Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo na Wawelu: Święci wołają o świętość

– Święci wołają o świętość. Święci wołają o wierność wobec Boga i Jego praw, Chrystusowej Ewangelii i Kościołowi – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, w niedzielę 10 maja podczas Mszy św. ku czci św. Stanisława, biskupa i męczennika, w katedrze na Wawelu.

W homilii, nawiązując do słów Ewangelii według św. Jana, w których Chrystus określa siebie „drogą, prawdą i życiem”, abp Depo przytoczył fragment komentarza św. Augustyna: „Pozostając u Ojca, jest Chrystus prawdą i życiem. Oblekając się w ciało, stał się drogą. Człowiecze, droga sama przyszła do siebie i obudziła cię ze snu!”.

Metropolita częstochowski podkreślił, że „wiara chrześcijańska, będąc darem osobistego spotkania i więzią z Chrystusem, jest według słów z Listu św. Piotra «budowaniem na żywym kamieniu, odrzuconym wprawdzie przez ludzi, ale u Boga wybranym i drogocennym»”.

Zauważył, że Ewangelie „podprowadzają nas do najgłębszych tajemnic naszej wiary, jakimi są: Trójjedyny Bóg, uczłowieczenie Syna Bożego, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Bez nich – zaznaczy św. Jan Paweł II – wali się cały gmach Ewangelii, jej obietnice, a życie ludzkie zostałoby pozbawione jakiejkolwiek nadziei na wieczność – powiedział abp Depo.

Zaznaczył, że „te wydarzenia zapoczątkowane przez Osobę i dzieło Jezusa są uobecniane we wspólnocie wiary Kościoła”. – Tak więc każda nasza modlitwa, karty Starego i Nowego Testamentu, sakramenty święte są żywym spotkaniem ze Zbawicielem, „który był, który jest i który przychodzi”. Ta więź wiary jest nieprzemijającym powodem naszej chrześcijańskiej nadziei i radości – stwierdził.

Odnosząc się do uroczystości św. Stanisława, biskupa i męczennika, pasterz podkreślił, że „istnieje głęboka więź duchowa pomiędzy postacią świętego męczennika ze Skałki i całym szeregiem świętych i błogosławionych, których Opatrzność Boża wskazała nam jako promienie światła na drogach wiary Kościoła i ojczyzny”. Za św. Janem Pawłem II wołał: „Ten łańcuch świętości, którego pierwszym ogniwem na polskiej ziemi stał się Stanisław, nie może zostać przerwany”.

– Od momentu śmierci biskupa Stanisława zaczęto mówić i kształtować niezależny od władzy świeckiej autorytet Kościoła na polskiej ziemi. Uznano, że Kościół ma prawo do występowania w roli autonomicznego sumienia w życiu publicznym, a nie jako religijne ramię wspierające władców – podkreślił abp Depo.

Reklama

Święty Stanisław był biskupem zaledwie 7 lat, ale „pamięć o jego odwadze wiary i trosce o powierzoną sobie owczarnię nieustannie towarzyszyła dziejom narodu i Kościoła w Polsce” i dlatego jest „patronem i obrońcą ładu moralnego i społecznego w naszej Ojczyźnie” – przypomniał za kard. Wyszyńskim metropolita częstochowski.

Dziękując za życie i dziedzictwo św. Jana Pawła II, abp Depo przypomniał, że papież Franciszek nazwał go patronem rodziny, ponieważ, jak nauczał polski papież, „przyszłość idzie przez rodzinę”.

Metropolita częstochowski przypomniał również, że rok 2020, decyzją polskich Sejmu i Senatu, został ustanowiony Rokiem Świętego Jana Pawła II. Przytoczył także fragment senackiej ustawy z 18 października 2019 r.: „Jan Paweł II głosił cywilizację życia, przeciwstawiając ją cywilizacji śmierci, widząc zagrażające ludzkości, a rozszerzające się po całym świecie ideologie wrogie człowiekowi”.

W tym kontekście pytał: – Czy w przeżywanym przez nas roku Pańskim 2020 nie zawieszono cytowanych parlamentarnych uchwał, skoro pojęcia wolności podporządkowanej prawdzie, a zarazem obrony praw narodu do suwerenności i niepodległości Polski są kwestionowane na areopagach Europy i świata? A cóż dopiero powiedzieć o wciąż przekraczanych granicach odpowiedzialności za życie nienarodzonych i poszerzanie obszarów cywilizacji śmierci, zwłaszcza w czasie śmiercionośnej zarazy obejmującej cały świat?

Abp Depo dziękował za dar życia sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Przytoczył również jego słowa ze Skałki, z 13 maja 1973 r.: „Władza państwowa ma obowiązek bronić suwerenności kraju i kultury narodowej, ma również obowiązek bronić ładu moralnego na linii 10 przykazań i Chrystusowego prawa miłości Boga i bliźnich. Ma również obowiązek zabezpieczyć wolność religii. Dopiero w takich warunkach jest rzeczą możliwą utrzymać pokój w rodzinie oraz ład społeczny w narodzie”.

Reklama

– Z jakiego źródła historii wypłynęła ta bezprecedensowa ofensywa zła, podsycana w grupach społecznopolitycznych, a widoczna w nienawiści wobec ludzkiej natury stworzonej przez Boga i we wszelkich formach szyderstwa wobec świętości wizerunków Ukrzyżowanego Zbawiciela, profanacji wobec obrazu Jego Matki, jak również fali pogardy wobec osoby św. Jana Pawła II obecnej w spektaklach teatralnych, filmach i kabaretach? – pytał metropolita częstochowski.

– Miejmy odwagę wiary, prosząc Ducha Świętego, przeciwstawić się tej fali dechrystianizacji Polski i dyskryminacji religijnej, spychającej nas do zamkniętego „katolickiego getta” – zaapelował.

– Wsłuchaliśmy się w głos świadków wiary i miłości ojczyzny. A skoro poprzez ich życie i posługę otrzymaliśmy od Boga tak wielkie dziedzictwo wiary, to nie wolno nam tego bogactwa roztrwonić i zagubić. Trzeba nam je ocalić i przekazać tym, którzy przyjdą po nas – podkreślił abp Depo.

– Święci wołają o świętość. Święci wołają o wierność wobec Boga i Jego praw, Chrystusowej Ewangelii i Kościołowi. Proszą nas o to, tak jak św. Jan Paweł II na krakowskich Błoniach: „Zanim stąd odejdę, proszę was, abyście to dziedzictwo zachowali i przekazali następnym pokoleniom” – zakończył metropolita częstochowski.

Mszę św. koncelebrowali m.in. kard. Stanisław Dziwisz – arcybiskup senior archidiecezji krakowskiej i abp Stanisław Gądecki – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Na zakończenie, po uroczystym śpiewie „Te Deum”, abp Depo udzielił błogosławieństwa relikwiami św. Stanisława.

2020-05-10 13:19

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: Maryja nigdy nie zostawia swoich dzieci bez pociechy

– Maryja nigdy nie zostawia swoich dzieci bez pociechy, ale ciągle przypomina: bądźcie zawsze blisko mojego Syna – powiedział 29 sierpnia abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia – Pani Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu.

Duchowny przewodniczył Sumie odpustowej w przededniu 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia.

CZYTAJ DALEJ

Tradycje kwietnych dywanów na procesję Bożego Ciała

2023-06-08 15:31

[ TEMATY ]

Boże Ciało

dywan z kwiatów

Karol Porwich/Niedziela

Tradycje kwietnych dywanów na procesję Bożego Ciała stanowią niematerialne dziedzictwo kulturowe, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Te niezwykłe kompozycje tworzone są z kolorowych płatków róż, jaśminu, bzu, polnych maków, chabrów, liście paproci czy ściętej trawy. Tradycja słynnych dywanów ze Spycimierza koło Łodzi została nawet wpisana na na listę Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

Poza Spycimierzem tradycja układania w Boże Ciało kwietnych dywanów kultywowana jest także na Opolszczyźnie – w Kluczu, Olszowej, Zalesiu Śląskim i Zimnej Wódce. Piękne kompozycje kwiatowe, układane rokrocznie w tych parafiach, stanowią nie tylko dopełnienie tradycji i oprawę uroczystej procesji, ale są również atrakcją dla turystów, wpisaną w niematerialne dziedzictwo kulturowe.

CZYTAJ DALEJ

Biskup na ekranie

2023-06-09 11:56

[ TEMATY ]

Częstochowa

film

bp Antoni Długosz

premiera

B.M. Sztajner/Niedziela

Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater zaprasza w sobotę 10 czerwca o godz. 10 do sali koncertowej w parafii św. Zygmunta w Częstochowie (ul. Krakowska 1) na premierę filmu dokumentalnego Michała Tkaczyńskiego pt. „Biskupstwo służbą znaczone”.

Obraz jest poświęcony osobie bp. Antoniego Długosza i jego muzycznej pasji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję