Przy licznym udziale przedstawicieli władz lokalnych, samorządowych, parlamentarzystów, organizacji społeczno-patriotycznych, kombatantów, harcerzy i służb mundurowych została odprawiona w legnickiej katedrze Msza św. w intencji Ojczyzny. Eucharystii przewodniczył biskup legnicki Stefan Cichy.
W homilii Biskup Legnicki przywołał fakty historyczne mówiące o drogach Polaków do wolności.
„Myślimy w tym dniu o wszystkich ludziach, którzy nie tylko w ciągu 123 lat niewoli narodowej, ale także w kolejnych latach okupacji aż po 1989 rok walczyli o niepodległość Polski, ponieśli wiele cierpień, a wielu z nich oddało życie za Ojczyznę. Przypomnijmy słowa kard. Karola Wojtyły napisane w 1974 r.: «Ojczyzna - kiedy myślę - wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam - mówi mi o tym serce, jakby ukryta granica, która ze mnie przebiega ku innym». Mając na uwadze te słowa - mówił dalej Biskup Legnicki - starajmy się poznawać historię naszej Ojczyzny, prawdziwą jej historię. A także uczmy się prawdziwej miłości do Ojczyzny. Miłość do Ojczyzny to wymaganie, które stawia przed nami czwarte przykazanie Boże. Nie tylko mamy szanować i czcić rodziców, nauczycieli i wychowawców. Także mamy kochać naszą Ojczyznę, jej dzieje, ojczystą mowę, mamy pielęgnować tradycje narodowe, mamy pamiętać o grobach i pomnikach tych, którzy oddali życie za Ojczyznę” - apelował biskup Stefan Cichy. Mamy starać się o to, aby pomyśleć także o przyszłości.
Przytaczając słowa Prymasa Wyszyńskiego Biskup Legnicki mówił: „Tak często słyszy się zdanie - piękną i zaszczytną rzeczą jest umrzeć za Ojczyznę. Jednakże trudniej jest niekiedy żyć dla Ojczyzny. Można w odruchu bohaterskim oddać życie na polu walki, ale to trwa krótko. Większym czasami bohaterstwem jest żyć i trwać dla Ojczyzny”. Wiemy, że nie wystarczy nam tylko starać się o dobro wspólne wszystkich Polaków i dobro Ojczyzny, ponosić wysiłki, aby budować lepsze jutro. Trzeba nam także modlić się za Ojczyznę. Słowami modlitwy anonimowego autora Biskup Legnicki zakończył homilię „Boże, któryś nas stworzył Polakami i polskiej ziemi żywisz nas darami, co polskim słowem pozwalasz się sławić, prosimy, racz polskiej ziemi błogosławić. Spraw, niechaj w Polsce kwitnie święta zgoda, pobożna ufność, wolność i swoboda, miłość braterska, obyczajność, praca niech lud jej co dzień cnotą się zbogaca. Co nam być może szkodą lub niesławą, odwróć to, Boże, za Twą święta sprawą. Lecz, co pomoże i co nas uświęci, użycz nam tego z twej ojcowskiej chęci. Z duchami przodków, którzy są już w niebie, wznosimy pokorne błaganie do Ciebie. W obecnych klęskach, z każdą godziną lituj się, lituj nad Polska krainą”.
Po zakończonej Mszy św. delegacje złożyły kwiaty w miejscu pamięci narodowej w legnickiej katedrze. Potem delegaci samorządowców i organizacji patriotyczno-chrześcijańskich i kombatanckich przeszły pod pomnik ofiar bolszewizmu, by tam zapalić znicz i złożyć wiązanki.
Natomiast 12 listopada o godz. 11.00 w Akademii Rycerskiej władze miasta spotkały się z przedstawicielami środowisk kombatanckich, organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, instytucji i zakładów pracy oraz młodzieży. Podczas spotkania odbyło się pasowanie i ślubowanie na sztandar Rady Miejskiej uczniów pierwszej w Legnicy „klasy wojskowej”, która od września istnieje w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3.
Pomóż w rozwoju naszego portalu