Reklama

Miejsce Straceń w Olsztynie będzie wyremontowane

2019-11-06 12:50

Red.

Urząd Gminy Olsztyn

Za pozyskane z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego środki gmina Olsztyn przeprowadzi prace remontowo-konserwacyjne na Miejscu Straceń w Olsztynie. Samorząd otrzyma 90 tys. zł, do których dołoży wkład własny. Za kwotę ponad 100 tys. zł gmina wyczyści m.in.: płaskorzeźby z piaskowca, nagrobki na mogiłach, alejki, ogrodzenie i bramę

Świadek zbrodni

Ten wymowny cmentarz-pomnik to miejsce, w którym hitlerowcy zamordowali prawie 2 tys. osób z Częstochowy i Radomska w latach 1940-43. Do pierwszych egzekucji doszło tam 28 czerwca 1940 r. Późnym wieczorem rozstrzelano pierwszych 14 więźniów, przewiezionych z Radomska i Częstochowy, aresztowanych w tzw. Wielkiej Akcji. Egzekucji dokonano na pustkowiu, zwanym przez miejscowych szubienicą (za czasów caratu stała tam szubienica, na której wieszano skazańców). Kolejne egzekucje odbyły się 1 i 3 lipca 1940 r. W latach 1942-43 przywożono tu także półżywych radzieckich żołnierzy z łagrów w Częstochowie i dobijano ich z broni palnej strzałem w tył głowy. Wszystkie zwłoki grzebano na miejscu, a mogiły równano z ziemią i maskowano. Po wojnie dokonano ekshumacji zwłok. Cmentarz powstał w latach 1963-65. W 18 zbiorowych mogiłach spoczywa 1968 ofiar hitlerowskiego terroru.

Dla bohaterów

Reklama

Pomnik, który jest widoczny przy drodze Olsztyn-Kusięta, powstał w 1968 r. Jest to dzieło autorstwa Włodzimierza Ściegiennego. U jego podstawy widnieje wymowny napis: „Bohaterom walk o wolność Ojczyzny, pomordowanym w latach 1939-1945”. Od obelisku w głąb lasu prowadzi chodnik, aż do cmentarnej bramy wejściowej z napisem: „Cmentarz ofiar II wojny światowej”. W środku lasu, obok mogił rozstrzelanych, znajdują się wykonane z piaskowca płaskorzeźby autorstwa Władysława Łydżby, które ustawiono w latach 80 ubiegłego wieku. Przedstawiają rozstrzeliwanych, cierpiących ludzi, złamanych przemocą i terrorem. Wyżłobione na bokach piaskowca podłużnie ryflowane rowki powstały jakby od zabójczych kul z broni maszynowej.

Kalwaria

W czerwcu 2008 r. Miejsce Straceń wzbogaciło się o nową drogę krzyżową, której stacje stanowi 14 oryginalnych lipowych płaskorzeźb. Dzieła zaprojektowane i wykonane przez artystów Danutę i Jana Wiewiórów przedstawiają ostatnią drogę Jezusa Chrystusa i złożenie Go do grobu. Pojawiają się na nich również wątki patriotyczne. Charakterystyczne metalowe daszki nawiązują do korony cierniowej Chrystusa i kaleczonego ludzkiego losu.

Tagi:
Olsztyn II wojna światowa

Abp Górzyński: Eucharystia jest bramą, przez którą wchodzimy do nieba

2019-11-02 10:52

kk / Olsztyn (KAI)

Zgodnie z tradycją w uroczystość Wszystkich Świętych na cmentarzu przy ul. Poprzecznej w Olsztynie odprawiono Mszę św. w intencji zmarłych, której przewodniczył abp Józef Górzyński, metropolita warmiński.

screenshot/youtube.com

– Wspominamy w Kościele Wszystkich Świętych i chcemy polecać Bogu tych, którzy odeszli do Pana, a za których chcemy modlić się, aby dołączyli do grona Wszystkich Świętych – mówił na wstępie Eucharystii metropolita warmiński.

W homilii podkreślał, że ta uroczystość, jak i Dzień Zaduszny, gromadzą nas na cmentarzach na modlitwie za zmarłych. – Te dni dla nas, wierzących, stają się pewnym wyzwaniem. Z jednej strony przypominają nam rzecz fundamentalną, jeśli chodzi o nasze życie, czyli tę najbardziej istotną perspektywę świętości, która stoi przed każdym z nas. Również przypomina nam o powinności, że na tej drodze nie możemy myśleć jedynie o nas samych, ale mamy powinność wobec tych, których kochamy. Musimy pomagać im w drodze do wieczności, co również przejawia się w modlitwie za nich – mówił abp Górzyński.

Podkreślał, że właśnie Eucharystia jest bramą, przez którą wchodzimy do nieba. – Została ona otwarta przez Chrystusa Pana na krzyżu. Ona uobecnia właśnie tajemnicę krzyża i nie ma innego wejścia do tej rzeczywistości, jak poprzez udział w ofierze Chrystusowej. Dlatego tak ważna jest nasza wspólnota zgromadzona na Eucharystii w miejscu, gdzie tak wielu oczekuje na przekroczenie bram nieba – mówił metropolita.

Nawiązując do fragmentu Ewangelii, gdzie mowa jest o ośmiu błogosławieństwach, abp Józef Górzyński podkreślał, że one są obrazem świętości. – Odstaje on od naszego postrzegania świata. Kiedy myślimy o urządzaniu się na tym świecie i słyszymy, że błogosławionymi są ci, którzy się smucą, którzy są cisi, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, to nie chcemy być uczestnikami takiego duchowego świata. Ale dociera do nas myśl, że jednak to jest dla nas, że dla nas jest rzeczywistość nieba, którą dla wszystkich objawił Chrystus. To święto o tym nam przypomina – zaznaczył arcybiskup.

Wspomniał o św. Bernardzie z Clairvaux, który wyjaśniał, po co przywołuje się Wszystkich Świętych. – Musimy oczyścić i uporządkować nasze pragnienia. Wszyscy w czymś pokładamy nadzieję. To święto, kiedy stawia przed nami ostateczną perspektywę, do czego tak naprawdę dążymy, ukazuje nam sens naszego zabiegania o wartości. Ostateczna perspektywa każe nam podjąć refleksję nad króciutkimi odcinkami naszej codzienności i zastanowić się, czy to w ogóle ma sens, jak to się odnajduje w perspektywie wieczności. Czy nie trzeba tego przeformować tych naszych pragnień? Czy te pragnienia, które mamy dziś, które nosimy w sercu i które chcemy, aby się zrealizowały, wpisują się w wieczność, w pragnienie świętości, które jako jedyne może uporządkować całe życie, te doczesne z tym po śmierci – powiedział abp Górzyński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Skandaliczna mapa w serialu telewizyjnym! Premier napisał list do szefa Netflixa

2019-11-11 10:46

mk/wpolityce.pl

Netflix przygotował serial dokumentalny „Iwan Groźny z Treblinki”, odpowiadającym o procesie przed izraelskim sądem ukraińskiego zbrodniarza wojennego Iwana Demianiuku. W pierwszym odcinku serialu zaprezentowana jest mapa, najpewniej z początku lat 90-tych (przed rozwiązaniem ZSRR), na której zaznaczone są obozy zagłady m.in. na terytorium Polski, bez słowa komentarza, że były to niemieckie nazistowskie obozy zagłady.

screen/TV Info

Dbajmy o prawdę historyczną! - apeluje Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
W czasie, o którym mowa w serialu „Iwan Groźny z Treblinki”, terytorium Polski było okupowane, a odpowiedzialność za obozy ponosiły nazistowskie Niemcy. Mapa pokazana w serialu nie jest zgodna z przebiegiem ówczesnych granic .

AKTUALIZACJA

W imieniu dystrybutora filmów wypowiedział się dziś rzecznik Netflixa.
Jesteśmy świadomi zaniepokojenia związanego z serialem "Iwan Groźny z Treblinki" i pilnie przyglądamy się sprawie oświadczył rzecznik Netflixa Władze oczekują, że Netflix usunie nieścisłości historyczne lub sprostuje je w kolejnym odcinku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Warszawa: rekolekcje z o. Jamesem Manjackalem

2019-11-12 19:43

maj / Warszawa (KAI)

Konferencje, Msze św. i modlitwy o uzdrowienie – złożą się na program 3 dniowych rekolekcji z o. Jamesem Manjackalem, charyzmatykiem, Misjonarzem Miłosierdzia. Rekolekcje odbywać się będą od 22 do 24 listopada w Warszawie.

www.facebook.com/pages/O-James-Manjackal

Mottem spotkania będą słowa z Księgi Psalmów: „On leczy złamanych na duchu i przewiązuje ich rany” (Ps 147,3).Każdy z trzech dni rekolekcyjnych rozpoczynać się będzie modlitwą różańcową. Każdego dnia odprawiana też będzie Eucharystia. Uczestnicy wysłuchają też kilku konferencji o. Manjackala, modlić się będą Koronką do Bożego Miłosierdzia. Dwa rekolekcyjne wieczory poświęcone będą na adorację z modlitwą o uzdrowienie.

O. James Manjackal, urodzony w Indiach, jest członkiem Zgromadzenia Misjonarzy Świętego Fran-ciszka Salezego [MSFS]. W czasie pracy jako wykładowca w seminarium dzięki modlitwie młodego człowieka został uleczony fizycznie i duchowo i od tego momentu zapragnął głosić rekolekcje charyzmatyczne na całym świecie.

Podczas tych niezwykłych spotkań mają miejsce liczne uzdrowienia zarówno fizyczne, jak i duchowe. Rekolekcje składają się z części modlitewnych, w tym modlitw o uzdrowienie oraz konferencji, pod-czas których głoszona jest nauka w oparciu o Pismo św. i zasady wypływające z nauczania Kościoła.

Podczas swej posługi o. Manjackal odwiedził ponad 100 krajów. Z jego nauczania i uzdrawiania skorzystały już tysiące ludzi. W Polsce gościł kilkanaście razy. Sam o. James daleki jest od nazywania siebie uzdrowicielem. Wielokrotnie powtarza, iż to nie on uzdrawia, lecz Jezus.

Rekolekcje odbywać się będą od 22 do 24 listopada br. w Hali widowiskowo – sportowej, ul. Poezji 5 w Warszawie. Więcej informacji: www.badzdobrejmysli.pl oraz www.parafiamiedzeszyn.pl

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem