Reklama

Niedziela Częstochowska

Wigilia częstochowskich bezdomnych

W Lublinie, Krakowie, Poznaniu, Gliwicach, Warszawie i innych miastach Polski dzięki akcji charytatywnej Caritas Polska, tradycyjnie już w dniach 23-24 grudnia br. odbywają się spotkania wigilijne osób bezdomnych, potrzebujących i samotnych.

W Częstochowie pod honorowym patronatem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, wieczerzę dla osób bezdomnych zorganizował Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. W sali parafialnej przy Katedrze Świętej Rodziny w Częstochowie zgromadziło się ponad 200 osób. Na wstępie powitał wszystkich zgromadzonych w sali parafialnej ks. Marek Bator, dyrektor częstochowskiego Caritas. Wśród powitanych byli, m.in.: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy, Małgorzata Mruszczyk, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie, przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, Policji, firmy Selgros, Fundacji Świętego Barnaby, Rycerze Kolumba.

Abp Wacław Depo skierował do bezdomnych słowa otuchy i wsparcia, aby nie bali się trudności, bo również dla nich narodził się Zbawiciel. Życzył, by patrząc na na nowonarodzone Dziecię mieli zawsze nadzieję, że nie są sami, że Bóg jest z nimi i ludzie, których Chrystus potrzebuje aby nieśli Jego miłosierdzie.

Podziel się cytatem

Reklama

Po odczytaniu Ewangelii o narodzinach Jezusa, głos zabrał prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, a następnie dyrektor MOPS Małgorzata Mruszczyk. Oprócz życzeń i wsparcia, każdy z przemawiających odniósł się do konfliktu, dotyczącego dalszego wspierania bezdomnych przez samorządowy MOPS i częstochowski Caritas. Dobrym prognostykiem były zapewnienia o modlitwie dyrektora Caritas ks. Marka Batora, który tą deklaracją zakończył pierwszą część spotkania.

Następnie przy muzyce i kolędach zespołu 77FM Formacja z Mocą dzielono się opłatkiem, składano życzenia i posilano się. W trakcie spotkania okazało się, że trzeba było dostawiać stoliki dla kolejnych gości. Na szczęście nie zabrakło dla nikogo miejsca ani posiłku, o który zadbali liczni częstochowscy restauratorzy.

2019-12-23 21:06

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wigilijne spotkanie w Leśnej

[ TEMATY ]

wigilia

Anna Zawisza-Paliwoda

22 grudnia mieszkańcy Leśnej uczestniczyli w spotkaniu wigilijnym przy Ratuszu w Leśnej. Obok tłumnie zebranych mieszkańców, na to niezwykłe spotkanie przybyli także: Radni Rady Miejskiej w Leśnej, kierownicy i pracownicy Urzędu Miejskiego w Leśnej, sołtysi wsi z gminy Leśna, dyrektorzy szkół i przedszkoli z Leśnej.

Uroczystość rozpoczęła się przybyciem 12 Harcerskiej Drużyny Wodnej „Żagiel” z Leśnej, którzy przynieśli ze sobą światełko betlejemskie. Następnie życzenia mieszkańcom złożył Burmistrz Leśnej Mirosław Markiewicz oraz proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela ks. Jan Dąbski. Tradycyjnie wszyscy zgromadzeni przełamali się opłatkiem, wcześniej poświęconym przez ks. Jana. Mieliśmy okazję posłuchać kolędy „Cicha noc”, którą z wieży ratuszowej, na trąbce wykonał Stanisław Leszczyński.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Siostry z Łagiewnik: nagrywają płytę i uwielbiają Boże Miłosierdzie

2021-09-23 12:32

Norbert Polak

Siostry modlą się przy akompaniamencie instrumentów

Siostry modlą się przy akompaniamencie instrumentów

W kaplicy klasztornej w Krakowie-Łagiewnikach 22 września odbył się wieczór uwielbienia Miłosierdzia Bożego – „Łagiewnicka 22” organizowany przez siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia. Siostry zapowiedziały wydanie płyty.

Siostry i świeccy modlili się o poznanie przez ludzi prawdy o Bożym dziecięctwie: – Pomóż nam, Duchu Święty, uświadomić sobie, kim naprawdę jesteśmy w oczach Wszechmogącego Boga, Ojca naszego, który jest w Niebie. Pomóż nam, Duchu Święty, abyśmy nie wątpili w Bożą dobroć, miłość i przebaczenie. Chcemy przychodzić z sercem pełnym zaufania. Ojcze, spraw, aby wszystkie dzieci, które najbardziej czują się poranione, niekochane i odrzucone, doświadczyły, kim jesteś, że jesteś miłością samą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję