Dzieło to nawiązuje do objawień św. Małgorzaty Marii Alacoque: Pan Jezus ukazał jej swoje Serce jaśniejące chwałą, płonące miłością i otoczone cierniową koroną z krzyżem na szczycie, skarżąc się jednocześnie na niewdzięczność, oziębłość i wzgardę ludzi.
„Oto Serce, które tak bardzo umiłowało ludzi - mówił Jezus do św. Małgorzaty Marii Alacoque - a w zamian doznaję od większości gorzkiej niewdzięczności, wzgardy, nieuszanowania, lekceważenia, oziębłości i świętokractw, jakie Mi oddają w Sakramencie Miłości.”
Za te obrazy Jezus domagał się zadośćuczynienia i wynagrodzenia, ale przekazał także pewne obietnice dla czcicieli Jego Serca. Wśród tych obietnic znalazła się jedna, która dotyczyła intronizacji: „Będę błogosławił domom, w których obraz mego Serca będzie wystawiony i czczony.”
Czym jest intronizacja?
Intronizować, to znaczy wprowadzić kogoś na tron, obrać go za króla, za panującego. A zatem intronizacja Serca Jezusowego w rodzinie to jest oficjalne uznanie Jego władzy nad daną rodziną chrześcijańską. W sposób zewnętrzny okazuje się to przez umieszczenie wizerunku Serca Bożego na najgodniejszym miejscu w domu, czemu towarzyszy akt poświęcenia. Dokonując intronizacji rodzina zobowiązuje się żyć według zasad Ewangelii i nauki Kościoła. Przez intronizację uznaje Chrystusa za swego Pana, najlepszego Przyjaciela i Doradcę, ogłaszając Go głową rodziny. Oddając Mu w ten sposób cześć, jednocześnie wynagradza się Zbawicielowi wzgardę i odrzucenie Jego miłości.
O. Mateo pisał: „Najwyższym celem całego apostolstwa intronizacji jest uświęcenie rodziny. Rodzina jako podstawowa komórka społeczna ma być pierwszym żywym tronem Króla Miłości. Chcąc przeobrazić i ponownie ocalić świat, trzeba sprawić, aby Boże przyjście na ziemię trwało nieprzerwanie, aby Emmanuel, Jezus Ewangelii, mieszkał i królował wśród nas.
Aby to osiągnąć, trzeba zdobyć społeczeństwo począwszy od jego podstaw, słowem, trzeba odnowić rodzinę chrześcijańską. Rodzina, to niejako sprawŹdzian wartości i tężyzny narodu. Ile warta rodzina, tyle wart naród.”
Bliższe informacje na temat Intronizacji oraz możliwości i sposobu jej przeprowadzenia w rodzinie można uzyskać pod adresem: Zgromadzenie Najświętszych Serc Jezusa i Maryi, ul. Snopkowa 5, 52-225 Wrocław, tel. (0-71) 36 44 906
O. Mateo:
Edward Crawey-Boevey, przyszły o. Mateo, urodził się 18 listopada 1875 r. w Tingo, w Peru. Bardzo wcześnie jego rodzina emigrowała do Chile, do Valparaiso, gdzie podjął naukę w college`u Ojców ze Zgromadzenia Najświętszych Serc. W 15 roku życia został przyjęty do nowicjatu. Ubrał habit picpuciena (tak nazywa się na zachodzie Ojców Najświętszych Serc) 2 lutego 1891 r., w Los Perales (Chile), złożył śluby 11 września 1892 w Valparaiso i otrzymał święcenia kapłańskie w Santiago 17 grudnia 1898.
W 1897 r. zafascynował się obrazem przedstawiającym Najświętsze Serce. Postanowił całe swoje życie poświęcić apostolstwu intronizacji, aby Boskie Serce panowało w poszczególnych rodzinach, i w nich mogło doznawać najwyższej czci. Dokonywał bardzo wielu Intronizacji w rodzinach na całym świecie. Rezultatem tego dzieła były liczne nawrócenia.
Pewnego dnia mały chłopiec, po modlitwie, wyznał swojej mamie: Wiesz, odejdę tyłem, bo do Króla nie powinno się odwracać plecami. W święto Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata warto nie tylko przypomnieć sobie Tego, do Którego świat należy, ale również zamyślić się nad sposobem oddawania Mu należnej czci. Czy można to zrobić lepiej i pełniej niż przez zwrócenie serca ku Jego Sercu?
Pomóż w rozwoju naszego portalu