Reklama

Warto być Polakiem

Tegorocznemu XI już Forum Polonijnemu, jakie odbyło się w dniach 21-22 kwietnia w Toruniu, przyświecało hasło: „Przyjrzyjcie się powołaniu Waszemu”. Spotkanie zorganizowały Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Polskie Stowarzyszenie Morskie-Gospodarcze im. Eugeniusza Kwiatkowskiego.

Niedziela toruńska 21/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Toruńskie spotkanie zgromadziło Polonię z najodleglejszych zakątków świata (Australia, Ameryka Północna - Kanada, USA, Ameryka Południowa - Argentyna, Brazylia, Meksyk) oraz z Europy (Francja, Hiszpania, Austria, Wielka Brytania, Niemcy, Szwajcaria, Norwegia, Szwecja). Licznie reprezentowani byli Polacy mieszkający za wschodnią granicą kraju (Litwa, Łotwa, Białoruś i Ukraina). Do Torunia przybyło około 160 osób, wszyscy dążący do jedności i jak najszerszej współpracy Polaków z całego świata.

Moralność fundamentem

Ta jedność, jak zauważył bp Antoni Dydycz, pasterz Kościoła drohiczyńskiego, który przewodził Mszy św. inaugurującej obrady, nie jest możliwa, jeśli swego życia nie oprzemy na moralności, która jest mocnym fundamentem.
Polacy z różnych stron globu przybyli do Torunia, by zaczerpnąć polskości i móc następnie świadczyć o swojej narodowości w miejscach, w jakich przyszło im żyć. Uczestnicy Forum zostali dostrzeżeni przez rządzących. Do Torunia przybyło kilku ministrów z rządu Jarosława Kaczyńskiego. Wzbudziło to nadzieję Polonusów na wysłuchanie ich postulatów, które w zależności od kraju zamieszkania są różnorodne. Jednak wszyscy zgodnie mówili, że nie tylko czują, ale są Polakami mimo zamieszkania w odległości od Ojczyzny. Dlatego chcą korzystać z praw, jakie przysługują Polakom mieszkającym w kraju. Głównie chodzi o prawa wyborcze, które są znacznie ograniczone.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dialog podstawą miłości

Wszystkich uczestników XI Forum Polonijnego powitał o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja i założyciel WSKSiM. Zaznaczył, że u źródła polonijnych spotkań stoi troska o Ojczyznę.
Gotowość do dialogu z Polonią świata wyrazili przedstawiciele Rady Ministrów. W toruńskim spotkaniu uczestniczyli: minister Mariusz Błaszczak, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, minister Przemysław Gosiewski, prof. Michał Seweryński, minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Jan Szyszko, minister Środowiska, Zbigniew Ziobro, minister Sprawiedliwości, Janusz Kaczmarek, minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Bogusław Kowalski, sekretarz stanu w Ministerstwie Transportu, minister Michał Krupiński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, Jan Olszewski, doradca polityczny prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Udział w XI Forum Polonijnym wziął także prof. Andrzej Stelmachowski, prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska oraz Michał Zaleski, prezydent Torunia.
Minister Mariusz Błaszczak podkreślił olbrzymią wagę Radia Maryja i Telewizji Trwam w kontaktach Polonii z Ojczyzną.

Reklama

Oczekiwanie na zmiany

Minister Przemysław Gosiewski zapewnił zebranych, że obecny rząd dąży do tego, aby Polacy bez względu na to, gdzie przyszło im żyć, byli traktowani w sposób równy i podmiotowy. Podkreślił też, że rząd pracuje nad dwoma ustawami, które będą ważne dla Polaków mieszkających poza granicami kraju. Jedna z nich ma zagwarantować wszystkim Polakom uczestnictwo w wyborach do Parlamentu, aby mogli głosować korespondencyjnie. - Druga z ustaw dotyczy Karty Polaka i jest ważna, gdyż sprawi, że Polacy, którzy mieszkają na wschód od kraju, będą mogli mieć większy kontakt ze swoją Ojczyzną. - Będziemy zabiegać o poprawę statusu prawnego osób mieszkających w państwach ościennych. Obcokrajowcy mieszkający w naszej Ojczyźnie cieszą się z wielu przywilejów. Chcemy bardzo wyraźnie powiedzieć, że Polacy mieszkający w krajach ościennych też muszą cieszyć się równymi prawami.
Polonia świata i Polacy zza wschodniej granicy z nadzieją przyjęli słowa ministra Przemysława Gosiewskiego o rozpoczęciu prac nad nowymi ustawami dotyczącymi prawa wyborczego oraz Karty Polaka. - Będziemy uważnie przyglądali się postępom w pracach nad ustawami, licząc na szybkie ich uchwalenie. Ze swej strony postulujemy utworzenie precyzyjnego prawa wyborczego umożliwiającego wszystkim Polakom posiadającym obywatelstwo RP, niezależnie od miejsca zamieszkania, udział w wyborach do Sejmu i Senatu RP oraz w wyborach prezydenckich przez wyeliminowanie wszystkich dotychczasowych ograniczeń; utworzenie jak największej liczby punktów wyborczych, co umożliwi zwiększenie liczby wyborców; stworzenie okręgu wyborczego poza granicami Polski, w którym wybierać będziemy przedstawicieli Polonii do Sejmu i Senatu RP - postulowali uczestnicy XI Forum Polonijnego.

Reklama

Wymiana na placówkach

Członkowie Rady Ministrów zapowiedzieli reformę konsulatów, mającą doprowadzić do tego, by zapanowały w nich przyjazne stosunki, gdyż z wielu miejsc na świecie dobiegają niepokojące głosy o tym, że placówki dyplomatyczne nie służą polskiej sprawie.
Polacy przybyli z całego świata zaapelowali do władz o zdecydowane działania mające chronić dobre imię Rzeczypospolitej i Polaków przed ewidentnymi oszczerstwami i szkalowaniem zarówno na terenie kraju, jak i w innych regionach świata. Zaznaczyli, że należy to uczynić poprzez zobowiązanie ambasad i konsulatów do reagowania na oszczerstwa na drodze dyplomatycznej oraz poprzez zobowiązanie placówek dyplomatycznych do ścisłej współpracy z miejscowymi organizacjami polonijnymi. Polacy zaapelowali także do władz o wymianę na placówkach dyplomatycznych osób z rodowodem PRL. Kolejną podniesioną przez Polaków sprawą, było prawo opiniowania przez polonijne organizacje kandydatur na wyższych urzędników polskich ambasad i konsulatów.

Błękitny Generał w alei wybitnych

Między obradami Forum uczestnicy udali się przed Dom Słowa, gdzie w alei wybitnych Polaków odsłonięto kolejne popiersie - tym razem „błękitnego generała” Józefa Hallera. Kilka słów o gen. Hallerze powiedział dr Maciej Wojtacki z WSKSiM. Odsłonięcia popiersia dokonali prezydent Torunia Michał Zaleski, Bogusław Dzido, fundator monumentu oraz dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk.
Zgromadzeni na XI Forum Polonijnym docenili rolę Radia Maryja i Telewizji Trwam w budowaniu jedności między Polakami na całym świecie.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

Święta dyplomatka

Niedziela Ogólnopolska 17/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

święta

Giovanni Battista Tiepolo

Św. Katarzyna ze Sieny

Św. Katarzyna ze Sieny

Katarzyna Benincasa urodziła się 25 marca 1347 r. w Sienie (Włochy). Zmarła 29 kwietnia 1380 r. w Rzymie

Święta Katarzyna ze Sieny, doktor Kościoła i patronka Europy, w 1363 r. wstąpiła do Sióstr od Pokuty św. Dominika (tercjarek dominikańskich) w Sienie i prowadziła tam surowe życie.

CZYTAJ DALEJ

O komiksach Juliusza Woźnego w szkole

2024-04-29 22:29

Marzena Cyfert

Juliusz Woźny w SP nr 17 we Wrocławiu

Juliusz Woźny w SP nr 17 we Wrocławiu

Uczniowie starszych klas SP nr 17 we Wrocławiu gościli Juliusza Woźnego, wrocławskiego historyka i autora komiksów. Usłyszeli o Edycie Stein, wrocławskich miejscach z nią związanych, ale też o pracy nad komiksami.

To pierwsze z planowanych spotkań, które zorganizowały nauczycielki Barbara Glamowska i Marta Kondracka. – Dlaczego postanowiłem robić komiksy? Otóż z myślą o takich młodych ludziach, jak Wy – mówił Juliusz Woźny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję