W 100-lecie uroczystości z 1907 r. i 70. rocznicy uczczenia prochów hetmana Czarnieckiego 23 września Czarnca po raz kolejny przeżywała patriotyczno-religijne uroczystości z udziałem wielu zaproszonych gości z gminy, powiatu i województwa. Obecni byli także potomkowie Czarnieckiego z Warszawy, dyrekcja i uczniowie wielu szkół noszących imię Hetmana. Miejscowa młodzież ze Szkoły w Czarncy im. Czarnieckiego przygotowała bogaty program artystyczny, w którym przybliżyła gościom postać Hetmana oraz przedstawiła historię, działalność Towarzystwa.
Specjalne medale i szable pamiątkowe członkowie Towarzystwa wręczyli wszystkim, którzy na co dzień kultywują pamięć o Stefanie Czarnieckim.
Pamiątkowymi szablami uhonorowano Teofilę Sokolińską, autorkę książki „Czarnieccy z Czarncy”, oraz Mariana Rojka, który dba, aby spuścizna po Czarnieckim była prezentowana jak najszerszej społeczności.
Obchodzące w tym roku 15-lecie działalności Towarzystwo Pamięci Hetmana Stefana Czarnieckiego z Czarncy przygotowało bogaty program obchodów.
Wielkie zainteresowanie wzbudzał wśród gości i mieszkańców barwny korowód husarzy na koniach, rycerzy chorągwi świętokrzyskich, sandomierskiej, staszowskiej, z Nowej Dęby oraz Kieleckiego Bractwa Artyleryjskiego Orszakowi przewodzili uczniowie licznie zgromadzonych na uroczystościach szkół z całej Polski, których patronem jest Czarniecki.
„Cieszę się, zwłaszcza tak liczną obecnością młodzieży. To znaczy, że tradycje patriotyczne będą mogły być kultywowane przez następne pokolenia” - mówi prezes Towarzystwa Zygmunt Fatyga.
Mszy św. w intencji Hetmana przewodniczył o. Kamil Szustak z Jasnej Góry w koncelebrze z ks. dziekanem Edwardem Terelckim, ks. Tomaszem Siemieńcem redaktorem „Niedzieli Kieleckiej”, księżmi z dekanatu oraz ks. Janem Zalewskim z Danii, który utrzymuje stałe kontakty z parafią w Czarncy.
W homilii o. Szustak podkreślał ogromne zasługi Hetmana dla ojczyzny, przypomniał, że jako jeden z niewielu nie zdradził króla Jana Kazimierza oraz nie wahał się walczyć przeciw szwedzkiej potędze. Mówił, że jego postawa jako człowieka niezwykle pobożnego i oddanego ojczyźnie może być i dziś wzorem do naśladowania.
Podczas Mszy św. poświecono i odsłonięto tablicę pamiątkową upamiętniającą wrześniowe uroczystości. Po południu każdy mógł zobaczyć turniej rycerski oraz zasmakować wojskowej grochówki. „Niedziela Kielecka” była patronem medialnym wydarzenia.
W następnym roku przypada 350 lat wyprawy duńskiej hetmana Czarnieckiego. Jak zapowiedział Zygmunt Fatyga, 1 czerwca 2008 na uroczystości szlakiem duńskiej wyprawy Czarnieckiego do Czarncy przyjedzie ok. 2 tysięcy motocyklistów Międzynarodowego Rajdu Katyńskiego, który poprowadzi ks. Zalewski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu