Zgodnie ze stosowną ustawą, podmiotami uprawnionymi do zgłaszania kandydatów są: Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych, Krajowa Rada Sądownictwa, Krajowa Rada Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym, Naczelna Izba Lekarska oraz Krajowa Izba Psychologów.
Kandydaturę do komisji mogą też zgłaszać organizacje pozarządowe, których zadania statutowe przez okres co najmniej 2 lat obejmowały działania związane z prawami dzieci, w szczególności z ochroną praw dzieci i przeciwdziałaniem przemocy, w tym przemocy seksualnej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wreszcie takiego kandydata może zgłosić sam marszałek Senatu lub grupa co najmniej siedmiu senatorów.
Senat przypomniał też, jakie wymogi stawia się przed potencjalnym kandydatem do zasiadania w państwowej komisji. W jej skład może zostać powołana osoba, która m.in. ma obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw publicznych, posiada pełną zdolność do czynności prawnych, nie była prawomocnie skazana za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe. Ponadto posiada tytuł doktora habilitowanego lub tytuł profesora, jest nauczycielem akademickim oraz posiada wyższe wykształcenie prawnicze, medyczne, psychologiczne lub pedagogiczne, a także cieszy się nieposzlakowaną opinią.
Członkiem Komisji nie może być poseł, senator, poseł do Parlamentu Europejskiego oraz m.in. urzędnik samorządowy lub członek partii politycznej.
Reklama
Jak poinformowała Kancelaria Senatu, kandydatury wraz ze stosowną dokumentacją należy zgłaszać do 25 czerwca w Kancelarii Senatu.
Do tej pory swoich kandydatów do komisji ds. wyjaśniania przypadków pedofilii zgłosili Prezydent RP, premier i Rzecznik Praw Dziecka. Pozostaje jeszcze wybór z ramienia Sejmu i Senatu. W komisji ma zasiadać siedem osób.
Celem komisji ma być wyjaśnianie przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich we wszystkich środowiskach społecznych. Jej zadanie m.in. identyfikacja zaniedbań i zaniechań organów państwa, a także organizacji pozarządowych, podmiotów i instytucji prowadzących działalność edukacyjną, wychowawczą, opiekuńczą, kulturalną i związaną z kulturą fizyczną, wypoczynkiem i leczeniem.