Reklama

Wiadomości

FENIKS 2013 dla Półtawskich

[ TEMATY ]

wyróżnienie

nagroda

Półtawska

MARCIN ŻEGLIŃSKI

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wanda i Andrzej Półtawscy – to tegoroczni laureaci Nagrody Głównej FENIKS 2013 przyznawanej przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich podczas dorocznych targów. W tym roku kapituła uhonorowała też prezydentową Karolinę Kaczorowską po raz pierwszy przyznaną Nagrodą – Księga życia. Ponadto dwa FENIKSY Specjalne powędrowały do bp. Antoniego Długosza i Ernesta Brylla. Nagrody wręczono wieczorem 13 kwietnia podczas uroczystej gali w bazylice Najświętszego Serca Jezusowego na warszawskiej Pradze. Małżeństwo Półtawskich zostało uhonorowane FENIKSEM 2013 za „rzadko spotykany w świecie styl życia i zaangażowania konfesyjnego oraz godny naśladowania wkład w rozwój polskiej filozofii i kultury moralnej, za odsłonięcie wielu aspektów posługi duszpasterskiej Karola Wojtyły, wielkiego kapłana, biskupa i papieża” – podano w uzasadnieniu kapituły. Doceniono także ich wysiłek w obronie życia i godności życia, który wielu ludziom przynosi wsparcie i wzmacnia ich nadzieję. Kapituła nagrody podkreśliła również, że Wanda i Andrzej Półtawscy w swej aktywności naukowo-badawczej, niezaniedbującej porządku rodzinnego, w otwarciu na innych, stworzyli personalistyczny model małżeńskiej wspólnoty.

W tym roku po raz pierwszy przyznano Nagrodę – Księga życia. Otrzymała ją Karolina Kaczorowska, wdowa po prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim. Uhonorowano ją za „życie naznaczone służbą na rzecz narodu polskiego i młodzieży”, działalność edukacyjną i wychowawczą a także charytatywną w Zjednoczeniu Polek w Wielkiej Brytanii. W uzasadnieniu podkreślono też, że jej służba publiczna naznaczona jest niezwykłą troską o los kolejnych pokoleń młodych Polaków, nastawiona na ochronę i popularyzację więzi rodzinnych, narodowych i społecznych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W zamyśle kapituły, nowa nagroda – Księga życia ma być przyznawana ludziom, których aktywność i dorobek zasługują na największy społeczny szacunek i wdzięczność.

Reklama

Podczas gali wręczono także dwa FENIKSY Specjalne. Pierwszy trafił do bp. Antoniego Długosza, za „żarliwego ducha wiary i miłości ekspresyjnie wyrażanego w bogactwie słowa, skierowanego zwłaszcza do najmłodszych, dzieci i młodzieży, wobec którego nie można przejść obojętnie”. Drugi FENIKS Specjalny trafił do Ernesta Brylla. Poetę uhonorowano za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literatury, zwłaszcza poezji, „otwartej i czułej na powiew religijnych tajemnic, włączającej w swój duchowy obszar również tzw. sprawy ojczyźniane”. Kapituła podkreśliła, iż twórczość Brylla odegrała ważną rolę w cementowaniu świadomości społecznej, zarówno w czasach komunizmu, jak i po 1989 r. „Bezpośrednie odniesienia do odbiorcy, odwoływanie się do archetypów i mitów narodowych, wrażliwość na tradycje liryki romantycznej oraz chęć nawiązywania rozmowy o fundamentalnych sprawach ludzkiej egzystencji – wszystko to sprawia, że pisarstwo Brylla nieustannie wywołuje zbiorowy oddźwięk i zyskuje należne poważanie – tak uzasadniała swoją decyzję kapituła.

Ponadto przyznano nagrody i wyróżnienia dla najlepszych książek w 10 kategoriach. W tym roku, po przerwie, przyznano nagrody w kategorii przekład. O nagrody ubiegało się 46 wydawców.

W kategorii literackiej nagrodę zdobyło Wydawnictwo Salezjańskie za książkę „Od Barabasza do Jezusa. Nawrócony jednym spojrzeniem” autorstwa Pietro Sarubbiego. Kapituła uznała, iż jest to poruszająca opowieść o nawróceniu i poszukiwaniu drogi do Kościoła i Boga.

W kategorii nauki kościelne nagrodę przyznano Wydawnictwu Bernardinum za książkę o. Wojciecha Giertycha OP pt. „Rozruch wiary”. Według kapituły jest to znakomita rozprawa o sensie wiary, potrzebie i sposobach jej stałego umacniania i rozwoju.

W kategorii edytorstwo doceniono niezwykły album, jaki ukazał się nakładem Wydawnictwa Rosikon Press pt. „Świadkowie Tajemnicy. Śledztwo w sprawie relikwi Chrystusowych” autorstwa Grzegorza Górnego i Janusza Rosikonia. Kapituła doceniła „ujmującą dbałość o faktograficzne detale i zachwycającą swoim estetycznym bogactwem literacko-graficzną opowieść o świętych relikwiach chrześcijaństwa”.

Reklama

W kategorii książki dla dzieci nagrodzono „Księgę spraw ważnych Lamelii Szczęśliwej” autorstwa Joanny Krzyżanek. Wydawnictwo Święty Wojciech doceniono za „mistrzowskie połączenie ilustracji i tekstu w służbie edukacyjnej roli książki dla dzieci”. Natomiast w kategorii książki dla młodzieży zwyciężyła Edycja św. Pawła za „Ocaloną z piekła. Wyznania byłej modelki” – Ani Golędzinowskiej. W ocenie kapituły, jest to świadectwo niezwykłego nawrócenia, które udowadnia, że droga do Boga może wieść przez najmroczniejsze ścieżki ludzkiego życia.

W kategorii książka autora zagranicznego uhonorowano Społeczny Instytut Wydawniczy Znak za „Kres i początek. Papież Jan Paweł II – zwycięstwo wolności, ostatnie lata, dziedzictwo” autorstwa papieskiego biografa George Weigla. To, według kapituły, rzetelne i godne podsumowanie wielkiego pontyfikatu Jana Pawła II, zarazem niezwykła opowieść o naznaczonym cierpieniem bezwarunkowym oddaniu Chrystusowi.

W kategorii seria wydawnicza nagrodę zdobyło Wydawnictwo KUL za „Opera omnia Josepha Ratzingera”, wydane w 2012 r. tomy 11 i 12 pod redakcją ks. Krzysztofa Góździa. Nagroda została przyznana za podjęcie i publikowanie w języku polskim „Dzieł zebranych” Josepha Ratzingera, Ojca Świętego Benedykta XVI, jednego z największych teologów naszych czasów. W ocenie kapituły jest to wzorcowa edycja, ukazująca zasadnicze nurty papieskiej myśli, skoncentrowanej na „duchu komunikacji” między światem ludzkim i boskim, ze szczególnym podkreśleniem wagi liturgii, zakorzenionej w podstawowym akcie wiary i w ludzkiej egzystencji.

Reklama

W kategorii publicystyka religijna najlepszą okazała się książka autorstwa Ewy Czaczkowskiej pt. „Siostra Faustyna. Biografia Świętej” wydana przez Społeczny Instytut Wydawniczy Znak. Kapituła przyznając tę nagrodę doceniła nieustępliwość w dochodzeniu do prawdy o życiu i działalności świętej i tajemnic rozwoju kultu Bożego Miłosierdzia.

Z kolei w katogorii multimedia nagrodę zdobyła wydana przez Hajdasz Produktion książka z filmem DVD „Zapomniane męczeństwo” autorstwa Jolandy Hajdasz. Kapituła uznała, iż jest to cenne przypomnienie postaci i ofiary życia abp. Antoniego Baraniaka, jednego z najznamienitszych kapłanów polskiego Kościoła w XX wieku.

Natomiast w kategorii przekład uhonorowano Towarzystwo Naukowe KUL za pierwszy w Polsce, pełny, jednolity przekład wszystkich tragedii Sofoklesa, klasyka literatury antycznej. Nakładem tej oficyny ukazały się „Tragedie I: Ajas, Trachiniki, Filoklet, Edyp w Kolonos”, „Tragedie II: Król Edyp, Antygona, Elektra” ze wstępem i w opracowaniu Roberta R. Chodkowskiego.

Podczas gali wręczono także wyróżnienia w poszczególnych kategoriach. Tradycyjnie wręczono też Małe Feniksy 2013, które przyznawane są co roku osobom i instytucjom za dokonania w promocji książek religijnych w mediach. W tym roku doceniono portal Deon.pl, na którym znajduje się czytelnia wartościowej prasy i książek a co roku portal ten obejmuje swoim medialnym patronatem kilkadziesiąt pozycji wydawniczych. Mały Feniks powędrował też do Radia Warszawa i Radia RDN Małopolska. Ponadto nagrodą tą uhonorowano także dziennikarza i prezentera telewizyjnego Krzysztofa Ziemca.

Uroczystość uświetniła swoim występem Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

2013-04-14 11:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nagrodzeni Ikarem

Niedziela bielsko-żywiecka 7/2018, str. VIII

[ TEMATY ]

nagroda

UM Bielsko-Biała

Laureaci tegorocznej edycji

Laureaci tegorocznej edycji

To już 25. raz, jak Prezydent Bielska-Białej przyznał statuetkę Ikara za osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki w 2017 r. Gala rozdania nagród odbyła się w Bielskim Centrum Kultury. Tym razem z rąk prezydenta miasta, Jacka Krywulta, statuetkę za wybitną działalność w dziedzinie kultury i sztuki otrzymał aktor Teatru Polskiego Grzegorz Sikora. W tej kategorii nominowano również animatorkę kultury Irenę Edelman, artystów plastyków Michała Klisia i Tadeusza Moskałę, aktorkę a zarazem reżysera i twórczynię scenariuszy spektakli wystawianych przez Teatr Pracownię Kwadryga Ewę Polak-Walesiak, aktora Teatru Polskiego w Bielsku-Białej Jerzego Dziedzica oraz dziennikarza i członka Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego Jacka Kachela. Ikara za szczególne osiągnięcia kulturalne w 2017 r. otrzymali: Grzegorz Madej, Piotr Kenig i Jakub Krajewski za stworzenie wystawy „Pod znakiem róży nad Białą” zorganizowanej w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej z okazji 500-lecia Reformacji. Oprócz nich nominowani byli: aktorka teatralna i filmowa współpracująca z Teatrem Polskim Anita Jancia-Prokopowicz oraz aktor Teatru Lalek Banialuka Mateusz Barta. Dyplomy honorowe otrzymał chór męski Harfa pod batutą Anny Ostrowskiej działający przy Domu Kultury w Komorowicach oraz Bielska Orkiestra Kameralna przy Bielskim Centrum Kultury. Oprócz tego wręczono tytuły Dobrodzieja Kultury 2017, które przypadły firmom Aqua oraz FCA Poland SA.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: do Fatimy zmierzają największe od wybuchu pandemii grupy pielgrzymów

2024-05-06 19:15

[ TEMATY ]

Fatima

Graziako

Do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie udają się tysiące pielgrzymów, największe od czasu wybuchu w 2020 r. pandemii Covid-19 grupy pątników z całego kraju, podają portugalskie media na bazie informacji służb policyjnych. Według szacunków funkcjonariuszy portugalskiej drogówki, większość zmierzających do Fatimy pielgrzymów dotrze do sanktuarium w sobotę.

Głównym motywem pielgrzymki do tego miejsca kultu maryjnego jest 107. rocznica rozpoczęcia objawień Maryi trzem pastuszkom w Cova da Iria. Według służb porządkowych na rozpoczynające się późnym popołudniem w niedzielę uroczystości do Fatimy może przybyć ponad 500 tys. pątników, głównie Portugalczyków. Uroczystościom tym będzie przewodniczył ordynariusz diecezji Leiria-Fatima biskup José Ornelas. Stoi on na czele Konferencji Episkopatu Portugalii.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent podpisał ustawę o wakacjach kredytowych w 2024 r.

2024-05-06 16:33

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

kredyt

Adobe Stock

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych także na 2024 r. - podała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Raty kredytu mieszkaniowego będzie można zawiesić dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września, a 31 grudnia.

Zgodnie z nowelą, kredytobiorcy będą mogli skorzystać z możliwości wstrzymania opłacania raty kredytowej dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września, a 31 grudnia. Z tego rozwiązania będą mogły skorzystać osoby, których rata przekroczy 30 proc. dochodu gospodarstwa domowego, liczonego jako średnia za poprzednie trzy miesiące, albo osoby, które mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci w dniu złożenia wniosku. Zawieszenie spłaty kredytu w tych okresach będzie przysługiwać, gdy wartość udzielonego kredytu nie będzie przekraczała 1,2 mln zł. Z informacji przedstawionych przez przedstawicieli resortu finansów wynika, że z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję