Reklama

Wizytacja kanoniczna w dekanacie Polkowice

Cenne doświadczenia

Niedziela legnicka 1/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Są takie podniosłe dni, kiedy biskup nawiedza parafie. Zwykle jest to związane z jakąś uroczystością czy odpustem. Jest też i taki czas, kiedy biskup przyjeżdża do parafii, by przeprowadzić tam wizytację kanoniczną. Wówczas to przygląda się on pracy duszpasterzy, działalności parafian, życiu religijnemu i podejmowanym we wspólnocie inicjatywom; poucza, doradza, pomaga rozwiązywać problemy. Takiej właśnie wizytacji dokonał od 15 do 30 września ub.r. biskup legnicki Tadeusz Rybak w dekanacie Polkowice.

Swą wizytę na tym terenie Ksiądz Biskup rozpoczął od parafii św. Michała Archanioła w Polkowicach. Parafia ta jest siedzibą dekanatu, którego dziekanem jest ks. prał. dr Ludwik Kośmidek.

16 września w homilii podczas jednej z Mszy św. sprawowanych w parafii św. Michała Archanioła w Polkowicach bp Rybak mówił, iż " tą właśnie Eucharystią w dziekańskiej parafii rozpoczynam wizytację waszego dekanatu. Będę przyglądał się pracy kapłanów i działaniom parafian; zapoznam się też i z problemami ludzi stanowiących tę parafię; będę odwiedzał szkoły i spotykał się z grupami parafialnymi. Najważniejsze jest jednak to spotkanie ze wszystkimi parafianami, ze wszystkimi, którzy stanowią żywy Chrystusowy Kościół. Mam nadzieję, że ta wizyta wszystkim nam da wiele cennych wskazówek i doświadczeń".

Podczas swego pobytu w parafii Ksiądz Biskup spotkał się z rodzicami kapłanów i kleryków, przedstawicielami parafian i Rady Parafialnej oraz poszczególnych grup, stowarzyszeń i wspólnot działających w parafii. Jego Ekscelencja przyjrzał się także pracy kancelarii dziekańskiej i parafialnej oraz funkcjonowaniu całego duszpasterstwa.

Punktem kulminacyjnym całego dnia była Msza św., którą pod przewodnictwem bp. Tadeusza Rybaka koncelebrowali wszyscy kapłani dekanatu polkowickiego.

Na wstępie bardzo serdecznie Księdza Biskupa przywitał miejscowy proboszcz - ks. Ludwik Kośmidek, który przybliżył wszystkim zgromadzonym historię parafii i odczytał sprawozdanie z jej działalności od 1994 r., kiedy to bp Rybak ostatnio wizytował polkowickie duszpasterstwo. Ks. Kośmidek zachęcał, by Jego Ekscelencja czuł się wśród polkowiczan jak pośród swoich, ponieważ jest On u siebie. "Przybywasz do nas, Drogi Księże Biskupie, jak Dobry Ojciec, by nam się przyjrzeć, by pochwalić, a może i wykazać błąd, upomnieć, skorygować... Prosimy, wskaż nam drogę, jak postępować w tym nowym tysiącleciu chrześcijaństwa" .

Parafianie przywitali Księdza Biskupa po staropolsku - chlebem i solą. Biskup Legnicki, przyjmując bochen chleba, ucałował go i błogosławił, życząc, by nigdy już nikomu nie brakowało chleba powszedniego i wzajemnej miłości. Bp Rybak prosił też, by w żadnej polskiej rodzinie nie zaginął zwyczaj kreślenia znaku krzyża na każdym nowym bochenku chleba, by chleb był w poszanowaniu.

W homilii Ksiądz Biskup mówił: "Znamy opinię o Polkowicach: jest to dobrze rządzone, zadbane i jedne z piękniejszych miast na Dolnym Śląsku. Ilekroć tu przybywam i widzę to wszystko, potwierdzam tę opinię. (...) Środowisko polkowickie staje się coraz bardziej przeniknięte kulturą i myślą twórczą - ma tu przecież powstać wyższa uczelnia. Chcę wyrazić wdzięczność wszystkim tym, którzy dbają o to miasto. Dziękuję tutejszym władzom samorządowym, że rozumieją, jak duże znaczenie dla środowiska mają świątynie. Na ręce Księdza Prałata-Dziekana składam wyrazy uznania wszystkim tym, którzy wraz z nim tak dbają o te świątynie. (...) Z satysfakcją patrzymy na ten piękny, odnowiony zabytkowy kościół pw. św. Michała, cieszymy się, iż jest w nim tak wspaniały instrument muzyczny... Pamiętajmy jednak, że to wszystko ma służyć ludziom - by byli coraz lepsi, coraz szlachetniejsi, by żyli w jedności z Bogiem i między sobą. To jest zadanie Kościoła, by człowiek żył wartościami, które Bóg mu przekazuje".

Kaznodzieja mówił także o świętowaniu niedzieli: "Niedziela jest dzisiaj zagrożona. Pilnujmy jej! Pilnujmy niedzielnej Mszy św.; wtedy rodzina powinna być razem - i w domu, przy obiedzie, i w kościele, na Eucharystii, by karmić i umacniać się Słowem i Ciałem Chrystusa.

W innych parafiach Biskup Legnicki również odwiedzał szkoły, przedszkola i świetlice; spotykał się z przedstawicielami parafian i członków poszczególnych grup działających w parafii. Wszędzie witano Księdza Biskupa chlebem i solą oraz proszono o pokrzepiające i pouczające słowo.

Tam też bp Rybak podczas homilii wygłaszanych w poszczególnych wspólnotach parafialnych szczególnie akcentował następujące kwestie:

W parafii pw. Bartłomieja Apostoła w Jędrzychowie, gdzie proboszczem jest ks. Władysław Cichocki, w dniu Sybiraka, 17 września, Ksiądz Biskup mówił do lokalnej społeczności, składającej się głównie z ludności pochodzącej z Kresów Wschodnich, o korzeniach wiary oraz o trwaniu w niej i jej dziedzictwie. Jego Ekscelencja prosił też parafian, by otaczali swą szczególną opieką i troską poewangelicki kościół, który jest na terenie ich parafii. "Dziękuję Wam za dotychczasową opiekę nad tym opustoszałym budynkiem. Wiem, ile serca i pracy włożyliście w różne prace tam wykonywane. Szczególnie dziękuję za dokonanie powtórnego pochówku odnalezionych tam szczątków ludzkich" - mówił bp Rybak. Ksiądz Biskup przyjechał do parafii w godzinach porannych. Tam, przejeżdżając przez pięknie udekorowaną wieś, odwiedził podstawową szkołę integracyjną, gdzie wręczył wyróżnionym dzieciom i młodzieży nagrody za udział w konkursie o kard. Stefanie Wyszyńskim, Prymasie Tysiąclecia.

18 września w parafii pw. Michała Archanioła w Sobinie Biskup Legnicki (odwiedzając także kościół filialny w Nowej Wsi Lubińskiej) w obecności proboszcza ks. Tadeusza Winnickiego, zaproszonych wiernych i parafian, akcentował w homilii sprawę często niewłaściwych materiałów ( wartości) podawanych nam przez środki masowego przekazu. Bp Rybak wspomniał też - znany większości parafian z ich stron rodzinnych na Kresach - obraz Matki Bożej tulącej główkę Jezusa. Mówiąc o ważnym zagadnieniu jedności, wierni usłyszeli: "Gdzie jest Duch Boży, tam jest jedność. (...) Jak budujemy świątynie z kamieni, tak musimy budować świątynie naszych serc, budować jedność między nami oraz między wyznawcami innych religii. Musimy budować tę chrześcijańską jedność, budować duchową świątynię. Pamiętajmy, że Jezus prosił Ojca, aby wszyscy stanowili jedno...".

Parafię pw. św. Barbary w Żelaznym Moście, gdzie proboszczem jest ks. Czesław Gałecki, Biskup Legnicki wizytował 20 września. Nawiedzając świątynię w Rynarcicach i przewodnicząc Eucharystii w kościele parafialnym w Żelaznym Moście, w homilii bp Rybak rzucał szczególne światło na jedność i łączność duchową z Bogiem i drugim człowiekiem: "Katedra a także Kościół są symbolami jedności duchowej oraz łączności z Bogiem i między ludźmi. Dbajmy o tę jedność i podtrzymujmy ją, stając się coraz lepsi jedni dla drugich" - mówił kaznodzieja. Po Eucharystii Ksiądz Biskup poświęcił krzyż przy kościele, a następnie - wraz z towarzyszącą orkiestrą górniczą - udał się do świetlicy, którą Gmina Polkowice wybudowała w Żelaznym Moście. Po uroczystych przemówieniach nastąpiło pobłogosławienie i uroczyste otwarcie nowego budynku.

W niedzielę 23 września bp Tadeusz Rybak wizytował parafię pw. Matki Bożej Łaskawej w Polkowicach (najmłodsza parafia w dekanacie), gdzie urząd proboszcza sprawuje ks. Ireneusz Wójs. Tu Mszy podczas św. Jego Ekscelencja wygłosił homilię do dzieci: "Kochane dzieci, powinnyście się modlić każdego dnia. Rozmawiajcie z Panem Bogiem. Spotykajcie się z Nim jak najczęściej, bo On jest waszym najlepszym przyjacielem, zawsze wam pomoże. Kochajcie Go bardzo!" - mówił kaznodzieja. Podczas Mszy św. wizytacyjnej Ksiądz Biskup przestrzegał przed często zwodniczym wpływem mass mediów, które potrafią w różny sposób ukazywać rzeczywistość. Mówił także o należytej trosce o rodzinę i dobrej, chrześcijańskiej formacji młodego pokolenia, które kiedyś weźmie naszą przyszłość w swoje ręce. Biskup Legnicki mówił, iż powinni to być ludzie mądrzy, i tacy, którzy chcą pomóc nam wszystkim, którzy chcą pomóc naszej Ojczyźnie. Oni powinni wiedzieć, co jest dla Polski i Polaków dobre, a co złe, co pomoże w budowaniu lepszych relacji między ludźmi, a co wprowadza fałsz i niezgodę, która rujnuje nas wszystkich.

24 września Biskup Legnicki nawiedził wspólnotę parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mlecznie. Bp Tadeusz Rybak wraz z nowym proboszczem ks. Stanisławem Brylakiem nawiedził także kościoły filialne parafii (w Dąbrowie Górnej i Składowicach) i spotkał się z parafianami i przedstawicielami grup działających przy duszpasterstwie. W homilii podczas Mszy św. celebrowanej w kościele parafialnym w Mlecznie Ksiądz Biskup zwracał szczególną uwagę na jedność oraz wspólną pomoc i poszanowanie w parafii, która jest dość mała. "Wszyscy winni sobie wzajemnie pomagać i troszczyć się jedni o drugich. (...) Dziś każdemu z nas jest ciężko, jednak musimy dostrzegać tych naszych braci i siostry, którzy są jeszcze w większej od nas potrzebie. Szanując się nawzajem powinniśmy sobie jeszcze bardziej pomagać i umacniać się w jedności, którą należy budować na Chrystusie i Jego przykazaniach" - mówił kaznodzieja.

Parafię pw. Świętej Trójcy w Rudnej Ksiądz Biskup wizytował we wtorek 25 września. Od wczesnych godzin porannych Biskup Legnicki był pośród diecezjan. Odwiedził szkołę w Rudnej, spotkał się z pedagogami i przedstawicielami parafian. Następnie nawiedził kościół filialny w Wądrożu i poświęcił krzyż, który - staraniem parafian - władze KGHM-u wzniosły na obrzeżach Rudnej. Podczas Mszy wizytacyjnej Biskup Legnicki przyjął uroczyste wyznanie wiary ks. kan. Władysława Janickiego, nowego duszpasterza parafii i uroczyście wprowadził go w posługę proboszcza, zlecając mu zadania powierzone przez Kościół. W wygłoszonej homilii bp Tadeusz Rybak wspomniał poprzednika ks. Władysława, niedawno zmarłego ks. Kazimierza Rzońcę. "Widzimy, jak wiele ofiarnej pracy i serca kapłan ten włożył w tę parafię. Pamiętam, jak wielkie miał plany, ile dobrego chciał tu zrobić. Większośćz tych planów zrealizował, jednak nie wszystko zdążył uczynić... Pan już go powołał do siebie ( ...). Teraz wszyscy mieszkańcy Rudnej powinni się zjednoczyć i wspólnie, pod przewodnictwem nowego Proboszcza, podjąć dalsze dzieła" - powiedział.

W niedzielę, ostatni dzień września, biskup legnicki Tadeusz Rybak przybył do parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Polkowicach. Tam, podobnie jak w innych parafiach, Ksiądz Biskup dokładnie przyglądał się działalności duszpasterstwa oraz pracy jego proboszcza ks. prał. Mariana Kopko i księży wikariuszy. Zorganizowano spotkanie z przedstawicielami poszczególnych grup i stowarzyszeń działających w parafii oraz wszystkimi nauczycielami z terenu miasta Polkowic, dla których o godz. 9.00 Eucharystię odprawił i homilię wygłosił Ksiądz Biskup. Kaznodzieja szczególnie podkreślał sprawy dotyczące wychowania młodego pokolenia. Zaś w homilii wygłoszonej podczas głównej Mszy św. Ksiądz Biskup nawiązał do trwających końcowych prac przy wznoszeniu świątyni, a także podkreślił olbrzymią wartość działalności na rzecz mieszkańców miasta, podejmowanej przez stowarzyszenia, które znalazły swoją siedzibę w nowo poświęconym przez Księdza Biskupa Domu Parafialnym.

Na zakończenie wizytacji kanonicznej Ksiądz Biskup błogosławił poszczególnym wspólnotom parafialnym dekanatu Polkowice, by ich członkowie - jednocząc się i wiernie realizując zamierzone cele - czynili wszystko na większą chwałę Bożą, dla dobra wspólnot lokalnych, diecezji legnickiej i całego kraju.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co nas dzieli niech nas łączy

2024-05-08 07:29

[ TEMATY ]

historia

felieton

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Na początku chciałbym gorąco i serdecznie przywitać się z czytelnikami portalu „Niedziela”! Jestem zaszczycony tym, że mogę publikować na łamach portalu, który wyrósł w tradycji tygodnika, który za dwa lata obchodzić będzie swoje 100. urodziny i jest na stałe wpisany w polską historię.

W czasie II wojny światowej czasopismo „Niedziela”, a konkretnie jego nazwa została zawłaszczona przez Niemców na potrzeby dodatku do gadzinowego Kuriera Częstochowskiego, a powojenne aresztowanie redaktora naczelnego wznowionego pisma, ks. Antoniego Marchewkę to był tylko jeden z elementów prześladowań ze strony komunistów, których tygodnik „Niedziela” niesamowicie „uwierał”. Czym? Tym samym co dziś uwiera wrogów Kościoła Katolickiego: pomocą duchową i otuchą jaką otrzymywali Polacy, nauczaniem o zbawieniu, prawdzie i kłamstwie, złu i dobru oraz naturze ludzkiej. Ostatecznie w 1953 r. pismo zostało przez władze komunistyczne zawieszone, a w latach 80. ubiegłego tygodnik było wielokrotnie obiektem ingerencji cenzorskich.

CZYTAJ DALEJ

Patron mądrych wyborów – św. Stanisław Biskup Męczennik

Niedziela Ogólnopolska 18/2015, str. 26

Figura św. Stanisława, Kraków Skałka/fot. Bożena Sztajner/Niedziela

Figura św. Stanisława, Kraków Skałka

Figura św. Stanisława, Kraków Skałka

Dobrze się stało, że tegoroczne obchody święta głównego patrona Polski – św. Stanisława Biskupa Męczennika odbywają się tuż przed ważnymi wyborami w Polsce. Wspomnienie krakowskiego biskupa pokazuje bowiem, że można być duchownym, mężem stanu, a jednocześnie nie kłaniać się żadnej ziemskiej władzy.

Święci są po to, by nas zawstydzać – tak kiedyś o ich posłannictwie powiedział Jan Paweł II. Ale na pewno są także po to, aby nas mobilizować, pokazywać szlaki czy wcześniej je dla nas przecierać. Z pewnością w czasach dzisiejszych zawirowań do takich osobowości należy święty z krakowskiej Skałki.

CZYTAJ DALEJ

Pierwsze szokujące decyzje w Krakowie: Prezydent zapowiada wywieszenie na magistracie tęczowej flagi

2024-05-08 18:22

[ TEMATY ]

Kraków

LGBT

Adobe Stock

Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski objął patronat nad Marszem Równości, który przejdzie ulicami miasta 18 maja. Jest to pierwsza decyzja nowego włodarza miasta dotycząca udzielenia swojego patronatu. Miszalski planuje także udział w tym przemarszu.

O decyzji prezydenta poinformował w środę krakowski magistrat, publikując równocześnie list Miszalskiego do Stowarzyszenia Queerowy Maj, organizatora Marszów Równości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję