Reklama

Wielkopostna pobożność

Kościół w liturgicznych celebracjach wielkopostnych nawołuje do nawrócenia i przemiany życia. Dlatego liturgia tego okresu jest wyciszona. Z obrzędów Mszy św. znika hymn „Chwała na wysokości Bogu”, a radosną aklamację „Alleluja” zastępuje „Chwała Tobie, Królu wieków” albo „Chwała Tobie, Słowo Boże”. Fioletowy kolor szat liturgicznych i nieozdobiony kwiatami ołtarz, nabożeństwa Gorzkich Żali i Drogi Krzyżowej, rekolekcje wielkopostne i ustawiony na środku kościoła krzyż, skłaniają do podejmowania praktyk pokutnych.
Aby lepiej poznać historię i teologiczną wymowę nabożeństw i zwyczajów wielkopostnych, warto przyjrzeć się życiu religijnemu w parafii pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Żarkach Mieście.

Niedziela częstochowska 11/2005

Beata Pieczykura

Dzieci i młodzież nieśli krzyże, które powieszone zostaną w miejscowym Zespole Szkół

Dzieci i młodzież nieśli krzyże, które powieszone zostaną w miejscowym Zespole Szkół

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Umartwienia wielkopostne

Wielki Post jest specyficznym czasem w życiu religijnym człowieka - czasem oderwania się od codziennych obowiązków i kłopotów, by rozważać mękę i śmierć Chrystusa, by w świetle krzyża zobaczyć swoje grzechy i ograniczenia i przemienić dotychczasowe życie. Wraz z całym Kościołem wierni w parafii Świętych Szymona i Judy Tadeusza w Żarkach Mieście podejmują trud prostowania swoich poplątanych nieraz dróg życiowych, mobilizują się do wyrzeczeń i postanowień, stawiają sobie wymagania, na które w innym czasie trudno byłoby się zdecydować. Podejmując praktyki pokutne, sięgają po pomoc, jaką w tym okresie ofiaruje Kościół. Uczestniczą w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali, z miłością i czcią klękają przed krzyżem. Wielki Post jest również czasem wytężonej modlitwy w intencji rekolekcjonistów, spowiedników i całej wspólnoty, aby ten święty czas był zwycięstwem ducha nad ciałem, wytrwałości nad lenistwem, miłości nad egoizmem. Proboszcz parafii ks. kan. Jan Wajs, towarzysząc wiernym w wielkopostnym nawróceniu, mówi: „Modlitwa, post i jałmużna to trzy drogi, które proponuje Kościół. Podejmując je, uświadamiamy sobie konieczność przybliżania się do Boga. Chrystus cierpiał i umarł za nasze grzechy i chce żyć w sercu człowieka każdego dnia, a nie tylko przy okazji ważnych wydarzeń. Podobnie jest z oddychaniem: oddychamy zawsze, a nie tylko wtedy, gdy sobie o tym przypominamy. Z łatwością można wyobrazić sobie konsekwencje decyzji: rezygnuję z oddychania, nie potrzebuję tlenu, sam sobie poradzę. Dlatego nie można zapraszać Boga do swojego życia tylko od czasu do czasu, bo wówczas «dusimy się» duchowo. Człowiek wiary żyje w przyjaźni ze Stwórcą, a w tym czasie w sposób szczególny zgłębia prawdę, że Bóg jest jedynym źródłem życia, główną motywacją podejmowanych wysiłków, by przy współpracy z łaską Bożą przemieniać świat: siebie i bliźnich”.

Reklama

Gorzkie Żale

Gorzkie Żale są nabożeństwem typowo polskim, połączonym z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i kazaniem pasyjnym. W obecnej formie językowej i strukturalnej zostało opracowane przez ks. Wawrzyńca Benika, na podstawie modlitwy brewiarzowej, łacińskich pasji i XVI-wiecznych polskich pieśni wielkopostnych. Po raz pierwszy odśpiewano je w kościele Świętego Krzyża w Warszawie w 1707 r. Do dziś zachowało dawną formę i piękny staropolski język.
Nabożeństwo Gorzkich Żali w sposób szczególny odsłania prawdę o człowieku, który jest grzesznikiem i uświadamia sobie, że choć nie było go w tłumie krzyczącym: Ukrzyżuj Go!, to jednak jest winny niewyobrażalnego cierpienia i śmierci Jedynego Sprawiedliwego. Zatem Gorzkie Żale przybywajcie i przenikajcie serca wiernych, gromadzących się w kościele Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w niedzielne popołudnia Wielkiego Postu. Jest to dla nich czas spojrzenia na dotychczasowe życie z Bożej perspektywy: „Przypatrz się, duszo, jak cię Bóg miłuje, przecież go bardziej niż katowska dręczy, złość twoja męczy” i zobaczenia swoich grzechów i niewierności, czas zapłakania nad nimi i czas rzewnego śpiewu: „Upał serca swego chłodzę, gdy w przepaść męki Twej wchodzę”. Tegoroczne kazania pasyjne głosi ks. kan. Jan Wajs. Wraz z powierzoną sobie owczarnią podąża śladami ostatnich dni Zbawiciela: z Wieczernika, przez Ogród Oliwny, sąd Sanhedrynu, sąd władzy rzymskiej, przez drogę krzyżową aż na Kalwarię. Pójście za Jezusem śladami Jego męki, oznacza miłość do Boga i bliźniego, by ostatecznie dojść do zmartwychwstania. Radością Księdza Proboszcza jest liczna obecność wiernych na Gorzkich Żalach. W zdecydowanej większości przychodzą oni drugi raz do kościoła, często z odległych zakątków parafii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Droga Krzyżowa

Od początku chrześcijaństwa miejsca związane z męką Jezusa otaczane były szczególną czcią. Pielgrzymi przybywający do Jerozolimy przemierzali drogę, którą szedł Chrystus. Szli więc z Ogrodu Oliwnego przez pałac Piłata aż na Golgotę. Powstanie Drogi Krzyżowej wiąże się zatem z pragnieniem rozważania męki i śmierci Zbawiciela oraz odnalezieniem relikwii krzyża. W obecnej formie upowszechnili ją Ojcowie Franciszkanie i Dominikanie.
Tradycyjnie, we wszystkie piątki Wielkiego Postu o godz. 15.45, pod przewodnictwem ks. Roberta Woźniaka, dzieci przeżywają swoją wędrówkę za Cierpiącym Chrystusem. Następnie młodzież i dorośli, wraz z ks. Radosławem Werczyńskim, idą wraz z Odkupicielem na Golgotę i uczą się nieść krzyż codzienności.
25 lutego br. żarecka wspólnota wraz z Ojcami Paulinami uczestniczyła w Drodze Krzyżowej, która przeszła ulicami miasta z sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej do kościoła parafialnego. Wierni, niosąc na ramionach krzyż, odkrywali prawdę, że tylko w tym znaku można odnaleźć sens cierpienia. Rozważania prowadzili kapłani, bracia zakonni, siostry nazaretanki i katecheci. Dzieci i młodzież nieśli krzyże, które na zakończenie nabożeństwa poświęcił o. Zbigniew Ptak - przeor sanktuarium w Leśniowie. Krzyże zostaną zawieszone w Zespole Szkół w Żarkach Mieście.
Na terenie parafii znajduje się Środowiskowy Dom Samopomocy, obejmowany opieką duszpasterską przez tutejszych księży. 2 marca br. swoją Drogę Krzyżową przeżywali w kościele Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza pensjonariusze tego Domu.

Reklama

Rekolekcje wielkopostne

Tradycji organizowania w parafiach rekolekcji wielkopostnych należy doszukiwać się w pierwszych wiekach. Wtedy to ostatnie dni przygotowania katechumenów do przyjęcia chrztu św. były czasem wytężonej ewangelizacji wszystkich wiernych. Dziś rekolekcje są czasem łaski i nawrócenia.
W żareckiej parafii o. Zbigniew Ptak jest przewodnikiem na drodze przemiany. Dokonuje się ona przez słuchanie Słowa Bożego, otwarcie się na Bożą obecność i sakramenty. Prowadzi to do zrozumienia, jak wielkim złem jest grzech i do przystąpienia do sakramentu pokuty. Ojciec Rekolekcjonista pragnie ukazać, jak wielkim darem jest Eucharystia oraz przygotować wiernych do radosnego świętowania Zmartwychwstania Pańskiego. Dotyczy to zarówno tych, którzy będąc zrzeszeni w Akcji Katolickiej, Caritas, Żywym Różańcu (5 róż), 2 grupach neokatechumenalnych, III Zakonie św. Franciszka, dziecięcej grupie modlitewnej, liturgicznej służbie ołtarza, chórze męskim i mieszanym, żywo angażują się w życie parafii, jak i tych, którzy odliczają się przy ołtarzu w każdą niedzielę i święta.

Rys historyczny

Tradycyjne nabożeństwa i zwyczaje wielkopostne znane były w żareckiej wspólnocie niemal od początków jej istnienia. Gorzkie Żale i Droga Krzyżowa były odprawiane już w latach 1716-1864, gdy parafia była administrowana przez Ojców Paulinów z klasztoru w Leśniowie. Kiedy po kasacie Zakonu parafię przejęli księża diecezjalni, nabożeństwa te były szczególnie cenione przez wiernych. Warto dodać, że obecny kościół powstał w latach 1518-22, staraniem Marcina Myszkowskiego, kasztelana wieluńskiego. Po pożarze w 1702 r. został odbudowany, a w 1746 r. konsekrowany przez sufragana krakowskiego bp. Michała Kunickiego. Obecny wygląd kościoła jest zasługą kolejnych proboszczów: ks. kan. Zygmunta Flisowskiego, ks. kan. Marcela Dewudzkiego, ks. kan. Jana Krawca, ks. kan. Leona Wódki, ks. kan. Zenona Gajdy i obecnego - ks. kan. Jana Wajsa. Wspólnym wysiłkiem Księdza Proboszcza i wiernych przebudowano prezbiterium, zakupiono szaty liturgiczne, położono dywaniki ocieplające ławki, wymieniono rynny i rury spustowe kościoła i plebanii. Od października 2004 r. prowadzony jest remont frontonu kościoła i wieży. Po zakończeniu tych prac elewacja zostanie pomalowana. Przy wielkim zaangażowaniu parafian, a szczególnie młodzieży, uporządkowano również cmentarz. Pragnieniem Księdza Proboszcza jest rozśpiewanie parafii, dlatego też zakupiono rzutnik i składany ekran, wymieniono mikrofony oraz zestaw nagłaśniający na chórze, zamontowano także głośniki na zewnątrz kościoła. Tematyka tegorocznych nabożeństw wielkopostnych ukierunkowana jest na pogłębianie życia eucharystycznego. W kościele trwa całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu. Zewnętrznym wyrazem tej troski jest planowane jeszcze w tym roku zaadoptowanie kaplicy przedpogrzebowej na kaplicę adoracji. Natomiast kaplica przedpogrzebowa na 3 trumny powstanie w budynku starej plebanii.
Na terenie parafii znajduje się sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej. Współpraca między klasztorem a parafią układa się bardzo dobrze, nie tylko w okresie Wielkiego Postu.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

ME 2024 - rozpędzona kadra Probierza kontra osłabiona potęga z Holandii

2024-06-15 13:03

[ TEMATY ]

Euro 2024

PAP/Leszek Szymański

Reprezentacja Polski po ośmiu kolejnych meczach bez porażki, na razie bez Roberta Lewandowskiego, kontra osłabiona licznymi absencjami, ale wciąż mocna kadrowo Holandia. Biało-czerwoni w niedzielę o godz. 15 w Hamburgu rozpoczną swój piąty udział w mistrzostwach Europy.

"Ten mecz może nie jest kluczowy, ale bardzo ważny. Wiemy, że Holandia posiada dobrych zawodników, nawet światowej klasy. Ale nie boimy się ich. Wychodzimy na boisko, żeby wykonać swoją robotę" – zapowiedział napastnik reprezentacji Polski Krzysztof Piątek.

CZYTAJ DALEJ

Po co ten rząd rządzi?

2024-06-15 11:51

[ TEMATY ]

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Codziennie słyszymy o rozliczeniach Prawa i Sprawiedliwości, które mają odwrócić uwagę od tego co się dzieje od grudnia zeszłego roku, a zamieniły się w groteskę, gdy np. Dariusz Joński przed wyborami za wszelką cenę chce ściągnąć na przedstawienie Daniela Obajtka (i to w sprawie, która w żaden sposób nie dotyczy jego i Orlenu, którym zarządzał), a gdy jest już po wyborach, to Joński niczym pingwinek z mema – już nie chce przesłuchiwać byłego prezesa największego koncernu paliwowego w tym rejonie Europy.

Boi się, że usłyszy, że zmiana władzy przyniosła Orlenowi spadek wyników w pięciu na sześć kluczowych biznesach? Albo Polacy dowiedzą się o wielkich odpisach obciążających wyniki 2023 r. m.in. przez opłaconą ropę, która nie dotarła do spółki? W czasie takiego posiedzenia komisji mogłaby paść również informacja o tym, że dzięki uśmiechniętej koalicji polski gigant paliwowo-energetyczny zaliczył duży zjazd w wynikach za pierwszy kwartał. Po co to komu, jak mają igrzyska trwać. Pogadajmy lepiej o Mateckim na dachu Sejmu.

CZYTAJ DALEJ

Sosnowiec: bp Ważny skierował do diecezjan swój „list programowy”

2024-06-16 10:03

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

Episkopat News

- Nasza diecezjalna wspólnota nie jest wysokim drzewem. Jest drzewem, które trwa mimo licznych wichur i huraganów. Jest drzewem mocno doświadczonym, ale także drzewem, które się nie złamało, które walczy z przeciwnościami - napisał do diecezjan bp Artur Ważny. Z okazji swojego ingresu skierował do wiernych list pasterski o charakterze programowym. Pismo odczytywane jest we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji sosnowieckiej w niedzielę 16 czerwca 2024 r.

Zapowiada w nim tworzenie relacji i wspólne wędrowanie razem z wiernymi. Podstawą tych działań ma być Boża obietnica bycia jak cedr, znane biblijne drzewo.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję