Reklama

Świat

71 procent Rosjan chce wizyty papieża Franciszka w Rosji

[ TEMATY ]

papież

marsz

ochrona życia

szczepienie

obrońcy życia

rozmowa

Franciszek

Marc Veraart / Foter.com / CC BY-ND

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Agencja Informacyjna „Interfax” z siedzibą w Moskwie 12 kwietnia opublikowała w swoim serwisie wyniki sondażu przeprowadzonego przez socjologów z „Levada - Center” niezależnej i nierządowej organizacji badań socjologicznych, według których 71 proc. Rosjan chciałaby, aby papież Franciszek odwiedził Rosję.

Respondenci uważają również, że stosunki między prawosławnymi i Kościołem katolickim powinny być bardziej przyjazne. Według badania prawie jedna trzecia respondentów (29 proc.) uważa, że takie relacje, jak obecnie, są wystarczająco bliskie i przyjazne. Jednak 40 proc. Rosjan uważa, że relacje te powinny być jeszcze lepsze. 6 proc. respondentów uważa, że oba Kościoły są zbyt blisko siebie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ponad połowa respondentów (56 proc.) wybór papieża Franciszka jako nowej głowy Kościoła katolickiego, uważa za wydarzenie ważne. 33 proc. przyjęło ten wybór bez szczególnego entuzjazmu. W świetle badań 35 proc. respondentów potwierdziło wiedzę na temat wyboru papieża, 47 proc. słyszało coś o wyborze papieża Franciszka, 18 proc. respondentów odpowiedziało, że nie wie o wyborze papieża.

Reklama

Wyniki wykazały, że wraz z wyborem papieża Franciszka Rosjanie mają nadzieję na poprawę stosunków między oba Kościołami: prawosławnym i katolickim. 38 proc. uważa, że relacje między Kościołami poprawią się wkrótce, 5 proc. uważa, że poprawia się zdecydowanie. Natomiast 15 proc. badanych uważa że relacje między Kościołami nie poprawią się szybko, 3 proc. podkreśla, że te relacje zdecydowanie nie poprawią się.

W badaniu przeprowadzonym w końcu marca w 130 miejscowościach i 45 regionach Federacji Rosyjskiej 71 proc. ankietowanych powiedziało, że chciałoby, aby Ojciec Święty Franciszek odwiedził Rosję. Jedynie 9 proc. respondentów takiej wizyty nie chce.

Wyniki badania opublikowane przez Interfax dla tygodnika katolickiego „Niedziela” przekazała Międzynarodowa Agencja Prasowa „Zenit”.

2013-04-15 10:12

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dworczyk: mamy 1 mln 51 tys. dawek szczepionki dostarczonych do Polski

Mamy łącznie do Polski dostarczonych 1 mln 51 tys. dawek szczepionki, z tego do szpitali węzłowych trafiło 456 tys. szczepionek - poinformował w poniedziałek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Jak dodał, łącznie pod koniec tygodnia zaszczepionych będzie ponad 450 tys. Polaków.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

W Wielki Piątek rozpoczyna się Nowenna do Miłosierdzia Bożego. Pan Jezus polecił Siostrze Faustynie, aby przez 9 dni odmawiała szczególne modlitwy i tym samym sprowadzała rzesze grzeszników do zdroju Jego miłosierdzia.

„Pragnę, abyś przez te dziewięć dni sprowadzała dusze do zdroju mojego miłosierdzia, by zaczerpnęły siły i ochłody, i wszelkiej łaski, jakiej potrzebują na trudy życia, a szczególnie w śmierci godzinie. W każdym dniu przyprowadzisz do serca mego odmienną grupę dusz i zanurzysz je w tym morzu miłosierdzia mojego. A ja te wszystkie dusze wprowadzę w dom Ojca mojego. Czynić to będziesz w tym życiu i w przyszłym. I nie odmówię żadnej duszy niczego, którą wprowadzisz do źródła miłosierdzia mojego. W każdym dniu prosić będziesz Ojca mojego przez gorzką mękę moją o łaski dla tych dusz.
CZYTAJ DALEJ

Ksiądz z osiedla: warto kultywować tradycję, ale święconka nie jest najważniejsza w Wielkanocy

2025-04-19 07:54

[ TEMATY ]

Wielkanoc

archiwum prywatne

ks. Rafał Główczyński

ks. Rafał Główczyński

Warto kultywować tradycję, ale święconka nie jest najważniejszym elementem Wielkanocy. Od święcenia pokarmów ważniejsze jest uczestnictwo w Triduum Paschalnym, szczera spowiedź i przyjęcie Jezusa w Eucharystii - powiedział PAP ks. Rafał Główczyński, prowadzący na YouTube kanał Ksiądz z osiedla.

W Wielką Sobotę w Kościele katolickim przez cały dzień trwa święcenie pokarmów i adoracja Chrystusa złożonego do grobu. Tego dnia wierni przychodzą do kościołów ze święconkami w koszykach.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję