Reklama

Niedziela Częstochowska

Pozostał człowiekiem bardzo skromnym

Z okazji jubileuszu 50 - lecia uzyskania przez ks. prof. dr hab. Jana Związka tytułu doktora historii Kościoła 27 lutego 2020 r. w auli Wyższego Instytututu Teologicznego w Częstochowie odbyła się promocja XII tomu serii wydawniczej „Veritati et Caritati” dedykowanego dostojnemu jubilatowi.

[ TEMATY ]

jubileusz

ks. prof. dr hab. Jan Związek

Marian Florek/ TV Niedziela

ks. prof. dr hab. Jan Związek

ks. prof. dr  hab. Jan Związek

Ksiądz profesor doskonale pamiętał szczegóły związane z obroną pracy doktorskiej, której recenzentem był wybitny polski historyk Janusz Tazbir, publikujący wówczas na łamach pisma wojujących ateistów Euhemer

- Wybór na recenzenta tak kontrowersyjnej osoby dla Kościoła podyktowany był jednak wielką liczbą cytowań prac uczonego, zamieszczonych w doktoracie. Opinia warszawskiego historyka dotycząca mojej pracy zatytułowanej Katolickie poglądy polityczno-społeczne w Polsce na przełomie XVI-XVII wieku w świetle kazań okazała się bardzo surowa ale nie na temat. – zwierzył się Niedzieli.

Zgromadzonych gości na jubileuszowych uroczystościach powitał dyrektor Instytutu ks. dr Mikołaj Węgrzyn. Słowa wdzięczności na ręce jubilata przekazał w zastępstwie rektora częstochowskiego WSD ks. dr Kamil Zadrożny, a sylwetkę uczonego przedstawił ks. dr Paweł Kostrzewski. Laudację wygłosił prof. dr hab. Marian Głowacki, honorowy prezes Częstochowskiego Towarzystwa Naukowego, który podkreślił niezwykłą pracowitość, punktualność i dobroć jubilata. Słuchacze mogli zapoznać się też z anegdotycznymi faktami z życia naukowca. Zdarzyło się, że kiedy powoływano w Częstochowie na miejsce Wyższej Szkoły Pedagogicznej Akademię im. Jana Długosza poproszono ks. prof. Związka o inauguracyjny wykład. W obostrzeniach władze uczelni ustaliły maksymalny czas wypowiedzi na 20 min. Mówca precyzyjnie wykonał zadanie. Jego wykład trwał dokladnie 19 min i 57 s.

Po wybrzmieniu Plurimos annos w wykonaniu chóru „Basilica Cantans” zaprezentowano księgę jubileuszową. Ks. dr Łukasz Laskowski określił ją jako 802-stronicowy pomnik życzliwości i wdzięczności dla dostojnego jubilata tych wszystkich autorów, których teksty złożyły się na tę potężną publikację.

W imieniu społeczności uniwersyteckiej głos zabrała prof. dr hab. Anna Wypych - Gawrońska, rektor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, a w imieniu kolegów seminaryjnych uczynił to ks. Franciszek Dylus, życząc jubilatowi, by jego dorobek naukowy i praca dydaktyczna nadal owocowały ewangelizatorsko. Całość uroczystości podsumował abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Na finał wystąpił bohater wieczoru, który podziękował organizatorom, zgromadzonym gościom oraz mediom za życzliwą obecność.

Reklama

Na pytanie Niedzieli, czym jest historia, ks. prof. Związek odpowiedział, że dla niego osobiście jest to przede wszystkim nauka, na której należy budować życie i postępowanie swoje i swoich wychowanków. W duchu definicji historii przekutej w motto życiowe jubilata, wypowiedział się również na wstępie uroczystości abp. Waclaw Depo: - Postać Księdza Profesora jest ciągle do odkrycia, ale ta pamiątkowa książka, którą dzisiaj będziemy mu wręczać, już jest jakimś odsłonięciem, znakiem jego ludzkich relacji z tymi, którzy z tego skarbca historii wydobywają prawdę, a nie jakieś interpretacje, które mogą okazać się fałszem. Jestem wdzięczny Panu Bogu, że najpierw spotkałem Księdza Profesora jako rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, kiedy sam pełniłem funkcję rektora w Radomiu. Później dopiero zacząłem go odkrywać jako skarb historyczny, nie ten z muzeum, ale po prostu konkretnego człowieka, który pomimo tytułów pozostał człowiekiem bardzo skromnym.

- Wyższy Instytut Teologiczny ma za co być wdzięcznym ks. prof. dr hab. Janowi Związkowi, który przez szereg lat był wykładowcą Instytutu i wykształcił wiele pokoleń teologów. Można by powiedzieć, że ksiądz Profesor nie tylko uczył historii Kościoła, ale ją też współtworzył, będąc tej historii znaczną częścią. Potrzeba takich uroczystości, takich podniosłych momentów w życiu uczelni, które przypominają, a jednocześnie honorują zasłużone dla Instytutu osoby - powiedział w rozmowie z Niedzielą ks. Mikołaj Węgrzyn, dyrektor częstochowskiego WIT.

2020-03-02 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy początek

Niedziela Ogólnopolska 11/2016, str. 8-9

[ TEMATY ]

chrzest

jubileusz

Chrzest Polski

Julia A. Lewandowska

Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie

Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie

W jaki sposób spotkanie z Chrystusem przemieniało mieszkańców dzisiejszej Wielkopolski u początków średniowiecza? Jak następnie przemieniali oni świat, w którym żyli? Bohaterowie tamtego wydarzenia nie tylko stali się przecież członkami wspólnoty Kościoła, ale też weszli na salony ówczesnej Europy

Potrzeba refleksji m.in. na te tematy skłoniła do zorganizowania w dniach 11-13 marca 2016 r. X Zjazdu Gnieźnieńskiego pod hasłem „Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa”. Temat nawiązuje do 1050. rocznicy chrztu Mieszka I, który był wydarzeniem przełomowym nie tylko dla księcia i jego dworu, lecz także dla historii Polski i jej roli w rodzinie narodów europejskich. Organizatorzy dzięki swej inicjatywie chcą przypomnieć sytuację Europy i Kościoła sprzed 1050 lat.

CZYTAJ DALEJ

Bogumił Łoziński: nie ma twardego dowodu, że Jan Paweł II krył pedofilów

2023-01-26 13:59

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

PAP/Rafał Guz

Nie ma żadnego twardego dowodu, że Jan Paweł II krył pedofilów lub pozwalał na pedofilię – powiedział zastępca redaktora naczelnego tygodnika "Gość Niedzielny" Bogumił Łoziński na konferencji prasowej połączonej z promocją dodatku do tygodników katolickich "Jan Paweł II. Odkrywamy prawdę".

POBIERZ DODATEK W WERSJI PDF JAN PAWEŁ II ODKRYWAMY PRAWDĘ

CZYTAJ DALEJ

Zimowe Franciszkańskie Spotkanie Młodych w Kalwarii Pacławskiej

2023-01-27 09:16

BP FSM

Uczestnicy spotkania

Uczestnicy spotkania

Przejście – pod takim hasłem przebiega kolejna, 17. zimowa edycja Franciszkańskiego Spotkania Młodych. Podczas sześciodniowego zjazdu 100 młodych ludzi na nowo odkrywa życiowa tajemnicę przechodzenia od jednego miejsca do drugiego.

Kalwaria Pacławska, niewielkie wzgórze w województwie podkarpackim to miejsce, które dwa razy w roku przepełnione jest młodymi ludźmi. Jednym z tych momentów jest Zimowe Franciszkańskie Spotkanie Młodych. Dla wielu przybywających na kalwaryjskie wzgórze to czas spotkania nie tylko z Bogiem, ale również z samym sobą i drugim człowiekiem. Marta, uczennica klasy maturalnej, przyjechała na Zimowy FSM po raz drugi razem z grupą młodzieży spotykającej się przy klasztorze braci franciszkanów w Sanoku: - Na ZFSM po raz drugi jestem animatorem. Przyjechałam z Sanoka, ze wspólnotą franciszkańską. Na Kalwarii czuję się jak w domu, a FSM to dla mnie wyjątkowe miejsce, w którym przez krótki czas możemy być rodziną. Z całego FSM-u zawsze najbardziej czekam na to, żeby spotkać się z innymi, ale też na moment spowiedzi i grupek dzielenia. Grupki to takie intymne miejsce, w którym otwieramy się i mamy okazję, by podzielić się historią swojego życia. To coś wspaniałego, że mogę przyjechać i nie tylko coś wziąć dla siebie, ale też i dawać jako animator, a później nieść to dalej po powrocie do domu. Przejście rozumiem jako punkt kulminacyjny, który ma dla nas Bóg. Całe nasze życie składa się z przejścia przez różne momenty, okoliczności. Ale ten najważniejszy to moment decyzji, że chcę iść za Jezusem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję