W 89. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej przewodniczył Mszy św. w intencji ojczyzny, sprawowanej w bielskim kościele św. Maksymiliana. W Eucharystii wzięli także udział przedstawiciele władz państwowych, miejskich i samorządowych, żołnierze z 18. Batalionu Desantowo-Szturmowego, kombatanci, harcerze, poczty sztandarowe różnych środowisk i organizacji społecznych i kościelnych.
- Przeżywamy święto naszej ojczyzny, patrzymy w głąb naszej historii i wspominamy jej tajemnice radosne, bolesne, świetlane i chwalebne po to, aby podjąć nasze dziś i nasze jutro, by tego, co dobre nie utracić, nie pomniejszyć, ale podjąć i na miarę naszych czasów rozwinąć. Aby jeszcze bogatsze dziedzictwo przekazać następnym pokoleniom, które po nas przyjdą - mówił na wstępie bp Tadeusz Rakoczy.
W homilii Hierarcha zwrócił uwagę na wartość wolności, która leży u podstaw samostanowienia i niepodległości narodu. - Nie możemy zapomnieć, że istotę wolności człowieka stanowi ta wolność wewnętrzna, która odrzuca grzech, odrzuca wszelkie zło - podkreślał Kaznodzieja. Odniósł się także do współczesnej sytuacji społeczno-politycznej naszego kraju i zadań, które wynikają z troski o ojczyznę. - Potrzeba w nowych warunkach, wobec nowych zadań ludzi uczciwych, rzetelnych, wiernych tradycji, którzy poprzez swoją pracę zabiegać będą o dobre imię naszego narodu. Musimy dołożyć starań, aby przełamać stereotyp Polaka, który w trudnych warunkach potrafi dla ojczyzny poświęcić życie, a nie umie dla niej pracować, angażując się na co dzień w doskonalenie struktur społecznych i podejmując trud w kształtowaniu dobra wspólnego. Wszyscy ludzie, zwłaszcza politycy, powinni budować w sobie świadomość, że oddają się na służbę swoim braciom i siostrom, narodowi, ojczyźnie, a moralna odpowiedzialność za państwo powinna iść w parze z odpowiedzialnością prawną, polityczną, społeczną i ekonomiczną - mówił w homilii bp Tadeusz Rakoczy. Po Mszy św. uczestnicy uroczystości w kolumnie prowadzonej przez wojsko i poczty sztandarowe udali się na pobliski cmentarz, by złożyć hołd żołnierzom poległym w czasie I i II wojny światowej. Po krótkiej modlitwie odbył się Apel Poległych. Na zakończenie delegacje złożyły wieńce i kwiaty na grobach poległych za wolność ojczyzny żołnierzy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu