- Zgodnie z wytycznymi zarówno polskiego rządu jak i Episkopatu zmieniamy porządek Mszy św., tak aby liczba wiernych nie przekroczyła 50 osób - mówi ks. Stanisław Strojek, proboszcz parafii i zarazem dziekan dekanatu nowotarskiego. - Zależy nam na tym, aby być z ludźmi cały czas. Dlatego będziemy posługiwać cały dzień, od godz. 6.00 do 20.30 - dodaje ks. Strojek.
Do kościoła będzie można wejść tylko jednymi drzwiami. Wierni będą dokładnie liczeni. Jeśli liczba osób chętnych przekroczy limit 50, to będą poproszeni o zaczekanie na kolejną liturgię.
Pierwsza Msza św. zaplanowana jest na 6.00. Następne na 6.30, 7.00, 7.30. Między 8 a 9 jest przerwa. Kolejne liturgie: 9.00, 9.30, 10.00, 10.30, 11.00, 11.30, 12.00. Od 12.30 do 13.30 kolejna przerwa. Potem Msze św. rozpoczną się od 13.30, ostatnia o 15.30. Od godz. 16.00 przerwa 60 min. Popołudniowe Eucharystie rozpoczną się od 17.00 (17.30, 18.00). Od 18.30 do 19.30 przerwa. Ostatnie dwie: 19.30 i 20.00.
Z planu zaplanowanego przez nowotarskich duszpasterzy wynika, że nie będzie żadnych nabożeństw, ani Gorzkich Żali ani Drogi Krzyżowej.
Nowy Targ: górale protestowali przeciwko edukacji zdrowotnej
Dziś w Parku Miejskim w Nowy Targu, górale protestowali przeciwko planom Ministerstwa Edukacji Narodowej, które zamierza wprowadzić nowy obowiązkowy przedmiot szkolny, edukację zdrowotną. - Minister edukacji łamie prawa rodziców. To z rodzicami ustala się program, zgodnie z ich przekonaniami. To rodzice decydują jak są wychowywane ich dzieci - podkreśliła obecna na manifestacji Magdalena Czarnik, socjolog, prezes Stowarzyszenia Rodzice Chronią Dzieci.
Manifestacja zgromadziła około 200 osób. Wiele z nich trzymało w rękach flagi narodowe. Na początku głos zabrał ks. prałat Władysław Zązel, który poprowadził też modlitwę w intencji obrońców ojczyzny. Wspomniał twórców podwalin edukacji w Polsce - Staszica i Kołłątaja. - Dobrze, że manifestujemy więź z Bogiem, kościołem, troską o wychowanie. Dzieci nie tylko trzeba - mówiąc po góralsku - uchować, ale wychować na człowieka - mówił ks. prałat Władysław Zązel, kapelan Związku Podhalan.
CZYTAJ DALEJ
Nabożeństwo żałobne w Magdeburgu: „nie pozwólmy, aby przemoc miała ostatnie słowo”
Kilkaset osób zgromadził się wieczorem 21 grudnia w katolickiej katedrze w Magdeburgu na ekumenicznym nabożeństwie w intencji ofiar ataku na jarmark bożonarodzeniowy, do którego doszło dzień wcześniej. „Wczorajszy brutalny atak ogarnął nas uczuciem smutku i wściekłości, zakłopotania i strachu, niepewności i desperacji, zaniemówiliśmy, jesteśmy oszołomieni i głęboko poruszeni. Spotykamy się dziś wieczorem w katedrze z uczuciami, których nie da się pojąć” - powiedział rozpoczynając nabożeństwo katolicki biskup Gerhard Feige.
Obok poszkodowanych ofiar, krewnych oraz ratowników, na nabożeństwo przybyli również prezydent federalny Frank-Walter Steinmeier, kanclerz federalny Olaf Scholz (SPD) i premier Saksonii-Anhalt Reiner Haseloff. Mimo zimna i deszczu, na placu przed katedrą zgromadziły się setki ludzi, śledząc nabożeństwo na wielkim ekranie.
CZYTAJ DALEJ