Idea
jest piękna, olimpijska nawiązująca do starogreckiej triady: stadion - teatr - świątynia, oparta na międzynarodowym programie dla dzieci i młodzieży wszystkich krajów świata. Głównym organizatorem jest Zakon Ojców Pijarów, a szczególnie Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza. Zajęcia sportowe odbywały się przede wszystkim w pomieszczeniach AWF i SGGW w Warszawie, a wybrane miejsca w stolicy były tłem zajęć teatralnych i duchowych. Ruch rzeźbi umysł, serce i ciało - to przesłanie obrano za hasło tegorocznej Parafiady.
Inicjatywa
Reklama
w przypadku parafii Morawica należała do ks. Piotra Pochopienia - wikariusza, także piłkarza, kibica, animatora sportu, obdarzonego tytułem „Mistrz Sportu, Mistrz Życia” i członkostwem w Akademii, zrzeszającej jemu podobnych. Robert Korzeniowski, przewodniczący Komitetu Krajowego Międzynarodowego Roku Sportu i Wychowania Fizycznego 2005, w liście do Księdza Piotra napisał: „Od 2000 r. łączy Ksiądz z powodzeniem sport z pracą duszpasterską. Pracuje Ksiądz głównie z dziećmi i młodzieżą wiejską w trudnych warunkach społecznych i bez funduszy. Dzięki zdolnościom menedżerskim zapewnia Ksiądz wiejskim dzieciom i młodzieży dostęp do sprzętu sportowego i przejazdy na imprezy sportowo-rekreacyjne. Prócz tego dba Ksiądz o rozwój estetyczny i muzyczny podopiecznych i prowadzi szeroką działalność wychowawczą”.
Ks. P. Pochopień swoje doświadczenia w wychowaniu i ewangelizacji przez sport, wyniesione z pracy w innych parafiach, szybko przeszczepił na morawicki grunt, gdzie od kilku miesięcy jest wikariuszem. W Parafiadzie uczestniczył już po raz piąty.
Szybko powstała grupa - zorganizowana, zdyscyplinowana, pełna zapału. Ubrani w dresy z napisem: „Parafia Morawica”, pod opieką Doroty Molendowskiej, Agnieszki Orlińskiej, Zbigniewa Więckowskiego i ks. Piotra Pochopienia, zawodnicy pojechali do Warszawy. Opiekunowie podkreślają nieocenioną pomoc proboszcza ks. Jana Ciszka oraz sponsorów, którzy pomogli zebrać kwotę ok. 30 tys. zł, umożliwiającą godne reprezentowanie Morawicy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Było ekstra
- wspominała młodzież po Mszy św. dziękczynnej za Parafiadę, 16 lipca w Morawicy. Czas był maksymalnie wypełniony: poranne Msze św. z krótkimi kazaniami, rozważanie Pisma Świętego, spotkania z Jezusem w Namiocie Adoracji, Apele Jasnogórskie, wycieczki (Belweder, Sejm, Łazienki, muzea, np. Powstania Warszawskiego), zajęcia kulturalne i sportowe. Radek Lopart stawia na piłkę nożną; opowiada o rozgrywkach, spotkaniach z piłkarzami polskiej reprezentacji i z trenerem Engelem. Kinga, Jarek i Justyna Piecyk wspominają zwiedzanie Warszawy, a Milena Chmiel, Kasia Kubicka i Kinga Ksel - świetną zabawę przy składaniu gazetki Parafiadek. A wszystko to odbywało się w duchu międzynarodowej rywalizacji, z udziałem grup z Łotwy, Estonii, Białorusi, Słowacji, Kenii, USA. Z młodzieżą spotkał się prymas Polski kard. Józef Glemp, a Parafiadę otworzył bp Marian Florczyk. Odczytaniem roty przysięgi został zaszczycony Karol Michta z parafii Morawica.
Sukcesy i podziękowania
Po Mszy św. w morawickim kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy odczytano list o. Józefa Jonica SP z gratulacjami dla Księdza Proboszcza. Nie bez powodu bowiem morawicka reprezentacja zdobyła puchar dla „najwszechstronniejszej reprezentacji”. - Włączali się we wszystkie możliwe inicjatywy, pięknie przygotowali liturgię, nauczyli się prać, sprzątać i chodzić, jak szwajcarskie zegarki - podsumował Ksiądz Piotr. Reprezentacja przywiozła 12 medali, 10 pucharów (w tym np. za postawę fair play, udział w konkursach wiedzy), także statuetki, m.in. za talenty muzyczne, plastyczne, medialne. Poza tym pozostał, jako efekt doraźny, potencjał, który uda się na pewno spożytkować na parafialnym gruncie: odkryte talenty w różnych dziedzinach, ciekawość świata, smak zdrowej rywalizacji, sprzęt i stroje sportowe.
W Parafiadzie uczestniczyły jeszcze dwie grupy z diecezji kieleckiej: z parafii Książnice Wielkie i Staromieście.