Reklama

Kapłaństwo to ciągła przemiana w Ukrzyżowanego

2019-06-06 11:51

Marian Banasik

archiwum parafii

„Kapłaństwo to wierne dźwiganie krzyża do końca” - mówił w homilii 5 czerwca ks. Mariusz Frukacz, redaktor „Niedzieli” w parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Makowiskach. Mszy św. przewodniczył ks. Janusz Parkitny, proboszcz parafii pw. św. Stanisława, biskupa i męczennika w Wieluniu.

Mszę św. koncelebrowali kapłani obchodzący dwudziestą trzecią rocznicę święceń kapłańskich. Jubilaci modlili się m. in. za zmarłego ich ojca duchownego ks. prał. Grzegorza Ślęzaka oraz zmarłego kolegę kursowego ks. Krzysztofa Jeziorowskiego, kustosza Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Wąsoszu Górnym.

W homilii ks. Frukacz nawiązał do słów św. Pawła: „...aby nie zniweczyć Chrystusowego krzyża” (1 Kor 1,17), które są mottem posługi kapłańskiej całego rocznika. – Te słowa, to bardzo trudne zadanie, które postawiliśmy sobie na drogi naszego życia kapłańskiego. Te słowa szczególnie w dzisiejszych czasach nabierają głębokiej aktualności – mówił ks. Frukacz.

- Kapłaństwo to ciągła przemiana w Ukrzyżowanego. Życie kapłańskie powinniśmy tak zrealizować, aby Krzyż Chrystusa nie został zmarnowany, żeby nie stał się jedynie znakiem na ścianie. Kapłaństwo to ciągłe krzyżowanie własnej woli, swoich własnych planów, a nawet marzeń. Jako kapłani nie jesteśmy dla siebie, ale dla innych – podkreślił ks. Frukacz.

Reklama

Kapłan przypomniał, że na już na początku formacji seminaryjnej jubilatów stanął św. Jan Paweł II, który w 1991 r. poświęcił częstochowskie seminarium. – Św. Jan Paweł II powiedział do nas słowa, które powinny stać się naszym stałym programem. „Z całym radykalizmem właściwym postawie Maryi stojącej pod krzyżem kapłani winni oni głosić ewangelię Jej Syna i świadczyć o niej życiem, wielkodusznie, bez najmniejszego kompromisu z duchem tego świata, czy też jakiegoś lęku” – przypomniał ks. Frukacz słowa św. Jana Pawła II.

- Wierność Krzyżowi Chrystusa oznacza radykalne przekreślenie jakiegokolwiek kompromisu z duchem tego świata. Pamiętajmy, że w Ewangelii nie ma słowa kompromis, ale jest słowo ofiara – kontynuował redaktor „Niedzieli” i zwrócił się do wiernych o dar modlitwy: „Potrzebujemy waszej modlitwy, abyśmy nie zniweczyli Krzyża Pana Jezusa. Bez Krzyża Chrystusa człowiek nie może zrozumieć bólu, cierpienia i śmierci. Mamy świadomość także tego, że Jezus modli się za nas, poświęca się w ofierze za nas. Jesteśmy słabi i grzeszni, ale wiemy, że moc doskonali się w słabości”.

Ks. Frukacz wskazał również na św. Jana Sarkandra, patrona ich rocznika święceń - Św. Jan Sarkander, to szczególny świadek, męczennik tajemnicy spowiedzi. Trzeba, abyśmy stawali się takimi świadkami każdego dnia. Św. Jan Sarkander uczy nas ja dźwigać Krzyż Chrystusa do końca –mówił ks. Frukacz i dodał: „Do końca ma oznaczać dla nas, aż do Eucharystii, aż do ofiary. Mamy dać się przełamać, by ofiarować się innym. Niech nasze kapłańskie życie stanie się nieustanną Mszą świętą”.

Kaznodzieja przypomniał, że Jan Paweł II, 40 lat temu, w czerwcu 1979 r. w katedrze Świętej Rodziny w Częstochowie przypomniał kapłanom o stylu ewangelicznego świadectwa i społecznej służby. „Niech Bóg broni, ażeby ten styl miał ulec jakiemukolwiek “rozchwianiu”. – mówił wówczas św. Jan Paweł II.

Na zakończenie Mszy św. ks. Janusz Parkitny, duktor rocznika jubilatów poprosił wiernych o modlitwę za kapłanów – Musimy ciągłe przypominać sobie słowa św. Pawła „...aby nie zniweczyć Chrystusowego krzyża” (1 Kor 1,17), które zamieściliśmy na obrazku na dzień naszych święceń. Módlcie się za nas, abyśmy wiernie je wypełnili – mówił ks. Parkitny, dziękując równocześnie ks. Andrzejowi Chrzanowskiemu, proboszczowi parafii w Makowiskach i koledze kursowemu.

Następnie kapłani jubilaci wzięli udział w nabożeństwie czerwcowym. Jubilaci zawierzyli również swoją służbę w kapłaństwie św. Józefowi, Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny i Opiekunowi Zbawiciela.

Kapłani pomodlili się również na kalwarii w Wąsoszu Górnym, na grobie swojego kolegi kursowego ks. Krzysztofa Jeziorowskiego, wielkiego czciciela Niepokalanej i św. Maksymiliana Marii Kolbego, kustosza Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Wąsoszu Górnym, wieloletniego asystenta Rycerstwa Niepokalanej w archidiecezji częstochowskiej.

Księża jubilaci święcenia kapłańskie otrzymali 25 maja 1996 r. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie, z rąk abp. Stanisława Nowaka, pierwszego metropolity częstochowskiego. Mottem posługi kapłańskiej całego rocznika są słowa św. Pawła: „Aby nie zniweczyć Chrystusowego krzyża” (1 Kor 1,17). Patronem rocznika jest św. Jan Sarkander, kapłan i męczennik.

Tagi:
Częstochowa

LSO z Żarek najaktywniejsza w Archidecezji Częstochowskiej

2019-10-12 10:09

DK /niedziela.pl

Znamy zwycięską parafię w konkursie "Niedzieli" na Najaktywniejszą Liturgiczną Służbę Ołtarza w Archidiecezji Częstochowskiej. Rywalizacja była zacięta, w związku z czym jury zabawy postanowiło oprócz nagrody za zwycięstwo przyznać także dwa wyróżnienia

ks Michał Zimny

Zadaniem w konkursie, organizowanym we współpracy z duszpasterzem LSO archidecezji ks. Pawłem Wróblem, było opisać aktywności podejmowane przez ministrantów i lektorów w swojej parafii, ale nie tylko. Opiekunowie grup LSO ze swoich prafii rzetelnie opisywali działania, które ich podopieczni podejmują w służbie Bogu i Kościołowi.

Cieszy nas fakt dużej aktywności męskiej młodzieży w różnym wieku, od szkoły podstawowej aż po studentów. Ministranci i lektorzy oprócz służby przy ołtarzu angażują się także w pomoc bliźnim, wspieranie cennych inicjatyw, propagowanie wartości chrześcijańskich, a co najważniejsze ukazują rówieśnikom, że nie wstydzą się Pana Jezusa dla którego poświęcają swój czas i zapał.

Zdaniem Jury konkursu na czele z Księdzem Redaktorem Naczelnym dr. Jarosławem Grabowskim najaktywniejsza w swoich działaniach okazała się grupa Liturgicznej Służby Ołtarza z Parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Żarkach, której opiekunem jest ks. Michał Zimny. Zwycięska grupa zostanie opisana na łamach Tygodnika "Niedziela" oraz otrzyma inspirujące do dalszych działań nagrody.

Jury z uwagi na wielki zapał i rzetelność postanowiło dodatkowo wyróżnić dwie grupy LSO: z parafii św Piotra i Pawła w Kamieńsku (opiekun ks Michał Sokalski) oraz z parafii NMP Królowej Polski w Zawierciu (opiekun ks Krzysztof Sak). Wyróżnione grupy zostaną uhonorowane artykułem o ich działalnościach na ogólnopolskim portalu niedziela.pl

Nagrodzonym oraz wyróżnionym serdecznie gratulujemy! Dziękujemy także wszystkich parafią które włączyły się do zabawy, cieszymy się że jesteście i działacie. Wierzymy, że nasz konkurs na stałe wpisze się w harmonogram działań LSO naszej archidiecezji. Zapraszamy do kolejnej rywalizacji już za rok, motywując do jeszcze większego zapału w służbie dla Boga i Kościoła. Króluj nam Chryste!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Dziś XIX Dzień Papieski: wsparcie młodych i rozpoczęcie obchodów 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II

2019-10-13 08:06

BPKEP / Warszawa (KAI)

„Mamy ponad 2000 stypendystów z całej Polski. Dzięki stypendiom mogą uczyć się i dostać na wymarzone studia. Te pieniądze to bardzo dobra inwestycja – mówi ks. Dariusz Kowalczyk, prezes Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. „Wstańcie, chodźmy!” to hasło XIX Dnia Papieskiego. Tradycyjnie jest on obchodzony w niedzielę przed 16 października, czyli dniem wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża.

W tym roku Dzień Papieski przypada 13 października. Tego dnia w Polsce przeprowadzana jest zbiórka na stypendia dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości. Tegoroczny Dzień Papieski jest ponadto otwarciem roku obchodów 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.

„Bardzo zależy nam na tym, by zachęcić nie tylko młodych, ale wszystkich do odkrywania i poznawania nauczania św. Jana Pawła II. To jemu w ogromnym stopniu zawdzięczamy zmiany, do których doszło w naszej Ojczyźnie. To Jego odwaga, mądrość i siła ducha pomogły nam zmienić Polskę” – zaznaczył ks. Kowalczyk. Dodaje, że założeniem Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia na najbliższy rok jest powrót do nauczania papieskiego.

„Świadomość, że Jan Paweł II był niezwykłym człowiekiem wielkiego ducha jest powszechna, ale musimy zrobić wszystko, by papież nie był dla młodych tylko postacią historyczną. Jego nauczanie jest niezwykle aktualne. Są też tysiące ludzi, którzy mogą opowiadać młodzieży o spotkaniach z Janem Pawłem II i o tym, jak on wpłynął na ich życie i zmiany w Polsce oraz na całym świecie – podkreślił prezes Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Ks. Dariusz Kowalczyk poinformował też, że dzięki zbiórce środków na stypendia tysiące młodych ludzi cieszy się tym, że ma środki na naukę i może pójść na wymarzone studia. "To świetna inwestycja, bo to, czego ci młodzi ludzie się nauczą, potem oddadzą w życiu społecznym, rodzinnym i zawodowym. Nasi stypendyści przez lata studiowali już chyba na wszystkich możliwych kierunkach studiów. Inwestycja w ich naukę jest długofalowa, ale też niezwykle piękna i mówiąc wprost, wszystkim nam się niezwykle opłaca” - podkreślił.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 r. Powstała jako owoc pielgrzymki św. Jana Pawła II do ojczyzny w 1999 r. W ciągu dziewiętnastu lat swojej działalności Fundacja objęła opieką kilkanaście tysięcy młodych ludzi z całej Polski zgodnie z wezwaniem Ojca Świętego do „nowej wyobraźni miłosierdzia”. Najważniejszym elementem obchodów Dnia Papieskiego jest zbiórka pieniędzy na stypendia dla uzdolnionej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Polska wygrywa 2-0 z Macedonią Płn i awansuje do Mistrzostw Europy!

2019-10-13 22:40

DK/niedziela

Polska pokonała w niedzielny wieczór reprezentację Macedonii Płn 2-0, zapewniając tym samym sobie awans na przyszłoroczne Mistrzostwa Europy.

sport.tvp.pl

Bramki dla Polaków strzelali rezerwowi gracze: Przemysław Frankowski oraz Arkadiusz Milik

Polska jest liderem grupy G w eliminacjach do ME 2020. W ostatnim spotkaniu z Macedonią Północną rozgrywanym w Skopje Polacy również wygrali 1:0 po bramce Krzysztofa Piątką.

Dzisiejsze zwycięstwo daje nam awans na przyszłoroczny turniej. W finałach Mistrzostw Europy zagramy poraz czwarty w historii. Do tej pory występowaliśmy na turniejach w 2008, 2012 oraz w 2016r.

Skład Polaków w dzisiejszym meczu:

1. Wojciech Szczęsny - 18. Bartosz Bereszyński, 5. Jan Bednarek, 15. Kamil Glik, 2. Arkadiusz Reca - 6. Jacek Góralski, 10. Grzegorz Krychowiak - 19. Sebastian Szymański, 20. Piotr Zieliński, 11. Kamil Grosicki - 9. Robert Lewandowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem