Tymczasem - jak napisał fotografik Wiesław Jurewicz - bezdomność może dopaść każdego, wystarczy tylko niespodziewana choroba, utrata pracy, odsunięcie się rodziny. Tak wali się cały nasz dotychczasowy świat. Świat, do którego potem tak trudno znowu powrócić.
Jurewicz twierdzi, że bezdomni są „przezroczyści” - nie dostrzegani przez społeczeństwo. Dlatego wystawę, która zjeździła już Polskę, a obecnie gościła w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach, zatytułował „Wyrwać z przezroczystości”.
Jurewicz pozostawia jednak widoczną nutę optymizmu. Jego bezdomni to ludzie, którym przywraca się nadzieję. Fotografik obserwuje proces powracania bezdomnych do społeczeństwa. Fotografował bezdomnych ze swoimi akompaniatorami. Są to osoby towarzyszące bezdomnym bezrobotnym, które pomagają im na nowo odnaleźć się w życiu i na rynku pracy. Program pomocowy zatytułowano „Wyprowadzić na prostą”. Wraz z Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta partnerami w programie są Caritas Diecezji Kieleckiej, Gmina Wrocław, Dolnośląska Wyższa Szkoła Służb Publicznych „ASESOR”, Konfederacja Pracodawców Polskich. Projekt finansowany jest dzięki Europejskiemu Funduszowi ze Społecznego Programu Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL.
Program daje niemałe pozytywne efekty. Z 400 osób w Polsce, które objęto projektem, 140 znalazło zatrudnienie. Istotą jest otwarcie się na człowieka i towarzyszenie mu. Chodzi o to, aby nie traktować bezdomnych jak bierne osoby, które jedynie korzystają z opieki państwa, ale aby towarzyszyć im w odnajdywaniu się w trudnej rzeczywistości. Akompaniator - osoba przeszkolona spotyka się z osobą objętą programem indywidualnie w Punkcie Aktywizacji Bezrobotnych. Opiekuje się bezdomnym i ukierunkowuje swojego podopiecznego. Nie wykonuje wszystkiego za samego zainteresowanego, ale stara wyzwalać w nim chęć do poszukiwania pracy, motywuje go do działania i przywraca mu nadzieję, a tym samym poczucie godności. U takiego człowieka rodzi się większe poczucie własnej wartości, a wtedy przychodzi chęć zmiany swojego życia i znalezienia zatrudnienia. W ten sposób - jak podkreśla ks. S. Słowik z Caritas Kieleckiej - „dotychczasowi beneficjenci „garnuszka pomocy społecznej stają się podatnikami”. W naszym mieście w PUB w mieszącym się w Caritas pracuje dwóch akompaniatorów. Z ich pomocy skorzystało 26 osób, a 15 udało się podjąć zatrudnienie na podstawie umowy o pracę.
O projekcie „Wyprowadzić na prostą” oraz o jego efektach dyskutowano w gronie doświadczonych specjalistów podczas ostatniej konferencji 5 listopada w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach. Spotkanie zorganizowała kielecką Caritas - zaangażowana od lat w pomoc ludziom długotrwale bezrobotnym i bezdomnym - pod patronatem wojewody świętokrzyskiego Grzegorza Banasia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu