Reklama

Polska

Zidentyfikowano szczątki ks. Władysława Gurgacza

W Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się dziś uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom ofiar komunistycznego aparatu terroru. Zostały ujawnione nazwiska i sylwetki 16 osób, których szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane w ramach prac prowadzonych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Jednym ze zidentyfikowanych bohaterów podziemia niepodległościowego jest ks. Władysław Gurgacz, ps. „Sem” kapelan tajnej organizacji Polska Podziemna Armia Niepodległościowców, stracony 14 września 1949 r. w Krakowie.

[ TEMATY ]

ks. Władysław Gurgacz

ofiary władz komunistycznych

Archiwum IPN

Ks. Władysław Gurgacz (1914-49)

Ks. Władysław Gurgacz (1914-49)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnalazło szczątki ks. Gurgacza, kapelana oddziału „Żandarmeria” Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców, w październiku 2018 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Kapelana oddziału „Żandarmeria” Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców skazano na śmierć 14 sierpnia 1949 r. Wyrok wykonano miesiąc później, 14 września 1949 r., na dziedzińcu więzienia przy ul. Montelupich w Krakowie.

Wśród zidentyfikowanych znalazło się też m.in. 7 żołnierzy Zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych kpt. Henryka Flamego, ps. „Bartek”, którzy w 1946 roku zostali podstępnie uwięzieni i zamordowani w ramach operacji UB/NKWD o kryptonimie „Lawina”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W 2016 r. zespół specjalistów i archeologów Instytutu Pamięci Narodowej pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka ekshumował szczątki ludzkie w miejscu byłego poniemieckiego lotniska polowego pod Starym Grodkowem. Szczątki należały do trzydziestu żołnierzy NSZ wywiezionych w to miejsce we wrześniu 1946 r.

Podczas uroczystości Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP odczytał list od prezydenta RP Andrzeja Dudy. „Składam dzisiaj hołd wyklętym-niezłomnym żołnierzom podziemia antykomunistycznego i działaczom drugiej konspiracji niepodległościowej, prześladowanym, potępionym i skazanym na zapomnienie – a jednak zwycięskim. Bo ani represje aparatu bezpieczeństwa, ani sądowe bezprawie, ani szkalowanie przez propagandę, ani nauczanie fałszywej historii w szkołach nie wymazały pamięci i prawdy o tych, którzy do końca walczyli o wolność narodu polskiego” napisał prezydent.

Andrzej Duda podkreślił, że biogramy zidentyfikowanych bohaterów podziemia niepodległościowego „mówią o patriotyzmie i poświęceniu, odwadze i zdradzie”. Zwrócił uwagę, że „wszyscy oni pragnęli służyć Ojczyźnie, odzyskać utracone własne suwerenne państwo, żyć jako ludzie wolni”.

Reklama

Prezydent podziękował pracownikom IPN oraz wolontariuszom i napisał, że dzięki ich pracy „możemy spełniać »obowiązek Antygony«, stanowiący jedną z podstaw naszej europejskiej cywilizacji”. Jak zauważył prezydent determinacja badaczy, ich „zaangażowanie i profesjonalizm przywracają Polsce godność prawdziwej Matki-Ojczyzny, która nigdy nie zapomina o swoich wiernych dzieciach”.

Prezes IPN Jarosław Szarek podkreślił, że odnalezieni i zidentyfikowani bohaterowie podziemia są ofiarami rzekomego wyzwolenia, jakie nastąpiło w Polsce po II wojnie światowej. Przypomniał w tym kontekście także innych „wyzwolonych z życia” przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa m.in. robotników Poznania 1956 r., ofiary stanu wojennego oraz duchownych, którzy zginęli w niejasnych okolicznościach już w 1989 r. – Dziś we współczesnym świecie wielu chce nas wyzwalać od Boga, od pamięci, a niektórzy chcą nas wyzwalać od Bożego Narodzenia i rodziny, a więc, od tego wszystkiego, co dawało siłę tym ludziom, bo w rodzinach uczyli się miłości i przywiązania do Ojczyzny – powiedział. Dodał, że wiara w Boga dodawała im sił, o czym świadczą medaliki i różańce odnajdywane w jamach grobowych bohaterów podziemia.

Prezes Jarosław Szarek przywołał m.in. postać ks. Władysława Gurgacza, jako przykład ofiary i patriotyzmu. Podkreślił, że mimo okazji nie opuścił żołnierzy swojego oddziału, a w czasie śledztwa zachował pełną godności postawę.

Prezes IPN wyraził też wdzięczność pracownikom prof. Krzysztofowi Szwagrzykowi, który ze względów osobistych nie mógł wziąć udziału w uroczystości i jego podwładnym za kontynuowanie prac poszukiwawczych i identyfikacyjnych oraz pracownikom słowackiego odpowiednika IPN za współpracę i pomoc przy pracach ekshumacyjnych oraz upamiętnienie członków oddziału ks. Gurgacza.

Reklama

Noty poświadczające identyfikacje oraz portrety ofiar odbierali z rąk prezesa Jarosława Szarka oraz Anny Szeląg, zastępcy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN członkowie rodzin ofiar. Odczytywany był krótki biogram każdej z ofiar. Ich pamięć uczczono wojskowym sygnałem „Cisza”. Wyemitowano też krótki film na temat badań prowadzonych przez IPN.

Urszula Mrozek, córka siostrzeńca ks. Władysława Gurgacza podkreśla, że w rodzinie pamięć o ks. Gurgaczu była żywa, jednak dzieciom przez wiele lat zabraniano mówić o pokrewieństwie z kapelanem. – Bardzo się cieszymy, że dziś jego postać została zauważona a jego nazwisko jest powszechnie znane – powiedziała.

Jak podkreśla wiele o ks. Gurgaczu opowiadała im babcia, czyli siostra ks. Gurgacza. – Zawsze przedstawiała go w pozytywnym świetle, jako bardzo wierzącego i oddanego Ojczyźnie. Pokazywała nam jego rysunki i obrazy, a także listy, teksty kazań i zapisane myśli, które są przechowywane i traktowane jak relikwie – podkreśliła. Dodała, że ma nadzieję, że w niedługim czasie w Krakowie odbędzie się pogrzeb kapelana Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele rodzin ofiar zamordowanych przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, wicemarszałek Senatu Michał Kamiński, generałowie WP m.in. gen. dyw. Robert Głąb, dowódca Garnizonu Warszawa, biskup polowy Józef Guzdek, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oraz pracownicy i wolontariusze Instytutu Pamięci Narodowej.

Poprzednia konferencja miała miejsce 17 czerwca 2019 roku. Ujawniono na niej nazwiska 24 osób.

2019-12-03 14:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kambodża: dzień pamięci o ofiarach komunistycznego ludobójstwa

Katolicy w Kambodży nie chcą powracać do komunistycznych zbrodni ludobójstwa w postawie gniewu i z żądzą odwetu – oświadczył bp Olivier Schmitthaeusler z okazji dorocznego dnia upamiętniającego w tym kraju ponad 2 mln ofiar Czerwonych Khmerów. Oficjalnie jest on obchodzony jako dzień gniewu. Kościół nie zgadza się na takie podejście. Przeżywa go więc jako dzień pamięci, męczenników i pojednania.

Zwierzchnik Kościoła katolickiego w Kambodży zauważa, że pamięć o zbrodniach komunizmu jest obowiązkiem katolików. Do tego zobowiązał ich pierwszy rodzimy biskup w tym kraju Chhmar Salas, który w ostatnich słowach przed pojmaniem i męczeństwem poprosił, by przekazano światu o tym, czego doświadczył. Dziś otwiera on listę 14 męczenników, których proces beatyfikacyjny jest w toku od 2015 r.

CZYTAJ DALEJ

Zwykła uczciwość

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 3

[ TEMATY ]

Ks. Jarosław Grabowski

Piotr Dłubak

Ks. Jarosław Grabowski

Ks. Jarosław Grabowski

Duchowni są dziś światu w dwójnasób potrzebni. Bo ludzie stają się coraz bardziej obojętni na sprawy Boże.

Przyznam się, że coraz częściej w mojej refleksji dotyczącej kapłaństwa pojawia się gniewna irytacja. Pytam siebie: jak długo jeszcze mamy czuć się winni, bo jakaś niewielka liczba księży dopuściła się przestępstwa? Większość z nas nie tylko absolutnie nie akceptuje ich zachowań, ale też zwyczajnie cierpi na widok współbraci, którzy prowadzą podwójne życie i tym samym zdradzają swoje powołanie. Tylko czy z powodu grzechów jednostek wolno nakazywać reszcie milczenie? Mamy zaprzestać nazywania rzeczy w ewangelicznym stylu: tak, tak; nie, nie, z obawy, że komuś może się to nie spodobać? Przestać działać, by się nie narazić? Wiem, że wielu z nas, księży, stawia sobie dziś podobne pytania. To stanie pod pręgierzem za nie swoje winy jest na dłuższą metę nie do wytrzymania. Dobrze ujął to bp Edward Dajczak, który w rozmowie z red. Katarzyną Woynarowską mówi o przyczynach zmasowanej krytyki duchowieństwa, ale i o konieczności zmian w formacji przyszłych kapłanów, w relacjach między biskupami a księżmi i między księżmi a wiernymi świeckimi. „Wiele rzeczy wymaga teraz korekty” – przyznaje bp Dajczak (s. 10-13).

CZYTAJ DALEJ

Abp S. Budzik: dialog Kościołów Polski i Niemiec jest na najlepszej drodze

2024-04-25 16:33

[ TEMATY ]

Polska

Polska

Niemcy

abp Stanisław Budzik

Episkopat News

„Cieszymy się, że nasz dialog przebiegał w bardzo sympatycznej atmosferze, wzajemnym zrozumieniu i życzliwości. Mówiliśmy także o różnicach, które są między nami a także o niepokojach, które budzi droga synodalna” - podsumowuje abp Stanisław Budzik. W dniach 23-25 kwietnia br. odbyło się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania był metropolita lubelski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

W spotkaniu grupy kontaktowej wzięli udział: kard. Rainer Maria Woelki z Kolonii, bp Wolfgang Ipold z Görlitz oraz szef komisji Justitia et Pax dr Jörg Lüer; ze strony polskiej obecny był abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski i przewodniczący Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec, kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, bp Tadeusz Lityński, biskup zielonogórsko-gorzowski, ks. prałat Jarosław Mrówczyński, zastępca Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski oraz ks. prof. Grzegorz Chojnacki ze Szczecina. W spotkaniu nie mógł wziąć udziału współprzewodniczący grupy kontaktowej biskup Bertram Meier z Augsburga, a jego wystąpienie zostało odczytane podczas obrad.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję