Reklama

Dożynki Wojewódzkie i Diecezjalne

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Czego chcesz od nas, Panie, za Twe hojne dary?
Czego za dobrodziejstwa, którym nie masz miary?
Kościół Cię nie ogarnie, wszędy pełno Ciebie,
I w otchłaniach, i w morzu, na ziemi, na niebie”.

Jednym z najważniejszych wydarzeń obrzędowości naszego regionu, obok zainicjowanego przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Dnia Podlasia, są dożynki - dziękczynienie Panu Bogu za plony.
Uroczystości wojewódzkie i diecezjalne w tym roku odbyły się 9 września w Ciechanowcu. Od rana plac przed kościołem pw. Trójcy Przenajświętszej zapełniał się gośćmi. Przybyli parlamentarzyści wraz z licznie zgromadzonymi politykami szczebla centralnego, wojewódzkiego, powiatowego i lokalnego, księża diecezji drohiczyńskiej, białostockiej i łomżyńskiej. Uroczystej Mszy św. koncelebrowanej z błogosławieństwem wieńców dożynkowych przewodniczył biskup drohiczyński Antoni Dydycz wraz z biskupem pomocniczy diecezji łomżyńskiej Tadeuszem Bronakowskim. Święto dziękczynienia za plony swoją osobą zaszczycił o. Tadeusz Rydzyk - założyciel Radia Maryja oraz Telewizji Trwam. Razem z dostojnymi celebransami Mszę św. w intencji rolników sprawowali księża infułaci: ks. Eugeniusz Beszta-Borowski i ks. Jan Sobechowicz oraz diecezjalny duszpasterz rolników ks. kan. Antoni Sieczkiewicz. Uroczystość transmitowały stacje lokalne, Katolickie Radio Podlasie oraz Telewizja Trwam.
Bicie dzwonów kościelnych rozpoczęło uroczystą Mszę św. Procesja z wieńcami dożynkowymi ruszyła na plac celebry. Tłumnie zgromadzonych kapłanów, gości, rolników i mieszkańców miasteczka powitał gospodarz uroczystości ks. prał. Kazimierz Siekierko, dziekan dekanatu ciechanowieckiego. Marszałek Województwa Podlaskiego Karol Tylenda i starostowie dożynek - państwo Olszewscy z Trzask, parafia Winna Poświętna, poprosili Księdza Biskupa o poświęcenie ponad stu wieńców dożynkowych.
W homilii bp Tadeusz Bronakowski mówił: „Spracowani i szczęśliwi podlascy rolnicy przychodzą, by jak Maryja wyśpiewać Bogu uroczyste Te Deum. Święto dożynek jest wyrazem głębokiej wiary rolników. Żywa i silna wiara połączona z tradycją, miłość do ziemi i ojczyzny dają siły, by z nadzieją patrzeć w przyszłość”. Ksiądz Biskup przypomniał zgromadzonym, że w przeszłości polscy rolnicy nie lękali się walczyć o ziemię, cierpieć i umierać za nią. Stąd wynika nasze moralne zadłużenie. Polska i dziś potrzebuje patriotów, którzy będą pielęgnowali te wartości. „Ziemia musi mieć oraczy i siewców. Trwajcie na ojczystym zagonie” - przywoływał słowa Prymasa Tysiąclecia. Usłyszeliśmy także wołanie o rozwiązanie problemów nurtujących współczesne rolnictwo i polską wieś. Problemów takich jak: niska liczba urodzeń, masowa emigracja za chlebem, niedowartościowanie pracy rolników, która jest źródłem dochodu wielkich firm biznesowych. „Prośmy Matkę Bożą, aby w naszej ojczyźnie nie zabrakło chleba. Razem z Tobą, Maryjo, śpiewamy radosne Magnificat. Zasiej w naszych sercach ziarna dobra, miłości, sprawiedliwości” - zakończył homilię Ksiądz Biskup.
Tuż po homilii na plac celebry przybyli wierni Kościoła prawosławnego z biskupem bielskim Grzegorzem, by razem modlić się o błogosławieństwo dla pracy rolników.
Wdzięczność Bogu za otrzymane łaski łączy się z gorącą prośbą o dalszą Jego opiekę i oddalenie wszelkich klęsk głodu, ognia i wojny. Dlatego ważnym punktem Mszy św. było poświęcenie ziaren przez bp. Antoniego Dydycza.
Miłym punktem uroczystości było wręczenie Medali Zasługi Diecezji Drohiczyńskiej. Uhonorowanych zostało osiemnaście osób, w tym jedna instytucja.
Uroczystą liturgię Mszy św. ubogaciły śpiewy parafialnego chóru „Cantata”, schola dziecięca oraz połączone orkiestry z Ciechanowca, Bielska Podlaskiego i Zambrowa.
W dalszej części uroczystości ks. prał. Zbigniew Rostkowski, kanclerz Kurii Biskupiej, odczytał specjalnie na tę okazję nadesłany list prezesa Rady Ministrów Jarosława Kaczyńskiego. Za uroczystą Liturgię podziękował ks. kan. Antoni Sieczkiewicz - diecezjalny duszpasterz rolników, zaś dyrektor Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka, Dorota Łapiak zaprosiła do muzeum na dalsze świętowanie. Błogosławieństwo Biskupów zakończyło uroczystą Mszę św. Przed bramy plebanii zajechały powozy konne, do których wsiedli Księża Biskupi, Infułaci i zaproszeni goście. W asyście orkiestry ruszył barwny pochód z wieńcami dożynkowymi.
Dalsze uroczystości, m.in. wspólne dzielenie się pobłogosławionym chlebem, miały miejsce w scenerii skansenu, gdzie do godzin popołudniowych zespoły folklorystyczne prezentowały śpiew i muzykę bogatego w tradycje Podlasia.

„Bądź na wieki pochwalon, nieśmiertelny Panie!
Twoja łaska, Twa dobroć nigdy nie ustanie.
Chowaj nas, póki raczysz, na tej niskiej ziemi;
Jedno zawżdy niech będziem pod skrzydłami Twemi!”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: XVII niedziela zwykła

2025-07-25 12:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

BP KEP

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedzielę w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Bóg rzekł do Abrahama: «Głośno się rozlega skarga na Sodomę i Gomorę, bo występki ich mieszkańców są bardzo ciężkie. Chcę więc zstąpić i zobaczyć, czy postępują tak, jak głosi oskarżenie, które do Mnie doszło, czy nie; dowiem się». Wtedy to dwaj mężowie odeszli w stronę Sodomy, a Abraham stał dalej przed Panem. Podszedłszy do Niego, Abraham rzekł: «Czy zamierzasz wygubić sprawiedliwych wespół z bezbożnymi? Może w tym mieście jest pięćdziesięciu sprawiedliwych; czy także zniszczysz to miasto i nie przebaczysz mu przez wzgląd na owych pięćdziesięciu sprawiedliwych, którzy w nim mieszkają? O, nie dopuść do tego, aby zginęli sprawiedliwi z bezbożnymi, aby stało się sprawiedliwemu to samo, co bezbożnemu! O, nie dopuść do tego! Czyż Ten, który jest sędzią nad całą ziemią, mógłby postąpić niesprawiedliwie?» Pan odpowiedział: «Jeżeli znajdę w Sodomie pięćdziesięciu sprawiedliwych, przebaczę całemu miastu przez wzgląd na nich». Rzekł znowu Abraham: «Pozwól, o Panie, że jeszcze ośmielę się mówić do Ciebie, choć jestem pyłem i prochem. Gdyby wśród tych pięćdziesięciu sprawiedliwych zabrakło pięciu, czy z braku tych pięciu zniszczysz całe miasto?» Pan rzekł: «Nie zniszczę, jeśli znajdę tam czterdziestu pięciu». Abraham znów odezwał się tymi słowami: «A może znalazłoby się tam czterdziestu?» Pan rzekł: «Nie dokonam zniszczenia przez wzgląd na tych czterdziestu». Wtedy Abraham powiedział: «Niech się nie gniewa Pan, jeśli rzeknę: może znalazłoby się tam trzydziestu?» A na to Pan: «Nie dokonam zniszczenia, jeśli znajdę tam trzydziestu». Rzekł Abraham: «Pozwól, o Panie, że ośmielę się zapytać: gdyby znalazło się tam dwudziestu?» Pan odpowiedział: «Nie zniszczę przez wzgląd na tych dwudziestu». Na to Abraham: «Niech mój Pan się nie gniewa, jeśli raz jeszcze zapytam: gdyby znalazło się tam dziesięciu?» Odpowiedział Pan: «Nie zniszczę przez wzgląd na tych dziesięciu».
CZYTAJ DALEJ

Abp Adrian Galbas: Jestem zdruzgotany wiadomością, że jeden z moich księży brutalnie zamordował człowieka

2025-07-25 22:19

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

Karol Porwich/Niedziela

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas

Słowo abp. Adriana Galbasa w związku z ustaleniami Prokuratury Okręgowej w Radomiu.

Siostry i Bracia, nie mam dziś dla Was słów pocieszenia, a tym bardziej wyjaśnienia czy wytłumaczenia. Jestem przybity i zdruzgotany wiadomością, że jeden z moich księży brutalnie zamordował człowieka – ubogiego i bezdomnego. Nie mam odpowiedzi na żadne pytanie zaczynające się od słowa: „dlaczego?”.
CZYTAJ DALEJ

Św. Anna – nauczycielka i pedagog

2025-07-27 19:00

Marzena Cyfert

Suma odpustowa w parafii św. Anny we Wrocławiu-Oporowie

Suma odpustowa w parafii św. Anny we Wrocławiu-Oporowie

Uroczystości odpustowe przeżywała parafia św. Anny we Wrocławiu-Oporowie. Parafianie przygotowywali się do nich od trzech dni poprzez konferencje głoszone przez O. Kuniberta Kubosza ze wspólnoty franciszkańskiej z klasztoru na Górze św. Anny.

– Dzisiejsza uroczystość to okazja do dziękczynienia Panu Bogu za cały rok wyświadczonych nam łask przez wstawiennictwo św. Anny, naszej patronki. Dziękujemy Bogu za duszpasterzy oraz świeckich wiernych zaangażowanych w ewangelizację – mówił ks. Jarosław Lawrenz, proboszcz parafii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję