Reklama

Pierwszy Biskup Legnicki o XIV rocznicy powstania diecezji

Niedziela legnicka 12/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Piotr Nowosielski: - Księże Biskupie, w bieżącym roku obchodzić będziemy XIV rocznicę powstania naszej diecezji. Jakie uczucia towarzyszą Księdzu Biskupowi przy obchodach takich rocznic?

Bp Tadeusz Rybak: - Rocznica powstania diecezji odnawia we wspomnienia tamtych historycznych wydarzeń głębokie przeżycia, jakie stały się moim udziałem w Gnieźnie, przy grobie św. Wojciecha, 24 marca 1992 r. Wtedy to Nuncjusz Apostolski ogłaszał Episkopatowi Polski doniosłe decyzje Ojca Świętego Jana Pawła II, zawarte w jego historycznej bulli Totus Tuus Poloniae Populus. Powiadamiał w niej o zmianie granic i utworzeniu nowych diecezji w Polsce, a także o powołaniu nowych biskupów diecezjalnych. Uroczyste ogłoszenie i podanie do publicznej wiadomości decyzji Ojca Świętego nastąpiło na Watykanie 25 marca 1992 r. w uroczystość Zwiastowania Pańskiego. We Wrocławiu dokonał tego z upoważnienia Stolicy Apostolskiej metropolita wrocławski, kard. Henryk Gulbinowicz, wobec zebranych księży dziekanów, Kapituły, Wyższego Seminarium Duchownego i zaproszonych gości. Ogłosił, że z podziału archidiecezji została utworzona nowa diecezja, której stolicą zostało historyczne miasto Legnica; że pierwszym biskupem nowej diecezji został dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej Tadeusz Rybak, zaś jego biskupem pomocniczym biskup Adam Dyczkowski, także dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji.
Tego samego dnia w katedrze nowo utworzonej diecezji legnickiej decyzję Stolicy Apostolskiej ogłosiłem przez moich przedstawicieli, którymi ustanowiłem dwóch dziekanów legnickich: ks. Władysława Bochnaka i ks. Władysława Jóźkowa.

- Te nowe decyzje Ojca Świętego były chyba dla niektórych zaskoczeniem. A z jakim echem spotkały się na terenie Dolnego Śląska?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Decyzja o utworzeniu diecezji legnickiej była przyjęta przez duchowieństwo i wiernych świeckich z uznaniem. Już od dawna mówiło się w kręgach kościelnych o potrzebie korekty podziału istniejących od lat granic diecezji i o utworzeniu nowych, w tym także o potrzebie podziału rozległej archidiecezji wrocławskiej. Przyjęcie z uznaniem i radością decyzji Stolicy Apostolskiej o utworzeniu diecezji legnickiej znalazło swój wyraz w uroczystości ingresu pierwszego biskupa legnickiego, a tym samym uroczystej inauguracji diecezji, co miało miejsce w dniu Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, 24 maja 1992 r. Uroczystość ta zgromadziła rzesze wiernych. Wzięli w niej liczny udział księża biskupi, duchowieństwo, władze województwa i samorządowe, wiele organizacji religijnych i patriotycznych, przedstawiciele wojska i policji.
Rocznica utworzenia diecezji obchodzona jest uroczyście każdego roku. Jest ona złączona z podziękowaniem Bożej Opatrzności za to, co dla dobra diecezji mogliśmy uczynić i z prośbą o Boże błogosławieństwo i pomoc naszych Patronów w wysiłkach nad dalszym rozwojem Kościoła lokalnego.
Każda rocznica powstania diecezji jest zazwyczaj złączona w nowymi ważnymi decyzjami i inicjatywami dotyczącymi życia naszej wspólnoty diecezjalnej. W rocznice powstania diecezji są także wręczane odznaczenia duchowieństwu, a ludziom świeckim wyróżnienia „Zasłużony dla Diecezji Legnickiej”.

- Jakie były pierwsze działania Księdza Biskupa, już jako pierwszego biskupa legnickiego?

- Zaraz po ogłoszeniu powstania diecezji, nawet przed jej uroczystą inauguracją, rozpoczęliśmy energiczne wysiłki nad utworzeniem jej struktur, by jej działanie było zgodne z wymaganiami prawa kanonicznego, potrzebami lokalnej wspólnoty wiernych, by zmierzało do integracji wiernych, do pogłębiania życia religijnego przez formację duchowieństwa i laikatu. W pełnieniu stojących przede mną zadań pierwszego biskupa nowo powstałej diecezji wspierał mnie kard. Henryk Gulbinowicz, metropolita wrocławski, doznawałem dużej pomocy ze strony kapłanów i wielu życzliwych ludzi, ludzi mi znanych i nieznanych, którzy wspierali mnie modlitwą, życzliwością serc i materialnymi ofiarami.
Po utworzeniu diecezji, realizując wymagania prawa kanonicznego, powołałem do istnienia Kurię diecezjalną i Caritas, Wyższe Seminarium Duchowne, ośrodek wyższych studiów dla laikatu i inne instytucje konieczne dla działalności i rozwoju Kościoła diecezjalnego. Łączyło się to z potrzebą przygotowania dla tych instytucji odpowiednich pomieszczeń. Nowo powstała Kuria diecezjalna znalazła tymczasową siedzibę w niewielkiej plebanii katedralnej, a o warunki bytowe biskupa i innych jej pracowników dbał ks. Władysław Bochnak - proboszcz katedry.

Reklama

- Decyzja o nowym podziale diecezji zbiegła się w czasie z innymi wydarzeniami w Polsce. Jednym z nich było opuszczenie naszej Ojczyzny przez wojska radzieckie. Było to także z korzyścią dla naszej diecezji…

- Tak, to prawda. Opatrznościowym dla Polski, a w tym dla nowej diecezji było opuszczenie naszego kraju, w tym Legnicy, przez wojska byłego Związku Radzieckiego. Dzięki temu diecezja mogła wejść w posiadanie budynków, wprawdzie zniszczonych, wymagających kosztownych remontów, ale bardzo użytecznych dla nowej diecezji. Przypomnijmy, że np. obecny budynek, w którym mieści się Kuria biskupia i Wyższe Seminarium Duchowne - dawny Dom Oficera Radzieckiego - uległ zniszczeniu przez pożar. Mimo trudności, udało się nam przygotować także podstawową bazę dla działalności Caritas, która śpieszy z pomocą dzieciom, niezamożnym rodzinom i ludziom samotnym - obecnie niektóre z tych ośrodków Caritas stały się własnością powstałej w 2004 diecezji świdnickiej.

- Skoro Ksiądz Biskup wspomniał o tym ostatnim podziale diecezji na Dolnym Śląsku w 2004 r., przypomnijmy, że diecezję legnicką w 1992 r. tworzyło 268 parafii zgrupowanych w 30 dekanatach, a w 2004 r. tworzyło ją 295 parafii w 36 dekanatach. Świadczy to o dość dynamicznym wzroście diecezji…

- Od początku działalności diecezji dużą wagę przywiązywaliśmy do budownictwa sakralnego, zwłaszcza tam, gdzie dla dobra wiernych trzeba było tworzyć nowe wspólnoty parafialne. Takie prace, o różnym stopniu zaawansowania, podjęte zostały w ponad 30 punktach diecezji. W samej Legnicy zostało utworzonych 6 nowych parafii.
Czas od powstania diecezji jest wypełniony także wielkim wysiłkiem pracy duszpasterskiej, zmierzający do pogłębienia wiary i ożywienia życia religijnego, dziedzictwa, jakie przejęliśmy z archidiecezji wrocławskiej.
W tym wspólnym wysiłku tworzenia i umacniania struktur i działalności nowo powstałej diecezji legnickiej, należy wysoko cenić wkład moich współpracowników: niezwykle gorliwego biskupa pomocniczego Stefana Regmunta, ks. inf. Władysława Bochnaka, pracowników Kurii i Caritas z ks. dr. Józefem Lisowskim - kanclerzem i dyrektorem Caritas na czele. Trzeba docenić codzienną ofiarną pracę duchowieństwa i ludzi świeckich w parafiach, ogromny zakres pracy katechetycznej, pracę w grupach apostolskich dzieci, młodzieży i starszych.
Wielkie znaczenie dla życia i przyszłości diecezji ma Wyższe Seminarium Duchowne, jakie dane mi było powołać do istnienia 25 marca 1993 r. Seminarium to zostało afiliowane do Papieskiego Fakultetu Teologicznego we Wrocławiu. W uczelni tej odbywają studia i zdobywają stopnie naukowe duchowni i świeccy studenci.
Codzienny wysiłek Kościoła w naszej diecezji był w tym czasie inspirowany przez ogólnopolskie i diecezjalne plany i inicjatywy duszpasterskie. Wystarczy przypomnieć, ile dobra dla życia religijnego, dla ożywienia patriotyzmu i pogłębienia więzi społecznej przyniosło nawiedzenie kopii Obrazu Jasnogórskiego, figury Matki Bożej Fatimskiej, nawiedzenie kopii Obrazu Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa, relikwii Patronów Polski: świętych Wojciecha i Stanisława. Wielkie znaczenie mają coroczne pielgrzymki na Jasną Górę, w tym pielgrzyma piesza naszej diecezji, w której uczestniczy kilka tysięcy młodych ludzi, regularne pielgrzymki do Krzeszowa - naszego diecezjalnego wspaniałego Sanktuarium Maryjnego. Pomocą w tych wysiłkach jest prasa katolicka i radio - zwłaszcza katolickie Radio Legnica.

- Nie sposób wśród tych duchowych osiągnięć nie wspomnieć wizyty papieskiej w naszej diecezji…

- Historyczna pielgrzymka do Legnicy Jana Pawła II - co miało miejsce 2 czerwca 1997 r. - zasługuje na szczególne podkreślenie i wdzięczność Panu Bogu. Jej wymowy i znaczenia nie można przecenić. Wtedy to Ojciec Święty stanął na miejscu, gdzie 9 kwietnia 1241 r. wojska chrześcijańskie pod wodzą Henryka Pobożnego, syna św. Jadwigi Śląskiej, walczyły w obronie chrześcijańskiej Europy. Stanął w mieście, które po ostatniej wojnie było siedzibą sztabu Północnej Grupy Wojsk Radzieckich i nazywane było „małą Moskwą”. Podczas Mszy św. ukoronował Ikonę Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa, a świątynia krzeszowska wkrótce po tym wydarzeniu została podniesiona do godności bazyliki. W przyszłym roku będziemy obchodzić 15-lecie powstania diecezji legnickiej i 10-lecie obecności Jana Pawła II w naszej diecezji. Rocznice te z pewnością będziemy obchodzić bardzo uroczyście i będą one okazją do pogłębionej refleksji nad nauczaniem Ojca Świętego - naszego Największego Rodaka.
Cieszę się, że mój następca na stolicy biskupiej w Legnicy bp Stefan Cichy docenia to dziedzictwo naszej diecezji i rozwija je swoją niezwykle gorliwą pracą pasterską.

- Dziękuję za rozmowę.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Św. Andrzej Bobola żył na początku XVII wieku. Ten jezuita-misjonarz przemierzał rozległe obszary znajdujące się dzisiaj na terytorium Polski, Białorusi i Litwy, aby nieść Dobrą Nowinę ludziom opuszczonym i religijnie zaniedbanym. Uwieńczeniem jego gorliwego życia było męczeństwo za wiarę, którą poniósł 16 maja 1657 roku w Janowie Poleskim. Papież Pius XI kanonizował w Rzymie Andrzeja Bobolę 17 kwietnia 1938 roku.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

[ TEMATY ]

litania loretańska

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

KRÓLOWO ANIOŁÓW

CZYTAJ DALEJ

Protestujący zdecydowanie: precz z zielonym obłędem

2024-05-11 11:36

[ TEMATY ]

protest

rolnicy

protesty

Łukasz Brodzik

Z najdalszych zakątków naszego kraju do Warszawy zjechały setki tysięcy Polaków na protest Precz z Zielonym Ładem. Nam udało się bezpośrednio porozmawiać z kilkoma uczestnikami manifestacji.

Wsiadamy do autokaru w Zielonej Górze. To jedno z najodleglejszych miejsc, z których wyruszają na protest niezadowoleni z unijnej „polityki klimatycznej” rodacy. Zbiórka 3:45, wyjazd o 4:00. Wszyscy przed czasem, pełna mobilizacja. Z województwa lubuskiego łącznie wyruszają 4 autokary. Na dworze jest jeszcze ciemno, gdy zabieramy „na pokład” kolejnych związkowców z Sulechowa. Jeszcze tylko pożegnanie z figurą Chrystusa Króla w Świebodzinie i „wskakujemy” na autostradę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję