Uroczystą Eucharystią odprawioną 20 października br. w kościele Ojców Franciszkanów w Przemyślu przez ks. Wacława Partykę, wikariusza generalnego oraz salezjanina ks. Tadeusza Patera, w intencji uczestników i organizatorów II edycji wojewódzkiego konkursu „Moje wzrastanie ku pełni człowieczeństwa”, rozpoczęło się spotkanie prezentujące dowody wzrostu u młodych ludzi na wielu płaszczyznach. Konkurs odbył się w ramach obchodów VII Dnia Papieskiego.
Otwarcia konkursu w sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego dokonali: Maciej Karasiński, podkarpacki kurator oświaty i Robert Choma, prezydent miasta Przemyśla. Skierowali oni do zgromadzonych słowa uznania za zaangażowanie się w tę cenną inicjatywę. W przesłaniu adresowanym do uczestników konkursu abp Józef Michalik napisał m.in.: „Przyglądając się waszym pracom ośmielę się powiedzieć, że każdy z was przypatrując się sobie, innym, którzy są obok, oraz przyrodzie wydobył ze swojej wyobraźni i serca piękno, które przemienił w pracę plastyczną, muzyczną czy literacką. Jest to wspaniały znak rozwoju młodego człowieka, który odkrywając dar, jaki otrzymał od Pana Boga, pragnie podjęcia życia w całkowitej harmonii ze sobą i innymi”.
Konkurs przewidywał formy plastyczne oraz słowno-muzyczne. Około 600 prac, które napłynęły do organizatorów oceniało jury w składzie: ks. prał. Wacław Partyka, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Przemyślu - historyk sztuki, Urszula Serafin, dyrektor Szkoły Podstawowej w Świętem k. Radymna, artysta-plastyk oraz Marian Garwona, artysta rzeźbiarz z Przemyśla. 12 października br. jury wyłoniło laureatów miejsc od I do III oraz przyznało po kilka wyróżnień w danych kategoriach. Pierwsze miejsca w przedziałach edukacyjnych tj. od przedszkola do klas gimnazjalnych zdobyli: Julia Rajchel z Iwonicza Zdroju, Wojciech Kierepka i Monika Mazurek z Majdanu Sieniawskiego, Adrianna Gładysz z Zamościa, Elżbieta Hadław z Łańcuta. „Zachwyciła nas nie tylko strona techniczna, ale przede wszystkim głębia przekazu treściowego, co budzi nadzieję na urzeczywistnianie się tych wartości w życiu codziennym” - dzielił się wrażeniami ksiądz Wacław.
Formy słowno-muzyczne podczas prezentacji na scenie oceniało jury: Grażyna Stopa z Radymna, doświadczona w pracy katechetycznej z dziećmi i młodzieżą, Jerzy Krużel i Mieczysław Szabaga, artyści muzycy z Przemyśla. I miejsce w dziedzinie krótkich miniatur wokalno-muzycznych w kategorii grupy młodszej jury przyznało kwartetowi z Ostrowca Świętokrzyskiego, natomiast w grupie starszej - zespołowi z II Liceum Ogólnokształcącego z Łańcuta. Nagrodę specjalną zdobyli najmłodsi wykonawcy - reprezentanci Przedszkola Samorządowego im. bł. Celestyny Faron z Brzozowa. Na szczególną uwagę zasłużyła prezentacja w wykonaniu Zespołu Ludowego „Rokiecianka” z Zespołu Szkół w Rokietnicy. „Wspaniałe połączenie treści z pięknym wykonaniem wokalnym i instrumentalnym, wartości śpiewu chóralnego, treści i uroku barwnych strojów wykonawców ujęło zarówno publiczność, jak i zespół oceniający” - zwierza się pani Grażyna.
Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Profilaktyki Wspierania Rozwoju Osobowości Dzieci i Młodzieży „Wzrastanie” w Przemyślu, przy współudziale Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki „Zamek” oraz Wydziałów: Duszpasterskiego i Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w tym mieście. „Założeniem konkursu była adresowana do społeczeństwa zachęta dotycząca dawania świadectwa swoim życiem w nawiązaniu do nauk Wielkiego Papieża, tak, aby pokolenie „JP II” było autentycznie obecne we współczesnym świecie” - mówi Alicja Sabatowska prezes Stowarzyszenia.
Do Zamku podziwiać talenty młodych artystów przybyli rodzice, krewni oraz goście, wśród których byli m.in.: księża prałaci Józef Bar, Tadeusz Biały, naczelnicy wydziałów UM w Przemyślu - Spraw Społecznych i Obywatelskich - Danuta Wiech, Edukacji - Piotr Idzikowski. Konferansjerkę prowadziła emanująca ciepłem i urokiem Elżbieta Maciołek.
Przeprowadzenie konkursu było możliwe dzięki zaangażowaniu środków z dotacji Województwa Podkarpackiego, Gminy Miejskiej Przemyśl oraz wielu osób dobrego serca. Organizatorzy wszystkim za wszystko serdecznie dziękują wyrażając nadzieję, że ziarna dobra zasiane przez inicjatywę wzrastania ku pełni człowieczeństwa będą pomnażane w życiu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu