Reklama

Trwajcie mocni w wierze

Wojskowa zakrystia papieska

„Dom bez kantów” jak nazywają go warszawiacy. Mieści się tu m.in. Dowództwo Garnizonu Warszawa i Kuria Polowa WP. Na parterze Dowództwa będzie najlepiej strzeżona, papieska zakrystia. W tym miejscu Benedykt XVI włoży na siebie szaty liturgiczne przed Mszą św. na pl. Piłsudskiego.

Niedziela warszawska 22/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po raz pierwszy papieska zakrystia zlokalizowana będzie w budynku wojskowym

Gmach Komendy Miasta przy ul. Królewskiej wchodził w skład zabudowań stajennych pałacu Bilińskich. W 1713 r. odkupił go August II i przebudował na swoją siedzibę w nowym stylu rokoko. Pałac składał się z głównego korpusu, oraz dwóch bocznych skrzydeł od strony Wisły tworzących rodzaj dziedzińca koszarowego. Skrzydła kończyły dwa boki budynków, z których jeden (w miejscu gdzie stoi obecnie Hotel Europejski) był pałacem Ks. Lubomirskich, a drugi (w miejscu gdzie stoi obecnie Komenda Garnizonu m. st. Warszawy) oznaczono jako dwór, stajnie i browar królewski.
Za czasów Królestwa Kongresowego w latach 30. i 40. budynek ten nazywano „Kamienicą i oficyną Rządową Zarządu Jenerała Komendanta Miasta Warszawy i warszawskim ordnanshausem”. Podobnie nazywa go taryfa domów z 1844 r. W 1852 r. do poprzedniej nazwy dodano jeszcze „polowy Audytorjat armji”.
Z chwilą odzyskania niepodległości w dniu 16 listopada 1918 r. w budynku tym znalazły swe pomieszczenia biura Komendanta Miasta, a w 1924 r. w budynku od ul. Krakowskie Przedmieście 11 i Królewskiej 2 zgodnie z rozkazem Szefa Administracji Armii dokonano podziału lokali biurowych. Lewe skrzydło od ul. Królewskiej 2 zajmował Inspektorat Armii II, lewe skrzydło od ul. Krakowskie Przedmieście zajmowały pomieszczenia Generalnego Inspektoratu Artylerii, prawe skrzydło biura Generalnego Inspektoratu Kawalerii. W skrzydle od strony Hotelu Europejskiego usytuowane zostały pomieszczenia Inspektoratu Szkół oraz Generalnego Inspektoratu Piechoty.
Stan techniczny budynku z każdym rokiem się pogarszał pozbawiony nowoczesnych urządzeń kanalizacyjnych. Wewnętrznie i zewnętrznie zniszczony, wielokrotnie przebudowywany zatracił całkowicie swój pierwotny styl i nie przedstawiał żadnych wartości architektoniczno-historycznych. Decyzją dyrektora Funduszu Kwaterunku Wojskowego Leopolda Torunia, zburzono tę część budynku, która zajmowała 200-metrowy odcinek przy ul. Krakowskie Przedmieście. W miejscu zburzonego budynku stanął w 1935 r. nowoczesny monumentalny w swej bryle budynek mieszkalny Funduszu Kwaterunku Wojskowego projektu prof. Czesława Przybylskiego. W projekcie swoim uwzględnił również profesor nadbudowę o jedno piętro tej części Komendy Miasta, która znajdowała się od strony Hotelu Europejskiego. Zmieniono elewację zewnętrzną poprzez zastosowanie płyt z piaskowca oraz wysunięcie nad bramy ryzalitów nawiązujących swą wysokością do gzymsów budynków sąsiadujących (gmachu FKW oraz Sądów Wojskowych). W rezultacie osiągnięto efekt, w którym nie odczuwało się mniejszego wymiaru elewacji Komendy, ale wręcz przeciwnie, dzięki proporcji poszczególnych partii gmach ten swym monumentalnym wyrazem występuje do przodu i staje się dominujący od strony Hotelu Europejskiego.
Do zadań Dowództwa Garnizonu Warszawa należy: planowanie, organizacja i realizacja całokształtu przedsięwzięć związanych z zabezpieczeniem instytucji MON i jednostek garnizonu stołecznego, zapewnienie sprawnego funkcjonowania systemów łączności dla potrzeb jednostek organizacyjnych MON, zabezpieczenie instytucji MON i jednostek wojskowych w środki techniczne i materiałowe, udział w uroczystościach państwowych i wojskowych oraz patriotyczno-religijnych z ceremoniałem wojskowym, ochrona obiektów MON na terenie garnizonu oraz nadzorowanie przestrzegania dyscypliny i porządku wojskowego w garnizonie, we współdziałaniu z Żandarmerią Wojskową.
W 1995 r. Zarządzeniem Szefa SG WP rozformowano Dowództwo Zgrupowania Jednostek Zabezpieczenia MON i z dniem 1 sierpnia 1995 r. powołano Dowództwo Garnizonu Warszawa, które stanowi władzę garnizonową w Warszawie i jest samodzielną, etatową strukturą organizacyjną. Bezpośrednim przełożonym Dowódcy Garnizonu Warszawa w czasie pokoju jest Minister Obrony Narodowej. Z podległych Dowódcy Garnizonu Warszawa 11 jednostek wojskowych, cztery znajdują się poza Warszawą.

W tekście wykorzystałem fragment pracy doktorskiej płk. dr. Wiesława Grudzińskiego, zastępcy Komendanta Garnizonu Warszawa.

Gen. dyw. Jan Klejszmit, dowódca Garnizonu Warszawa

Kuria Metropolitalna Warszawska wystąpiła z prośbą do Dowództwa Garnizonu Warszawa, by udostępnić pomieszczenia w budynku Dowództwa na potrzeby celebransów. Zostały wybrane trzy pomieszczenia w budynku DGW. Podczas roboczej wizyty w naszym Dowództwie abp Piero Marini, mistrz ceremonii papieskich w pełni zaakceptował je na zakrystie. W budynku DGW będą trzy zakrystie: dla Ojca Świętego, dla kardynałów i biskupów. Pomieszczenia te znajdują się na parterze DGW i są w pełni wyposażone. Zabezpieczają wszelkie potrzeby i oczekiwania strony kościelnej.
Dla nas żołnierzy jest ogromnym wyróżnieniem, że w miejscu, gdzie pełnimy na co dzień służbę, będzie przebywał Ojciec Święty. Chcę podkreślić, że po raz pierwszy w historii w pomieszczeniach wojskowych będzie zlokalizowana papieska zakrystia. (rch)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Już w sobotę Czuwanie przed Zesłaniem Ducha Świętego w Licheniu!

2024-05-14 13:44

[ TEMATY ]

czuwanie

Licheń

Wigilia Zesłania Ducha Świętego

Mat. prasowy

18 maja, pod hasłem “Zjednoczmy się wokół Mamy!”, Teobańkologia organizuje w Licheniu czuwanie przed Zesłaniem Ducha Świętego. Spotkanie odbędzie się pod honorowym patronatem Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich.

Wydarzenie w Licheniu będzie pierwszym wspólnym czuwaniem osób zawierzonych Maryi, społeczności Teobańkologii oraz społeczności dzieła Oddanie33.

CZYTAJ DALEJ

Oleśnickie uwielbienie [Zaproszenie]

2024-05-15 11:37

mat. pras

Dla wielu osób długi weekend pozwala aktywnie spędzić czas. A skoro tym razem mamy wolne od pracy, bo przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa, to dlaczego nie spędzić tego czasu przy dobrej chrześcijańskiej muzyce?

Boże Ciało to czas, kiedy możemy poświęcić więcej czasu rodzinie, a bardzo często odwiedzają nas w tym czasie krewni. Tym bardziej jest to zaproszenie, aby pokazać piękno wiary katolickiej.  -Z ogromnym entuzjazmem już po raz jedenasty zabrzmi uwielbienie Jezusa w Oleśnickim parku nam stawami. W uroczystość Bożego Ciała 30.05.2024r. chcemy oddać Bogu Chwałę i podziękować, że zawsze jest z nami. Chór "Iunctus" wraz ze wspólnotą Miłość Pańska i przyjaciółmi zaprasza na koncert ewangelizacyjny "Wiara czyni cuda". Pragniemy w jedności wyśpiewać Bogu, że jest dobry i pełen pokoju. - zaprasza ks. Wojciech Bujak, duchowy opiekun wydarzenia oraz wspólnoty "Miłość Pańska" i dodaje: - Podczas koncertu odbędzie się premiera płyty chóru "Iunctus", z czego ogromnie się radujemy, bo pracowaliśmy cierpliwie czekając na ten dzień. Cieszymy się, że możemy zgromadzić mieszkańców Oleśnicy na wspólnej modlitwie i śpiewie dzieląc się muzyką, która jest naszą pasją. Rozpoczynamy w czwartek 30 maja o 19:30 w amfiteatrze nad oleśnicki stawami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję