Reklama

Aspekty

Różaniec w Żaganiu

Bardzo ciekawa inicjatywa zrodziła się we wspólnocie Żywego Różańca w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Żaganiu.

[ TEMATY ]

różaniec

Żagań

Archiwum ks. Kamila Obały

Na zdjęciu ks. Kamil Obała

Na zdjęciu ks. Kamil Obała

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"W związku ze zbliżającą się I niedzielą miesiąca, w którą tradycyjnie przeżywaliśmy zmianę tajemnic różańcowych, jako Wasz opiekun postanowiłem zwrócić się do Was za pomocą listu" - w taki sposób ks. Kamil Obała rozpoczął list, który skierował do członków Żywego Różańca. W tych dniach list trafia do wszystkich osób należących do Wspólnoty Żywego Różańca w parafii.

Poniżej prezentujemy treść listu

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Droga Wspólnoto Żywego Różańca przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żaganiu!

"My ludzie wiary wiemy doskonale, że jeżeli przyjdzie ocalenie i ustanie pandemia to przyjdzie od Boga przez Maryję, oraz przez naszą wolę nawracania się i przez wierność codziennej modlitwie różańcowej. Trzeba nam zrobić wszystko co od nas zależy, by w myśl założycielki Żywego Różańca Pauliny Jaricot, „uczynić Różaniec modlitwą wszystkich”, gdyż od niej oczekujemy obfitej pomocy w obecnej epidemii i w rozszerzaniu Królestwa Chrystusowego. W związku ze zbliżającą się I niedzielą miesiąca, w którą tradycyjnie przeżywaliśmy zmianę tajemnic różańcowych, jako Wasz opiekun postanowiłem zwrócić się do Was za pomocą listu! Przytoczyłem na wstępie słowa ks. Jacka Gancara, Moderatora Krajowego Żywego Różańca. Dobrze o tym wiemy, jak wielką rolę w życiu człowieka wierzącego pełni Maryja – Matka. Jest Ona jeszcze bliższa wszystkim, którzy należą do Wspólnoty Żywego Różańca i obrali Ją za swoją Orędowniczkę u Boga. „Ona jako Matka Kościoła przybywa ciągle do Chrystusowego Kościoła - jak pisze kardynał Józef Glemp - przybywa wszędzie tam, gdzie są jej dzieci, gdzie jest lud wierny. To Ona wybiera sobie szczególne miejsca, a czyni to w sposób sobie właściwy i niepowtarzalny, w każdym miejscu na inny sposób”.

Maryja - Matka uczy nas, jak mamy się wpatrywać i odnajdywać Jezusa - Syna, jak mamy zawierzać Jemu całe nasz życie, jego troski i problemy, których pewnie w tym czasie nie brakuje. Codzienność, którą przeżywamy w czasie domowej kwarantanny, w czterech ścianach swojego domu; często przepełniona niepewnością o jutro bądź lękiem czy strachem przed chorobą, troską o najbliższych jest zapewne niełatwa dla nas wszystkich. Dom, który w tym czasie stał się dla nas bastionem waliki z chorobą, niewątpliwie jest dla Was teraz domowym kościołem, w którym jak chlebem pachnie modlitwą. Zapewne to Wasze w tym czasie „domowe sanktuarium modlitwy” – jak mówił arcybiskup Józef Michalik jest – „świadectwem wiary, żywej wiary przez dialog strapionych, proszących lub też dziękujących ludzi oraz odpowiadającego im Boga.

Reklama

Ten dialog wiary jest tym ciekawszy, że wpisane jest weń pośrednictwo Maryi - Matki będącej człowiekiem najbliższym Bożemu Synowi”. Widok pustych ławek w kościele i brak Waszych twarzy trwających w kościele na modlitwie napawa nas tęsknotą i smutkiem; ale wiemy że jest to szczególny czas dla nas wszystkich.

Miejcież tę świadomość, że każdego dnia o godz. 20:30 jako Wasi kapłani, gromadzimy się w plebanijnej kaplicy, by przez modlitwę różańcową polecać Was i Waszych bliskich, jak również przez pokorne orędownictwo Maryi zanosimy prośbę o ustanie epidemii na całym świecie.

Maryja jako Matka Kościoła uczy nas serca pokornego na wzór swojego serca całkowicie oddanego Bogu! Ona uczy nas miłości i wiary prowadzącej do pełnego zaufania Bogu. To właśnie Ona jest dla nas najpewniejszą Orędowniczką u Boga. Jest Pośredniczką łask, a także pozwala nam odnaleźć w naszym życiu Jezusa i mimo obecnie panującego zgiełku nie zagubić Go w swoim życiu!

Rozpoczynamy miesiąc maj – jakże piękny czas kiedy wszystko budzi się do życia, tym bardziej piękny dla nas Polaków, ponieważ w naszej polskiej tradycji miesiąc ten poświęcony jest Matce Pięknej Miłości – Maryi!

Reklama

Intencją modlitwy Ojca Świętego na maj jest: aby diakoni, wierni służbie Słowa i ubogim, byli znakiem ożywiającym dla całego Kościoła.

Do tej intencji dodajcie wszystko to co nosicie w swoim sercu, oddając Matce Bożej wszystkie lęki, niepewności, zmartwienia, prosząc o ustanie epidemii w świecie, jak również wszystko to co dobre i radosne!

Dziękuję Wam Drodzy Bracia i Siostry za Waszą codzienną gorliwą modlitwę na paciorkach różańca. Proszę Was z całego serca nie ustawajcie w modlitwie! Święty Jan Paweł II, mówił, że: „Nie ruchliwe stolice są decydującymi ośrodkami historii świata i świętości; prawdziwymi ośrodkami historii świata są ciche miejsca modlitwy ludzi. Tam gdzie się modli tam się decyduje. Nie tylko o naszym życiu po śmierci, ale także o wydarzeniach tego świata”.

Trwając w czasie Paschalnej radości w I niedzielę miesiąca maja, rozważcie Tajemnicę Chwalebną - Zmartwychwstanie Pana Jezusa. Jeśli to możliwe, uprzejmie Was proszę, byśmy w tym dniu o godzinie 9:00 tam gdzie będziemy wspólnie uklęknęli do modlitwy dziesiątką Różańca Świętego.

Poniżej dołączam teks rozważania I Tajemnicy Chwalebnej Różańca Świętego: Chrystus powstał z martwych. Żyjemy tą tajemnicą wiary codziennie, kiedy podnosimy się z naszych upadków. Kiedy mimo wszystko dźwigamy się, aby się nie poddać i żyć nadzieją. Kiedy zło zwyciężamy dobrem. Kiedy miłością zwyciężamy nienawiść. W przemijającym kształcie doczesności budujemy wieczne trwanie w miłości przy Chrystusie. Módlmy się o zwycięstwo życia nad śmiercią w każdym z nas na co dzień. Umocnij, Panie, moje kroki na Twoich ścieżkach, abym nigdy z nich nie zszedł, ale wiernie trwał przy Tobie.

„Ci, którzy żyją nadzieją, widzą dalej. Ci, co żyją miłością, widzą głębiej. Ci, co żyją wiarą, widzą wszystko w innym świetle”! Nich pusty grób będzie dla Was wszystkich znakiem wiary, nadziei i miłości. Korzystając z okazji pragnę przekazać serdeczne pozdrowienia od pozostałych Kapłanów pracujących w Naszej Parafii.

Reklama

Z darem modlitwy Wasz opiekun - ks. Kamil Obała

Na zdjęciu ks. Kamil Obała

Zdjęcie: Archiwum ks. Kamila Obały

2020-04-25 17:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ponad 75 tys. dzieci z Polski modliło się na różańcu!

[ TEMATY ]

różaniec

Mat.prasowy

W kampanii „Milion dzieci modli się na różańcu” udział wzięło ponad 75 tys. dzieci z Polski. To rekordowy wynik. Do akcji dołączyły szkoły, przedszkola, pojedyncze klasy, parafie i rodziny. Polska sekcja Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie podsumowała kampanię.

Kampania „Milion dzieci modli się na różańcu” gromadzi na wspólnej modlitwie dzieci z całego świata. Najmłodsi modlą się o pokój w nadziei, że spełnią się słowa wypowiedziane przez św. o. Pio: „kiedy milion dzieci będzie modlić się na różańcu, świat się zmieni”.

CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski: Kościół, choć nie jest z tego świata, pełni swoją misję tu i teraz

2024-05-15 20:26

[ TEMATY ]

KUL

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Bp Andrzej Przybylski

Bp Andrzej Przybylski

Kościół, choć nie jest z tego świata, pełni swoją misję tu i teraz na tym świecie - mówił biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski podczas Mszy św. w kościele akademickim na zakończenie drugiego dnia 56. Tygodnia Eklezjologicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Tematem tegorocznej edycji tego wydarzenia jest „Kościół i Państwo - razem czy osobno?”, a jego organizatorem jest Wydział Teologii KUL.

W homilii hierarcha, nawiązując do tekstu dzisiejszej Ewangelii, podkreślił, że Chrystus trwa w nieustannej opiece i modlitwie za wszystkich ludzi.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję