„Niezwykle ważne jest, aby Amerykanie mieli dostęp do szczepionki wyprodukowanej w sposób etyczny. Nikt nie powinien być zmuszany do wyboru między szczepieniem się przeciwko temu potencjalnie śmiertelnemu wirusowi, a naruszeniem swojego sumienia” - czytamy w liście.
Zdaniem dr Stephena M. Hahna z amerykańskiej komisji ds. żywności i leków, w przygotowaniu szczepionki nie ma potrzeby wykorzystywania komórek pochodzących z aborcji.
List został wystosowany po uruchomieniu trójfazowego planu administracji Trumpa, mającego na celu usunięcie ograniczeń w życiu ekonomicznym i społecznym, a jednocześnie powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronaawirusa, zwłaszcza wśród biedniejszych grup społecznych.
Sygnatariuszami listu są: abp Joseph Naumann z Kansas City, przewodniczący komitetu ds. działań na rzecz życia episkopatu Stanów Zjednoczonych; przewodniczący trzech innych komitetów konferencji biskupich; oraz przywódcy wielu innych grup katolickich i niekatolickich.
Rzecznik MZ: Polska na pewno kupi szczepionkę przeciw COVID-19
Polska na pewno kupi szczepionkę przeciw COVID-19 - mówił w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Zaznaczył, że nasz kraj ma duży wpływ na negocjacje i zakup szczepionki na poziomie UE. Pierwsza umowa na zakup już została podpisana, trwają rozmowy z kolejnymi producentami.
Podczas briefingu przed siedzibą ministerstwa Andrusiewicz był pytany, czy doniesienia z Wielkiej Brytanii o wstrzymaniu badań nad szczepionką przeciw COVID-19 (po tym, jak u jednej z osób uczestniczącej w testach wykryto objawy związane z poprzecznym zapaleniem rdzenia kręgowego) opóźnią jej pojawienie się na rynku i czy jest to jedyna szczepionka, której zakup rozpatrujemy.
CZYTAJ DALEJ
„Nadzieja” – autobiografia papieża, która zaskakuje
„To przede wszystkim była znakomita przygoda” – tak o najnowszej książce Papieża Franciszka Radiu Watykańskiemu – Vatican News, mówi Anna T. Kowalewska, jej tłumaczka na język polski. „Nadzieja. Autobiografia” to wyjątkowe dzieło, które miało ukazać się dopiero po śmierci Papieża, ale – jak podkreśla wydawca – potrzeby naszych czasów i Jubileuszowy Rok Nadziei 2025 skłoniły Franciszka do udostępnienia swoich wspomnień już teraz.
Jak zaznacza Kowalewska, „Nadzieja” to nie tylko duchowa opowieść, ale także wciągająca historia życia Jorge Mario Bergoglio, pełna zaskakujących wątków. „Zaczyna się jak książka przygodowa – można tu znaleźć nutę klimatów znanych z klasycznych powieści młodzieżowych” – mówi tłumaczka. Jednak szybko okazuje się, że to opowieść o człowieku, który z prostego księdza staje się przywódcą Kościoła, dążącym do jego reformy i zbliżenia do ludzi.
CZYTAJ DALEJ