Głównymi punktami zorganizowanej 10 listopada pielgrzymki była Msza św. oraz Droga Krzyżowa na kalwaryjskich dróżkach. We wnętrzu bazyliki Eucharystię celebrował ks. Jerzy Fryczowski, proboszcz wspólnoty z os. Karpackiego, wespół ze swoimi wikariuszami. Po Mszy św. był czas na posiłek i nabożeństwo Drogi Krzyżowej.
Z parafii na os. Karpackim pielgrzymki do Kalwarii Zebrzydowskiej wyjeżdżają nieprzerwanie od czasu Wielkiego Jubileuszu Roku 2000, w którym to zapoczątkowano regularne odwiedziny kalwaryjskiego sanktuarium. Tegoroczna wizyta była wyjątkowa ze względu na zbliżającą się rocznicę 25-lecia erygowania parafii. Przypada ona dokładnie 1 maja 1983 r. Niemniej, jak zaznacza ks. Jerzy Fryczowski, obchody zaczynają się już teraz, gdyż 19 grudnia 1982 r. w prowizorycznym baraku odprawiona została pierwsza Msza św. dla wiernych z os. Karpackiego.
Na dzień dzisiejszy harmonogram uroczystości jubileuszowych zapowiada się następująco: w rocznicę historycznej Eucharystii, w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem bp. Janusza Zimniaka. Następnie w piątą niedzielę Wielkiego Postu rozpoczną się pięciodniowe Misje Święte, które poprowadzi salezjanin, o. Krystian Żmudka. Podczas ich trwania zaprezentowane będą relikwie św. Maksymiliana Kolbe, patrona naszej diecezji. - Choć doczesnych szczątków Franciszkanina już nie ma, to jednak zachowały się jego włosy, które ocalił dla potomnych zakonny fryzjer. One też znajdą się w sprowadzonym do parafii relikwiarzu - wyjaśnia proboszcz. Na koniec Misji Świętych w parafii zostanie oficjalnie powołane do istnienia Rycerstwo Niepokalanej. Stąd też, jak łatwo się domyśleć, Misje będą miały jednoznacznie maryjny wydźwięk.
Zwieńczenie obchodów 25-lecia planowane jest na 3 czerwca 2008 r. W tym dniu bp Tadeusz Rakoczy odprawi uroczystą Mszę św. i jednocześnie udzieli tutejszym gimnazjalistom sakramentu bierzmowania. W ten sposób zamknie się ponad półroczne kalendarium rocznicowych ceremonii.
Według słów ks. J. Fryczowskiego materialną pamiątkę po parafialnych uroczystościach będzie nowy ołtarz i ambona w kaplicy MB Fatimskiej i Dzieci Fatimskich. Te dwie integralne części prezbiterium, zamówione zostały w pracowni Krzysztofa Goraja w Tychach. Wcześniej w tym samym miejscu powstały już m.in. figury Dzieci Fatimskich oraz Jezusa Zmartwychwstałego. Zarówno ołtarz, jak i ambona mają być gotowe do połowy przyszłego roku. Jeszcze jednym projektem, którego powstanie póki co, nie jest przesądzone, jest wydanie albumu ilustrującego poszczególne fazy powstawania kościoła i parafii.
- Obecnie nie ma żadnego problemu z tym, by zamówić w drukarni własne wydawnictwo. Gorzej jednak bywa ze sprzedażą. Ja nie chciałbym robić czegoś, co trafiłoby w próżnię. Na takie rzeczy po prostu szkoda pieniędzy. Z drugiej jednak strony warto byłoby udokumentować dotychczasową historię. Są zdjęcia z budowy kościoła i z innych ważnych wydarzeń. Wielu ludzi ich nigdy nie widziało. Gdyby powstał album, ci którzy wznosili ten kościół oraz ich dzieci mogliby mieć wspaniałą pamiątkę, którą ciężko jest przecenić - podsumowuje Proboszcz.
Pomóż w rozwoju naszego portalu