Środki społecznego przekazu są nowym „areopagiem” współczesnego świata, wielkim forum, które - jeśli jest w pełni wykorzystane - umożliwia wymianę autentycznych informacji, konstruktywnych idei i zdrowych wartości, a w ten sposób tworzy wspólnotę
Jan Paweł II
W środę 24 stycznia Kościół powszechny wspominać będzie św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła, żyjącego na przełomie XVI i XVII wieku, ogłoszonego w 1923 r. przez papieża Piusa XI patronem dziennikarzy i katolickiej prasy. Dla naszej redakcji dzień ten co roku jest chwilą zatrzymania się i zastanowienia nad misją, jaką niesie ze sobą zawód dziennikarza oraz modlitwy w intencji wszystkich, którzy ten niezwykle trudny i odpowiedzialny zawód uprawiają.
Wierność Prawdzie, rzetelność w przekazywaniu informacji, szacunek wobec człowieka - zarówno adresata wiadomości, jak i osoby będącej jej podmiotem, wrażliwość na dramaty dotykające ludzi i chęć służenia bliźnim. Chciałoby się wierzyć, że wymienione przymioty cechują wszystkich dziennikarzy, niezależnie jakie reprezentują media. Niestety, w codziennej praktyce bywa z tym różnie. Pogoń za tanią sensacją, kreowanie na użytek pism czy innych mediów „rzeczywistości”, która szerokim łukiem mija się z prawdą, zamienia wiele z nich z nośnika informacji w nośnik dezinformacji, pomówień i plotek. Haniebne to praktyki, zważywszy, iż zawód dziennikarza, jak wszystkie inne, powinien być oparty na etyce, pełnić służebną rolę wobec prawdy. Niech zatem w dniu patronalnego święta dziennikarzy nie zabraknie naszej modlitwy w intencji wszystkich uprawiających ten zawód, by potrafili w swej pracy kierować się uczciwością, wrażliwością i miłością wobec człowieka.
Na doroczną Mszę św. w intencji dziennikarzy, której przewodniczyć będzie abp Stanisław Nowak, zapraszamy do kościoła pw. Najświętszego Imienia Maryi w niedzielę 21 stycznia o godz. 19.15.
Pomóż w rozwoju naszego portalu