Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: Wierzymy w Boga, który jest miłością

– Wierzymy w Boga, który jedynie jest i który jest miłością – powiedział w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 7 czerwca przewodniczył w kościele Duszpasterstwa Akademickiego Emaus w Częstochowie dziękczynnej Mszy św. na zakończenie roku akademickiego z prośbą o dary Ducha Świętego na czas sesji egzaminacyjnej dla studentów.

– Dzisiaj przeżywalibyśmy beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, który bardzo dbał o środowisko akademickie – powiedział ks. Rafał Grzesiak, proboszcz personalnej parafii akademickiej św. Ireneusza, witając uczestników Eucharystii. Przypomniał również słowa prymasa: „Przykazanie miłości bliźniego musimy odnieść do wszystkich. Mniejsza z tym, czy wierzą, czy nie wierzą, czy nas kochają, czy nie. Wszyscy mają prawo do naszej miłości”.

W homilii metropolita częstochowski zaznaczył, że „w centrum wiary i teologii chrześcijańskiej stoi bardzo zasadnicze pytanie: Czy istnieje Bóg? Czy rzeczywiście jest Bogiem osobowym, który zwraca się do człowieka będącego Jego podobieństwem w rozumności i wolności, objawiając Mu siebie jako Miłość?”.

Odpowiadając, zacytował wiersz ks. Janusza Pasierba „To samo słowo”: „Ojciec pisał rylcem na tablicy z głazów / Syn pisał palcem na kurzu po ziemi / Duch Święty pisał płomienie na wietrze / moje nieszczere serce stuka / to samo słowo / Miłość”. – Dzisiaj jesteśmy zgromadzeni w imię Miłości. To jest nasz Bóg – kontynuował abp Depo.

– Bóg jest zawsze większy i niepojęty. Bardzo wyraźnie podkreślało to pierwsze czytanie. Jak pouczy nas wybrany przez Boga Mojżesz, ludzie Starego Przymierza mają niezwykłe wyczucie tajemnicy Boga i choć są ludem o twardym karku, to odwołując się do wolności i bogactwa łaski Bożego życia i miłosierdzia, mają nadzieję uczynienia ich przez Boga Jego dziedzictwem – zauważył.

– Dzisiaj w jednym z najpiękniejszych fragmentów Ewangelii usłyszeliśmy: „Tak Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne. Albowiem Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony”. To powinniśmy przypominać sobie każdego dnia – powiedział metropolita częstochowski.

Reklama

W tym kontekście przytoczył fragment listu apostolskiego św. Jana Pawła II „Novo millennio ineunte”: „(...) tylko dlatego, że Syn Boży stał się naprawdę człowiekiem, człowiek może – w Nim i przez Niego – stać się naprawdę dzieckiem Bożym”.

Za Hansem Ursem von Balthasarem powiedział: „(...) w ofierze Syna zawiera się jednocześnie Jego najwyższa chwała: oto Syn, który do końca nas umiłował, ujawnia przez to całą miłość Ojca; właśnie w tej ofierze miłość Ojca i Syna okazuje się jako jedno – w Duchu Świętym. Jeśli więc ktoś nie rozpoznaje tej najwyższej Prawdy lub sprzeciwia się jej, pozbawia się jednocześnie łaski i miłości Boga, i sam siebie osądza”.

– Bez prawdy o Trójjedynym Bogu nie miałyby sensu nasza dzisiejsza modlitwa, miłość, wiara, sakramenty święte, etyka chrześcijańska, życie moralne, śmierć czy nieśmiertelność. Wierzymy w Boga, który jedynie jest i który jest miłością – zakończył abp Depo.

Mszę św. koncelebrowali częstochowscy duszpasterze akademiccy – ks. Rafał Grzesiak i ks. Norbert Tomczyk oraz sekretarz abp. Depo ks. Mariusz Trojanowski. W modlitwie uczestniczyli również: prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska – rektor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, prof. dr hab. Norbert Sczygiol – rektor Politechniki Częstochowskiej, nauczyciele akademiccy i pracownicy administracyjni częstochowskich uczelni.

Jak rok akademicki podsumowali ks. Rafał Grzesiak i prof. Anna Wypych-Gawrońska? O tym napiszemy w „Niedzieli Częstochowskiej” z datą 21 czerwca.

2020-06-08 12:58

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas to miłość. Studenckie „kołatanie”

Duszpasterstwo Akademickie Emaus z Częstochowy podjęło 2 czerwca modlitwę w ramach „Nocnego kołatania” na Jasnej Górze w intencji jak najszybszej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i dobrego przygotowania do tego wydarzenia.

– Nasze studenckie czuwanie u Matki to również odpowiedź na zaproszenie abp. Wacława Depo, by razem z Maryją zagłębić się w przesłanie do młodych, które zostawił nam Prymas Tysiąclecia. Mnie osobiście zachwyca jego silna więź ze studentami oraz to, w jak piękny i wyjątkowy sposób mówił do kobiet i o kobietach. Dlatego myślę, że ludzie młodzi i kobiety powinni czerpać z jego nietracącego na aktualności nauczania, aby właściwie kształtować swoje postawy w rodzinie i życiu społecznym – powiedziała Marta Głąb z duszpasterstwa Emaus.

CZYTAJ DALEJ

Śląskie: 11 marca święcenia biskupie i ingres biskupa gliwickiego Sławomira Odera

2023-02-03 15:11

[ TEMATY ]

ks. Sławomir Oder

Włodzimierz Rędzioch

Ks. Sławomi Oder

Ks. Sławomi Oder

11 marca odbędą się święcenia biskupie i ingres biskupa nominata diecezji gliwickiej ks. prał Sławomira Odera – poinformowały w piątek służby prasowe Konferencji Episkopatu Polski. Uroczystości odbędą się w gliwickiej katedrze.

"Mianowany przez Ojca Świętego Franciszka 28 stycznia 2023 roku Biskup Nominat przyjmie święcenia biskupie przez posługę nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio, metropolity seniora krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza, dotychczasowego biskupa gliwickiego bp. Jana Kopca, biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz abp. Giuseppe Mani, metropolity seniora Cagliari” - podał episkopat.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Zen nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla

2023-02-04 11:56

[ TEMATY ]

kardynał

Jindřich Nosek (NoJin)/pl.wikipedia.org

Kard. Joseph Zen

Kard. Joseph Zen

Były biskup Hongkongu, 91-letni kardynał Joseph Zen Ze-kiun, został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla wraz z pięcioma innymi działaczami na rzecz praw człowieka. Kandydatury tych osób do prestiżowej nagrody zgłosiła grupa polityków z USA uzasadniając, że są oni „pełnymi pasji orędownikami” praw człowieka w chińskim Specjalnym Regionie Administracyjnym – poinformowała gazeta „Hong Kong Free Press”.

Według polityków USA nominacja ma na celu „uhonorowanie tych wszystkich mieszkańców Hongkongu, których odwaga i determinacja w obliczu represji zainspirowała świat”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję