I Ogólnopolska Konferencja zorganizowana przez Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym - jej tytuł brzmiał „Dziennikarz między prawdą, a kłamstwem”. Wśród prelegentów byli znawcy mediów, redaktorzy, wykładowcy wyższych uczelni m.in.: prof. dr hab. Krystyna Czuba, prof. dr hab. Jerzy Nowak, prof. dr hab. Bogusław Wolniewicz, dr hab. Andrzej Zybertowicz, red. Jan Engelgard, red. Krzysztof Wyszkowski, dr inż. Antoni Zięba. Na konferencję oprócz gości przybyło wiele osób zainteresowanych sytuacją mediów w Polce.
Wykładom towarzyszyła wystawa „Obraz wroga w propagandzie PRL”, udostępniona przez IPN, ukazująca różne możliwości „przemycania” prawdy w czasach cenzury. Konferencja rozpoczęła się uroczystą Mszą św. celebrowaną przez abp. Władysława Ziółka, który w kazaniu podkreślił m.in., że ludzie mediów powinni zawsze służyć prawdzie i szukać jej w każdej sytuacji, bez względu na poprawność polityczną.
Prelegenci zastanawiali się w swych wystąpieniach nad misją dziennikarza, jego wolnością i etyką zawodową. Problem jest poważny, ponieważ mimo istniejącej teoretycznie wolności słowa, coraz częściej pojawiają się wątpliwości, czy to, co słyszymy lub czytamy, jest rzetelną, sprawdzoną informacją czy jedynie manipulacją, mającą przynieść konkretny, zamierzony cel. Dziennikarz powinien być obiektywny, stać na straży prawdy, brać odpowiedzialność za słowo, tymczasem coraz częściej media zacierają rzeczywistość, fałszując jej obraz. Wniosek jest smutny - dzisiaj pewna część mediów manipuluje odbiorcami tak jak w czasach PRL, a może nawet bardziej. Wielkie zachodnie koncerny są prawdziwą czwartą władzą w naszym kraju. Ponadto, dziennikarze pracując w redakcjach należących do cudzoziemców, realizują nierzadko politykę osłabiania patriotyzmu, na co zwrócił uwagę prof. Jerzy Nowak.
W tej sytuacji dziennikarze katoliccy są szczególnie zobowiązani do obrony prawdy, obiektywizmu, nadziei. Powinni nieustannie doskonalić swój warsztat w trosce o skuteczność przekazu. Trzeba też przygotowywać odbiorców do krytycznego korzystania z mediów, aby stali się odporni na manipulację.
Inicjator konferencji bp Adam Lepa powiedział na zakończenie, że dziennikarze są, a przynajmniej powinni być nauczycielami obywateli. Jednak świat słucha nauczycieli, ale wierzy tylko tym, którzy sami są świadkami. Polsce potrzebni dziś są dziennikarze, którzy nie bojąc się mówić prawdy, dzielą się mądrością i doświadczeniem. Walczącym o prawdę dziennikarzom Ksiądz Biskup udzielił pasterskiego błogosławieństwa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu