztery parafie otrzymały administratorów, będących uprzednio wikariuszami; zaś trzy - kapłanów, którzy po rocznym pełnieniu obowiązków administratora parafii, otrzymali nominacje proboszczowskie i wobec Księdza Biskupa wyznali wiarę i złożyli przysięgę wierności przy objęciu urzędu proboszczowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Ruszyły zapisy na 44. Pieszą Pielgrzymkę Wrocławską na Jasną Górę

2024-06-26 11:17

Kamil Szyszka

Na 3 sierpnia br. planowane jest rozpoczęcie 44. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę. Ruszyły zapisy na pielgrzymkę.

Obecnie trwają przygotowania do wyjścia na pielgrzymkowy szlak. Aby wziąć udział w pielgrzymce, należy się zapisać do danej grupy przez formularz pielgrzymkowy. O uczestnictwie decyduje organizator pielgrzymki, a potwierdzenie zostanie przesłane na adres mailowy podany w zgłoszeniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję