Reklama

List Metropolity Częstochowskiego na Adwent 2001 r.

Ogłaszam Rok Świętej Biblii

Niedziela częstochowska 49/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Umiłowani Diecezjanie, ozpoczynamy Adwent Roku Pańskiego 2001, a zarazem nowy rok służby Bożej i pracy nad sobą. Będziemy go przeżywać pod hasłem: "Poznać Chrystusa". Ojciec Święty Jan Paweł II rozpoczynając nowe tysiąclecie, zarysował Kościołowi program postępowania. Zachęcił nas nie tylko do tego, żebyśmy "wypłynęli na głębię" i podjęli odwieczne, niezmienne prawdy naszej wiary - bo "niebo i ziemia przeminą, ale słowa Jezusa nie przeminą" (por. Mt 24, 35) - ale byśmy z religijną uwagą wpatrywali się w oblicze Jezusa Chrystusa, Boga i Człowieka, naszego Odkupiciela i Nadzieję naszego zmartwychwstania (Novo millennio ineunte, nr 1). Postawił przed nami Ojciec Święty trzy ważne zadania: poznać Chrystusa, pokochać Chrystusa i naśladować Chrystusa. tym roku bierzemy pod uwagę pierwsze zalecenie: mamy poznać Chrystusa. Chcemy zatem położyć akcent na wiarę w Chrystusa i ciągłe jej zgłębianie. Będziemy poznawać Chrystusa umysłem, ale i sercem, pracą, ale i na kolanach. Inaczej bowiem nie można. Tylko gdy szukamy Boga z całego serca i z całej myśli, z całej duszy i ze wszystkich sił, i tylko gdy kochamy bliźniego jak siebie samego - dojdziemy do poznania Boga.

Znakiem zewnętrznym naszego wielkiego pragnienia, by poznać Chrystusa, będzie otwarta Biblia na przyozdobionym kwiatami i światłem pulpicie. W Pierwszą Niedzielę Adwentu Wasi duszpasterze na głównej Mszy św., uroczyście wniosą Biblię, okadzą ją, odczytają z niej fragment i pozostawią otwartą w pobliżu Najświętszego Sakramentu. Bóg bowiem jest też w swoisty sposób obecny w Biblii, tak jak w jedyny sposób, z Ciałem i Krwią, bóstwem i człowieczeństwem jest obecny pod postaciami chleba i wina. Otwarta Biblia stanie się dla nas nieustannym przypomnieniem, że powinniśmy ochotnie i z wiarą poznawać Chrystusa. Ogłaszam więc Rok Świętej Biblii - czas jej czytania, przeżywania jej treści i pokornego uczenia się z niej prawdziwie ludzkiego i Bożego życia.

Otwarta Biblia będzie dla nas ciągłym przypomnieniem, że i w naszych mieszkaniach powinna być na zaszczytnym miejscu położona Biblia, i że należy ją chętnie odczytywać i przeżywać w gronie rodzinnym. Nie znajduję wprost słów, żeby Was zachęcić do czytania Biblii w rodzinach. Wieczory, w czasie których ktoś z rodziny, ojciec lub matka, czytają Biblię, pozostawiają trwałe, zbawienne ślady w pamięci i sercach wszystkich, zwłaszcza dzieci i młodych. Często wieczory te są, niestety, puste, bo zagospodarowane jedynie oglądaniem filmów i to nie najlepszej treści. Niech będzie i telewizor z dobrym programem, ale niech na początku lub na końcu wieczoru znajdzie się też modlitwa i odczytanie Bożego Słowa. Wspólne przeżywanie Biblii daje błogosławione owoce pod warunkiem, że się to czyni z wrażliwością na mądrość, głębię Bożą i piękno objawionego Słowa. Z wiarą więc zabierajmy się do czytania Pisma Świętego. Wiedzmy, że tylko Bóg może nam powiedzieć o tym, kim On dla nas jest, kim On dla nas może być, a także tylko On potrafi nam powiedzieć o nas samych; skąd jesteśmy i dokąd idziemy. O taki "słuch biblijny" trzeba się modlić i bardzo troskliwie go pielęgnować przez czujność nad czystością sumienia.

Zachęcam do uczczenia i wywyższenia Biblii w rodzinach. Pismo Święte otaczamy czcią, otwieramy je z szacunkiem, całujemy jego karty na zakończenie lektury. Po odczytaniu fragmentu Pisma Świętego czynimy nad nim refleksję, nawiązujemy rozmowę z Bogiem, poddajemy się radosnemu przeżyciu czy może własnemu odkryciu prawdy do nas skierowanej, a przede wszystkim zastanawiamy się nad tym, jak dane słowa wprowadzić w życie. "Idź i ty, i czyń podobnie" - słyszymy Boży głos w sercu. Z czytania Pisma Świętego winno rodzić się życie, prawdziwa miłość do Boga i do każdego człowieka. Proponuję Wam, Drodzy Diecezjanie, abyście z okazji wizyty duszpasterskiej dokonali celebracji wywyższenia Biblii w Waszym domu. W tym celu Wy sami przygotujcie na stole Wasze Pismo Święte, a kapłan kolędujący niech z niej odczyta wybrany fragment i pobłogosławi rodzinę i dom świętą Księgą.

Rok Biblii niech się też stanie czasem bardziej osobistego związania się z tą Księgą. To na jej stronicach napisane zostało, że Słowo Boże zawarte w Piśmie Świętym należy spożywać i kosztować jego słodyczy, przyjmując również jego gorzkości, czyli trudne nieraz wymagania, jakie nam ono stawia (por. Ap 10, 8-10). Zachęcam do wożenia ze sobą Biblii, czytania jej, zaznaczania ulubionych tekstów, dopisywania na jej marginesie swoich postanowień i wielkich słów serca, skierowanych do Boga. Pismo Święte jest miłosnym listem Boga skierowanym do każdego z nas, a z naszej strony wzorem najdoskonalszej odpowiedzi, jaką my możemy dać Bogu. Nie ma lepszego modlitewnika nad Ewangelię, Listy św. Pawła Apostoła czy Księgę Psalmów.

Umiłowani Wierni, zachęcając Was bardzo gorąco do czytania Biblii, równocześnie wskazuję na znaczenie symbolu otwartej Księgi w kościele. Przypomina nam to, że Biblię możemy zrozumieć tylko w społeczności Kościoła świętego, do którego od chrztu przynależymy. Kościół nie tylko wzywa gorąco do czytania Biblii, ale też ma od Ducha Świętego jedyny dar tłumaczenia Biblii. Głosicieli Pisma Świętego na własną rękę w różnego rodzaju sektach i nie powołanych od Boga towarzystwach i wspólnotach - należy się strzec. Prowadzą oni często do rozbicia jedności kościelnej, a niekiedy doprowadzają do zniszczenia więzi rodzinnych a nawet osobowościowych. Chcę powiadomić, że w Częstochowie przy Duszpasterstwie Akademickim powstał specjalny katolicki ośrodek informowania o działalności sekt.

Wzywam też kapłanów do organizowania nabożeństw biblijnych, kręgów biblijnych, katechez dla dorosłych, które by wprowadzały we właściwe i owocne rozumienie Słowa Bożego, zawartego w Piśmie Świętym. Bardzo proszę katolickie środki przekazu, nasz Tygodnik Katolicki Niedziela i nasze Radio Katolickie "Fiat" oraz "Jasna Góra" do tego, aby przez swe wypowiedzi i audycje wprowadzały we właściwy klimat do czytania i skutecznego przeżywania Biblii. Niech rzeczywiście Chrystus, obecny w Starym i Nowym Testamencie, udziela się nam w prawdzie i miłości, tak jak udzielał się dwóm uczniom idącym do Emaus. Wtedy, towarzysząc im w drodze, wyjaśniał im Pisma tak, że ich serca pałały z radości. Oczywiście, na to wszystko doszła łaska szczęścia z Jego obecności, w czasie gdy przed nimi łamał chleb (por. Łk 24, 13 - 35). Ukoronowaniem łaski przeżywania Pisma Świętego przez nas będzie przyjmowanie Ciała i Krwi Chrystusa w Eucharystii niedzielnej. Ostatecznie bowiem dopiero poznaje się Jezusa przy łamaniu chleba.

Umiłowani Bracia i Siostry,

Przyjmijcie wraz z życzeniami dobrego przeżycia Adwentu dar Roku Świętej Biblii. Został on przygotowany w naszej archidiecezji przez rok nawiedzenia naszych rodzin przez Matkę Bożą w obrazie jasnogórskim. Ogromnie się cieszę, że prawie wszyscy przyjmowali ten święty Obraz z wielką wiarą, skupieniem i pobożnością. Wzięliście i Wy, jak św. Jan Apostoł, Maryję do siebie i do swoich domów. Niech Ona tam na zawsze z Wami będzie. Niech też uczy nas przyjmowania Słowa Bożego do serca i sumienia. Ona przyjęła Słowo Boże - Syna Bożego do swojego łona w chwili Zwiastowania. Ona przyjęła też Słowo Boże wielką wiarą. Nikt tak doskonale tego nie uczynił. Ona też uważnie słuchała słów Jezusowych i rozważała je w sercu swoim. Maryja była doskonałą Uczennicą Pana. W duchu maryjnym idźmy więc na nasze spotkania ze Słowem Bożym.

Proszę też wszystkich, aby w okresie adwentowym przeżyli owocnie ćwiczenia rekolekcyjne i skorzystali z sakramentu spowiedzi sakramentalnej, i łaski odnowienia wewnętrznego przed świętami Narodzenia Pańskiego. Duszpasterzom, Akcji Katolickiej i wszelkiego rodzaju instytucjom charytatywnym życzę, by na św. Mikołaja i na Gwiazdkę dotarli do wszystkich dzieci i ubogich, niepełnosprawnych i chorych i przynieśli im trochę radości i duchowego ciepła.

Wszystkim błogosławię Biblią Świętą, w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Częstochowa, 26 listopada 2001 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

abp Tadeusz Wojda SAC

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

W kazaniu abp Wojda, przywołując obranie Matki Chrystusa za Królową narodu polskiego na przestrzeni naszej historii, od króla Jana Kazimierza do św. Jana Pawła II i nas współczesnych, podkreślił że nasze wielowiekowe złączenie z Maryją nie ogranicza się jedynie do wymiaru historycznego a jego wymowa jest znacznie głębsza i „mówi o więzi miedzy Królową i Jej poddanymi, miedzy Matką a Jej dziećmi”. Wskazał, że dla nas „doświadczających słabości, niemocy, kryzysów duchowych i ludzkich, Maryja jest prawdziwym wzorem wiary, mamy więc prawo i potrzebę przybywania do Niej”.

CZYTAJ DALEJ

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem służyć Chrystusowi w Kościele

2024-05-03 14:57

[ TEMATY ]

ks. Krzysztof Nykiel

@VaticanNewsPL

bp Krzysztof Józef Nykiel

bp Krzysztof Józef Nykiel

Pragnę z ojcowskim sercem służyć Chrystusowi w Kościele. Serce Ojca, to serce w którym jest miejsce dla każdego, dlatego pragnieniem jest to, aby moja posługa, jako następcy Apostołów, była właśnie w ten sposób przeżywana i realizowana - powiedział Vatican News - Radiu Watykańskiemu regens Penitencjarii Apostolskiej, biskup nominat Krzysztof Józef Nykiel, którego 1 maja Papież Franciszek mianował biskupem.

Motto biskupie ks. prałat Nykiel zaczerpnął z tytułu listu apostolskiego Ojca Świętego „Patris Corde” („Ojcowskim sercem”) ogłoszonego w 2020 roku i związanego z zapowiedzianym wówczas Rokiem św. Józefa. „Niewątpliwie ważną rolę w moim życiu i posłudze kapłańskiej odgrywa postać św. Józefa. Czuję się duchowo z nim związany” - podkreślił ks. Nykiel. Biskup nominat zaznaczył, że owocem przemyśleń i studiów nad postacią św. Józefa i jego rolą w życiu Maryi i Józefa jest książka jemu poświęcona, która w polskim tłumaczeniu ukaże się w najbliższych dniach.

CZYTAJ DALEJ

Rzeszowskie spotkania maryjne

2024-05-03 21:00

Irena Markowicz

Pani Rzeszowska na osiedlu Staroniwa

Pani Rzeszowska na osiedlu Staroniwa

W maju, miesiącu przesiąkniętym wdzięcznością do naszej Matki w Niebie łatwiej też

odnajdujemy ślady jej obecności w naszym otoczeniu. Kamienna figura Pani Rzeszowa na osiedlu Staroniwa, bliźniaczo podobna do tej, która objawiła się Jakubowi Ado w 1513 na gruszy w ogrodzie bernardyńskim...

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję