Reklama

Chrystus Król ze Skalnej Góry

W Tarnobrzegu to miejsce wszyscy nazywają Skalną Górą, niektórzy mówią, że „to na Powiślu” - osiedle, które od niedawna wpisało w panoramę miasta ogromny krzyż, rzucający się w oczy, przy wjeździe do siarkowego grodu od strony Wisłostrady. Obecny, ciągle piękniejący kościół - historia jego prawie jak z amerykańskiego filmu - to dawny budynek kotłowni, potem Miejskiego Domu Kultury, a potem jeszcze własność zbankrutowanego prywatnego przedsiębiorcy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kiedy władze Tarnobrzega przekazały go Ojcom Dominikanom, jako rekompensatę za wywłaszczone przez PRL mienie kościelne, ci przekazali go z kolei Kurii Biskupiej, no i zapadła decyzja, by obiekt przebudować na kościół. Legenda Miasta - ks. prał. Michał Józefczyk - pilotował pracami adaptacyjnymi, porządkowymi i na zmianę z dominikanami, księżmi z parafii św. Barbary odprawiał co niedzielę Msze św. Tak przygotowywano miejsce dla Chrystusa Króla, który jak w 1997 r. wziął intronizacyjnym aktem we władanie cały Tarnobrzeg, tak w 2002 r., w lutym, zapragnął zakrólować na Skalnej Górze.
Zaledwie kilka lat, a wydarzyło się tutaj tyle: od „pierwszej” Mszy św., sprawowanej przez abp. Ignacego Tokarczuka 24 lutego 2002 r. aż do dzisiaj, kiedy powiększony o nową nawę, dobudowaną dzwonnicę kościół ciągle pięknieje i wkorzenia się w serca mieszkańców tarnobrzeskiego Powiśla. Dzisiaj już nie tak jak na początku, kiedy prowizoryczne plansze dekoracyjne zakrywały porozbijane ściany, a na tymczasowym ołtarzu dokonywała się pierwsza Ofiara, w której „przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie” wszyscy mieszkający tutaj włączali swoje nadzieje i radości, smutki i cierpienia, marzenia i codzienność. Ks. Adam Marek 1 marca 2003 r. przybył tutaj jako pierwszy proboszcz nowej parafii i w nowym kościele, w którym były już boczne ołtarze Matki Bożej i św. Józefa, ołtarz główny z figurą Chrystusa Króla, kontynuował prace nad upiększaniem kościoła i terenu wokół niego.
Wszystko toczyło się tutaj wręcz błyskawicznie: kolejne daty wyznaczały pierwsze ważne wydarzenia nowego kościoła i nowej parafii, wpisując się tym samym w historię Tarnobrzega. 11 maja 2003 r. we wszystkich tarnobrzeskich kościołach został ogłoszony dekret biskupa ordynariusza Andrzeja Dzięgi, mocą którego erygowano nową parafię. 18 maja 2003 r. odbyło się wprowadzenie nowego proboszcza, którym oczywiście pozostał ks. Adam Marek. 22 czerwca 2003 r. poświęcono wnętrze kościoła - tego aktu dokonał bp Edward Frankowski. A potem pojawił się obok ks. Adama pierwszy w historii tej parafii wikariusz - ks. Tadeusz Ziętkowski, a po nim ks. Wiesław Surma i ks. Leszek Pituch - obecni wikariusze parafii Chrystusa Króla. Niecałe pięć lat, a zmian tutaj tyle, że wjeżdżając na Skalną Górę, pod kościół odnosi się wrażenie, jakby to miejsce było już tutaj od dawna.
Na początku wszystko było tutaj pierwsze: pierwszy proboszcz i pierwsze pogrzeby, pierwsze chrzty i śluby, pierwsza i niezapomniana Komunia św. dzieci niepełnosprawnych z Ośrodka Rehabilitacyjno-Opiekuńczego, a potem pierwszy dzwon odlany przez Felczyńskich w Przemyślu o wymownym imieniu „Jan Paweł II”, ufundowany przez Prezydenta, Radę Miasta, Proboszcza i parafian. Na chórze, w listopadzie 2004 r., zamontowano prospekt piszczałkowy i organy holenderskiej firmy „Johannus”, zaadaptowano komin kotłowni na piękną dzwonnicę - prawie każdy dzień przynosił coś nowego. Materialne dokonania szły - i idą nadal - w parze z duchowym zasiewem, dokonywanym przez Księdza Proboszcza i księży wikariuszy, owocującym grupami duszpasterskimi, gromadzącymi się pod sztandarami Króla. 26 listopada 2006 r. siostry Adoratorki Krwi Chrystusa z Bolesławca Śląskiego przywiozły nowy sztandar z wizerunkiem Marii de Mattias oraz ofiarowały nowej parafii relikwie tej świętej. 17 grudnia 2006 r. po rekolekcjach adwentowych odbyła się w kościele intronizacja figurki Dzieciątka Jezus, której dokonał ks. Adam Marek w asyście prowadzącego rekolekcje, misjonarza ze Zgromadzenia Świętej Rodziny ks. Stanisława Malinowskiego z Bąblina. Figurka Dzieciątka Jezus została umieszczona w nawie bocznej, w ołtarzu Świętej Rodziny, pomiędzy figurami św. Józefa i Maryi, na specjalnym podwyższeniu - tronie. Porcelanowa figurka jest kopią Praskiego Dzieciątka Jezus, zwanego i czczonego jako łaskami słynące Cudowne Jezulatko na Małej Stranie w Pradze czeskiej.
Świątynia posiada już nową nawę, w której zostanie umieszczony obraz Jezusa Miłosiernego i ogromny krzyż, z wyrzeźbioną głową Chrystusa z Całunu Turyńskiego. To dzieło ofiarował parafii Henryk Wójcikowski - artysta z USA i w czasie najbliższego odpustu zostanie ono uroczyście poświęcone. „Chryste królu, Chryste zwyciężaj” - modli się codziennie tarnobrzeska Skalna Góra - i widać jak zwycięża i jak króluje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. kard. Karol Boromeusz - wzór pasterza

Niedziela łowicka 44/2005

[ TEMATY ]

św. Karol Boromeusz

pl.wikipedia.org

„Wszystko, co czynicie, niech się dokonuje w miłości” - mawiał św. Karol Boromeusz. Bez cienia wątpliwości można powiedzieć, że w tym zdaniu wyraża się cała Ewangelia Chrystusowa. Jednocześnie stanowi ono motto życia i działalności św. Karola Boromeusza, którego Kościół liturgicznie wspomina 4 listopada.

Przyszło mu żyć w trudnych dla Kościoła czasach: zepsucia moralnego pośród duchowieństwa oraz reakcji na to zjawisko - reformacji i walki z nią. Karol Boromeusz urodził się w 1538 r. na zamku Arona w Longobardii. Ukończył studia prawnicze. Był znawcą sztuki. W wieku 23 lat, z woli swego wuja - papieża Piusa IV, na drodze nepotyzmu został kardynałem i arcybiskupem Mediolanu, lecz święcenia biskupie przyjął 2 lata później. Ta nominacja, jak się później okazało, była „błogosławioną”. Kiedy młody Karol Boromeusz zostawał kardynałem i przyjmował sakrę biskupią, w ostateczną fazę obrad wchodził Sobór Trydencki (1545-63). Wyznaczył on zdecydowany zwrot w historii świata chrześcijańskiego. Sprecyzowano wówczas liczne punkty nauki i dyscypliny, m.in. zreformowano biskupstwo, określono warunki, jakie trzeba spełnić, aby móc przyjąć święcenia, zajęto się (głównie przez polecenie tworzenia seminariów) lekceważoną często formacją kapłańską, zredagowano katechizm dla nauczania ludu Bożego, który nie był systematycznie pouczany. Sobór ten miał liczne dobroczynne skutki. Pozwolił m.in. zacieśnić więzy, jakie powinny łączyć papieża ze wszystkimi członkami Kościoła. Jednak, aby decyzje były skuteczne, trzeba je umieć wcielić w życie. Temu głównie zadaniu poświęcił życie młody kard. Boromeusz. Od momentu objęcia diecezji jego dewiza zawarła się w dwóch słowach: modlitwa i umartwienie. Mimo młodego wieku, nie brakowało mu godności. W 23. roku życia nie uległ pokusie władzy i pieniądza, żył ubogo jak mnich. Kard. Boromeusz był przykładem biskupa reformatora - takiego, jakiego pragnął Sobór. Aby uświadomić sobie ogrom zadań, jakie musiał podjąć Karol Boromeusz, trzeba wspomnieć, że jego diecezja liczyła 53 parafie, 45 kolegiat, ponad 100 klasztorów - w sumie 3352 kapłanów diecezjalnych i 2114 zakonników oraz ok. 560 tys. wiernych. Na jej terenie obsługiwano 740 szkół i 16 przytułków. Kardynał przeżył liczne konflikty z władzami świeckimi, jak i z kapłanami i zakonnikami. Jeden z mnichów chciał go nawet zabić, gdy ten modlił się w prywatnym oratorium. Kard. Boromeusz był prawdziwym pasterzem owczarni Pana, dlatego poznawał ją bardzo dokładnie. Ze skromną eskortą odbywał liczne podróże duszpasterskie. W parafiach szukał kontaktu z ludnością, godzinami sam spowiadał, głosił Słowo Boże, odprawiał Mszę św. Jego prostota i świętość pozwoliły mu zdobywać kolejne dusze.
CZYTAJ DALEJ

Zarzut usiłowania zabójstwa dla zatrzymanego w sprawie pobicia księdza ze Szczytna

2024-11-05 16:19

[ TEMATY ]

prokuratura

pixabay.com

Zarzut usiłowania zabójstwa przedstawiła prokuratura w Szczytnie zatrzymanemu w tej sprawie 27-letniemu mężczyźnie - poinformowała PAP prokuratura. Pobity ksiądz Lech Lachowicz w krytycznym stanie przebywa w szpitalu.

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Daniel Brodowski poinformował PAP, że w szczycieńskiej prokuraturze trwa przesłuchanie zatrzymanego 27-latka. "W zależności od wyjaśnień zatrzymanego prokurator będzie podejmował decyzję co do tego, czy występuje z wnioskiem o tymczasowy areszt" - podał PAP prokurator Brodowski.
CZYTAJ DALEJ

Katedra polowa: odsłonięto tablicę upamiętniająca bł. ks. Jerzego Popiełuszkę

Biskup Wiesław Lechowicz przewodniczył w katedrze polowej Wojska Polskiego Mszy św., w czasie której odsłonięta została tablica upamiętniająca bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. W tym roku obchodzimy 40. rocznicę śmierci kapelana „Solidarności”. Po zakończonej Eucharystii odbyło się sympozjum na temat błogosławionego oraz kleryków-alumnów, którzy w okresie PRL odbywali przymusową służbę wojskową. W latach 1966-1968 taką służbę w 54 Szkolnym Batalionie Ratownictwa Terenowego w Bartoszycach odbywał także ks. Jerzy Popiełuszko.

Przed rozpoczęciem Mszy św. orszak liturgiczny udał się do Kaplicy Pamięci, gdzie odbyło się odsłonięcie i poświęcenie tablicy przez bp. Wiesława Lechowicza. Na kwadratowej tablicy umieszczony jest napis W HOŁDZIE/BŁOGOSŁAWIONEMU/KS. JERZEMU POPIEŁUSZCE/ALUMNOWI-ŻOŁNIERZOWI (1966-1968)/WYTRWAŁEMU I NIEUSTRASZONEMU/ŚWIADKOWI CHRYSTUSA/MĘCZENNIKOWI PRAWDY I WOLNOŚCI/OBROŃCY SPRAWIEDLIWOŚCI I SOLIDARNOŚCI/W CZTERDZIESTĄ ROCZNICĘ ŚMIERCI/ORDYNARIAT POLOWY. Nad napisem umieszczony został awers Medalu Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki ustanowionego przez ówczesnego biskupa polowego Józefa Guzdka w 2011 r., a pod napisem rewers odznaczenia Na samym dole umieszczona została data 19 października 2024 r. Pod odsłoniętą i poświęconą tablicą złożone zostały kwiaty.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję