Reklama

Wierzą sercem, świadczą duchem

Niedziela sosnowiecka 47/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Piotr Lorenc: - Jakie były początki powstania POAK?

Anna Hepner: - POAK przy naszej parafii istnieje od 2 marca 1997. Inicjatorem i Asystentem Kościelnym POAK jest ks. kan. Mieczysław Miarka - proboszcz parafii. Dzięki jego niezwykłemu zapałowi, energii i wyjątkowej umiejętności pozyskiwania ludzi, 9 marca 1997 został wybrany jednogłośnie spośród 9 wówczas członków, pierwszy prezes POAK - Anna Hepner oraz Zarząd: z-ca prezesa - Małgorzata Szczęśniak, sekretarz - Joanna Dierżanowska, skarbnik - Joanna Kulik, przewodniczący Komisji Rewizyjnej - Wanda Wrońska-Jasieńska. Program działania naszego POAK miał szeroki zakres. Pragnęliśmy m.in. wspierać wszystkie organizacje już istniejące przy parafii i z nimi współpracować. W dniu 14 maja 1997, po uroczystości udzielenia sakramentu bierzmowania naszej młodzieży, bp Adam Śmigielski dokonał poświęcenia sali POAK w domu parafialnym, wpisując się jednocześnie jako pierwszy do naszej kroniki.

- 10 lat istnienia, to spory okres czasu. Proszę przybliżyć główne cele i działania, które staraliście się zrealizować...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Przez lata pracy staramy się żyć i kierować złożonym Bogu i Maryi przyrzeczeniem: „wierzyć sercem, świadczyć życiem w Kościele Chrystusowym”. Ślubowanie to odbyło się 7 grudnia 1997. Uroczystość niezapomniana. Przeżycia głębokie, nastrój podniosły, wzruszenie wielkie... Przy migającym blasku świec padały z głębi serc słowa przysięgi i... prośba: „Tak mi dopomóż Bóg!”. W uroczystości wzięły również udział całe rodziny ślubujących członków. Dziś 10 lat działalności już poza nami. Są to lata wspólnej modlitwy, systematycznego pogłębiania wiary, wzajemnej przyjaźni, życzliwości i pomocy. Zgodnie ze złożonym ślubowaniem, działalność nasza realizowana jest poprzez: spotkania formacyjne, działalność apostolską, modlitwę, pielgrzymowanie, działalność charytatywną i społeczną.

- Skąd bierzecie siły do pracy?

- Kluczem są spotkania formacyjne i modlitwa. Spotkania formacyjne pogłębiają naszą wiarę i kształtują cechy charakteru. Odbywają się w pierwszą niedzielę miesiąca w domu parafialnym. Każdorazowo są poprzedzane Mszą św. w sobotę o godz. 18, w której współuczestniczą członkowie Kół Żywego Różańca. Spotkania rozpoczynamy wspólną modlitwą, szczególnie za chorych, cierpiących i bezrobotnych. Jest z nami zawsze nasz asystent - ks. M. Miarka, który czuwa nad właściwą interpretacją i zrozumieniem omawianych tematów. Czytane i rozważane wyjątki z Pisma Świętego umacniają naszą postawę chrześcijanina, uczą kochać Ewangelię i wskazują, jak żyć na co dzień. Na każdym zebraniu są referowane, wcześniej opracowywane przez naszych członków, tematy formacji doktrynalnej i duchowej, zgodnie z programem duszpasterskim IAKDS na poszczególne lata. Treść poruszanych zagadnień oraz następująca po nich żywa dyskusja, sprawiają, że ugruntowują się nasze wiadomości z dziedziny wiary, co umożliwia duchowy wpływ na ludzi, z którymi się spotykamy.

- To wszystko ma swoje odzwierciedlenie w działalności apostolskiej, bo nie stanowicie Państwo zamkniętej wspólnoty, ale otwartą...

Reklama

Halina Szaleniec: - Naszym pragnieniem i naczelnym celem jest przybliżanie ludzi do Boga. W celu pogłębienia wiary i poznania zagadnień z zakresu teologii i liturgii, 6 członków naszego oddziału ukończyło Studium Społeczno-Pastoralne Instytutu AK Diecezji Sosnowieckiej, otrzymując tytuł moderatora AK. W br. 2 z nich uczestniczy w kolejnych wykładach. Zgodnie ze słowami jednego z patronów diecezji - Brata Alberta Chmielowskiego: „Prawdziwie bogatym jest nie ten, który posiada, ale ten - który rozdaje” staramy się w naszej działalności dawać ludziom uśmiech, dobre słowo, modlitwę, miłość braterską i niezbędną pomoc osobom chorym, zagubionym i bezrobotnym.

- „Eksportowym produktem” POAK są poetyckie wieczornice. Skąd pomysł na taką formę ewangelizacji?

AH: - Staramy się przybliżać ludzi do Boga poprzez organizowane Wieczorów Zadumy i Refleksji. Głęboka treść programów poetycko-muzycznych i wyjątkowa atmosfera skupienia podczas nich panująca, zmusza słuchających do zajrzenia w głąb siebie. Wieczory refleksji przez minione lata organizowaliśmy nie tylko w naszej świątyni, ale również w świątyniach zaprzyjaźnionych oddziałów AK diecezji. Okazji było wiele - Adwent, Wielki Post, rocznice urodzin Jana Pawła II, uroczystości patriotyczne, oddanie czci Maryi i naszym matkom, złożenie hołdu Bogu i naszym ojcom, 25-lecie kapłaństwa naszego asystenta ks. Miarki i wiele innych. W takich uroczystościach, jak Dzień Matki czy Dzień Ojca, w naszych występach biorą udział również ministranci, młodzież oazowa i przedszkolaki. Wszystkie te występy mają swój ślad w naszych kronikach w postaci podziękowań za dostarczone głębokie wzruszenia.

- Istotnym elementem pracy formacyjnej są wspólne wyjazdy...

Reklama

- Członkowie POAK biorą czynny udział w pielgrzymkach diecezjalnych na Jasną Górę oraz w pielgrzymkach parafialnych do Lichenia, Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowic, Wrocławia, Trzebnicy, Oświęcimia, Piekar Śląskich, Czeladzi, Dąbrowy Górniczej, Łagiewnik oraz w spotkaniach z Ojcem Świętym w czasie pielgrzymek do Polski. POAK uczestniczył również w pielgrzymkach do Rzymu, Padwy, Asyżu, Lourdes, La Salette, Fatimy i Medjugorje.

- Wszystkie te działania powodują, że wyczula się Państwa wrażliwość społeczna...

- POAK uczestniczy we wszystkich zbiórkach i kwestach organizowanych przez Episkopat Polski. Włącza się w działania społeczne na terenie parafii przygotowując paczki mikołajkowe dla najuboższych dzieci oraz uczestnicząc w uroczystościach miejskich. Członkowie POAK gromadzą się również na koncertach organizowanych w naszej świątyni, np. na koncercie kolęd Jacka Wójcickiego, Eleni, Zespołu „Śląsk” i innych. Członkowie POAK chętnie pomagają chorym i cierpiącym parafianom, udzielając im pomocy w pielęgnacji, jak i wsparcia modlitewnego, odmawiając codziennie po Apelu Jasnogórskim Koronkę do Miłosierdzia Bożego za wszystkich chorych. Pragnąc zintegrować społeczność parafialną organizujemy ogniska z udziałem członków Kół Żywego Różańca, chóru parafialnego i młodzieży. Każdego roku odbywają się również wspólne spotkania noworoczne i spotkania wielkanocne. Wszystkie uroczystości i działania podejmowane przez POAK są dokumentowane w naszej kronice, liczącej już 5 tomów.

- A jak wygląda stan POAK na dzień dzisiejszy?

HS: - Obecny skład POAK stanowią członkowie: Halina Szaleniec - prezes od 5 października 2003, Anna Hepner, Mirosław Wilczyński, Krystyna Janik, Bożena Szczęsna-Jasińska, Anna Dąbrowska, Wanda Wrońska-Jasieńska, Dorota Czupryś, Janina Sobótka, Genowefa Zagozda, Roma Mańka, Bernadetta Czarnecka, Małgorzata Szczęśniak, Zofia Kowal. Powodem do dumy i radości dla naszego POAK jest również odznaczenie Medalem Biskupa Sosnowieckiego „Za zasługi dla Kościoła” pierwszego prezesa POAK Anny Jaworskiej-Hepner.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

11 listopada Msza św. w intencji Ojczyzny w Świątyni Opatrzności Bożej

W Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada w Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie Msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Liturgii będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz – poinformowała archidiecezja warszawska.

W Narodowe Święto Niepodległości po raz kolejny w Świątyni Opatrzności zapłonie Świeca Niepodległości podarowana przez papieża Piusa IX w 1867 r. z życzeniem, aby została zapalona w wolnej Polsce.
CZYTAJ DALEJ

Kolejny włoski nastolatek w drodze na ołtarze: wiara uczy smakować życie

2024-11-05 20:17

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Włochy

pixabay.com

„Huragan energii, który żył z niezwykłą intensywnością” - tak Marca Gallo wspominają koledzy. Chłopak zginął w wypadku na motorynce mając zaledwie 17 lat. Otwarcie jego procesu beatyfikacyjnego zapowiedziano właśnie w sanktuarium maryjnym w Montallegro. Kolejny rok z rzędu, w uroczystość Wszystkich Świętych, do tego miejsca pielgrzymowali jego koledzy i rodzina wspominając, jak Marco uczył ich smakować życie.

Po śmierci Marca Gallo ukazała się książka zawierająca jego notatki i rozważania, zredagowana przez rodziców. Nosi ona tytuł „Nawet kamienie zaczęłyby skakać” i przedstawia na okładce nastolatka w czasie górskiej wspinaczki, którą z pasją uprawiał. We wstępie do książki, która we Włoszech stała się wydawniczym bestselerem biskup Corrado Sanguineti pisze o intensywnej normalności Marca, w którym z każdym rokiem coraz bardziej rozkwita miłość do Jezusa. Hierarcha zaświadcza, że rodzina i przyjaciele zauważyli wewnętrzną przemianę chłopca, który wzrastając w wierze nie wyzbył się swej żywiołowości i czułości wobec drugiego człowieka, z którą szedł przez życie zarażając nią innych.
CZYTAJ DALEJ

Katedra polowa: odsłonięto tablicę upamiętniająca bł. ks. Jerzego Popiełuszkę

Biskup Wiesław Lechowicz przewodniczył w katedrze polowej Wojska Polskiego Mszy św., w czasie której odsłonięta została tablica upamiętniająca bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. W tym roku obchodzimy 40. rocznicę śmierci kapelana „Solidarności”. Po zakończonej Eucharystii odbyło się sympozjum na temat błogosławionego oraz kleryków-alumnów, którzy w okresie PRL odbywali przymusową służbę wojskową. W latach 1966-1968 taką służbę w 54 Szkolnym Batalionie Ratownictwa Terenowego w Bartoszycach odbywał także ks. Jerzy Popiełuszko.

Przed rozpoczęciem Mszy św. orszak liturgiczny udał się do Kaplicy Pamięci, gdzie odbyło się odsłonięcie i poświęcenie tablicy przez bp. Wiesława Lechowicza. Na kwadratowej tablicy umieszczony jest napis W HOŁDZIE/BŁOGOSŁAWIONEMU/KS. JERZEMU POPIEŁUSZCE/ALUMNOWI-ŻOŁNIERZOWI (1966-1968)/WYTRWAŁEMU I NIEUSTRASZONEMU/ŚWIADKOWI CHRYSTUSA/MĘCZENNIKOWI PRAWDY I WOLNOŚCI/OBROŃCY SPRAWIEDLIWOŚCI I SOLIDARNOŚCI/W CZTERDZIESTĄ ROCZNICĘ ŚMIERCI/ORDYNARIAT POLOWY. Nad napisem umieszczony został awers Medalu Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki ustanowionego przez ówczesnego biskupa polowego Józefa Guzdka w 2011 r., a pod napisem rewers odznaczenia Na samym dole umieszczona została data 19 października 2024 r. Pod odsłoniętą i poświęconą tablicą złożone zostały kwiaty.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję