Reklama

Niedziela Częstochowska

Ks. Piotr Stawarz SDS: Jezus nie może nam dać więcej niż siebie

– Jezus nie może nam dać więcej niż siebie – powiedział 17 czerwca w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie ks. Piotr Stawarz, salwatorianin z Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, który przewodniczył Liturgii Słowa w pierwszym dniu triduum przed uroczystością Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jego zwieńczeniem będzie uroczyste ogłoszenie Jezusa Panem i Zbawicielem archidiecezji częstochowskiej.

Uczestniczących w liturgii kapłanów, osoby życia konsekrowanego i świeckich pozdrowił bp Andrzej Przybylski. – Kościół miał, ma i będzie miał program. Jest nim jest Jezus Chrystus i Ewangelia – powiedział, odwołując się do słów sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. – Od wyboru Jezusa jako naszego Pana i Zbawiciela zależy wszystko w Kościele – podkreślił.

– Przygotowania do ponownego wyboru Jezusa jako Pana i Zbawiciela są bardzo potrzebne. Codziennie trzeba ponawiać nasze decyzje sprzed wielu lat, ponieważ życie nie stoi w miejscu – powiedział ks. Stawarz.

Tematem homilii był Wieczernik i miłość Jezusa, który wydał się za ludzi do końca. Duszpasterz rozważał fragment Ewangelii według św. Marka o zapowiedzi zdrady Jezusa przez Judasza i ustanowieniu Eucharystii.

W pierwszej części omówił obraz ucznia szafarza i pomocnika Jezusa. Zwrócił uwagę na pytanie, które Apostołowie zadali Jezusowi: „Gdzie chcesz, abyśmy poszli poczynić przygotowania, żebyś mógł spożyć Paschę?” (Mk 14, 12). – Eucharystia nie jest pragnieniem, które zrodziło się w Sercu Jezusa w ostatniej chwili, tuż przed Jego męką, ale jest pragnieniem odwiecznym. Bóg przygotowywał się do tego wydarzenia przez wieki. Chodzi tylko o to, żeby to odkryć, przyjąć i przyjść na ucztę – podkreślił ks. Stawarz.

Zwracając się do kapłanów, pytał ich, jak na co dzień przeżywają więź z Jezusem, czy Go słuchają, czy pytają, co Mu sprawia radość oraz co przeszkadza im, żeby w centrum wydarzeń był Bóg.

Jako kolejny przedstawił obraz ucznia zdrajcy. Ks. Stawarz podkreślił, że Ewangelista Marek używa tego samego słowa na wyrażenie tego, że uczniowie wybrani przez Jezusa stają po Jego stronie, jak i faktu, że Judasz opowiedział się po stronie arcykapłanów. – To wszystko dzieje się pod osłoną nocy, ale Jezus wie, że życie Judasza jest podwójne – powiedział.

Reklama

Zaznaczył, że „słowo «zdrajca» odnosi się do każdego z nas, bo każdy grzech osłabia więź z Jezusem”.

– Uczniowie boją się, że to któryś z nich może zawieść i zdradzić, a nie zwracają uwagi na to, że Jezus cierpi z powodu Judasza – powiedział salwatorianin. Przestrzegał kapłanów przed koncentrowaniem się na sobie wobec współczesnych skandali, publicznego porzucania kapłaństwa czy apostazji. Dodał, że niedojrzałą postawą, która potęguje cierpienie Jezusa, jest komentowanie czyichś dramatów, żartowanie z nich i traktowanie jako ciekawych wiadomości.

Apelował do kapłanów o czujność serca, by nie przyzwyczajali się do grzechu i nie stali się zimni, wyrachowani i cyniczni.

Trzecim obrazem omówionym w homilii był obraz ucznia, który jest wprowadzony w tajemnicę Eucharystii. – Jezus nie może nam dać więcej niż siebie. Kościół ma tego świadomość, bo mówi nam, że w Eucharystii jest źródło i szczyt życia chrześcijańskiego – kontynuował ks. Stawarz. Zauważył, że w każdej Eucharystii „jesteśmy obdarowywani nową miłością, z której rodzi się życie” i która uzdalnia nas do służby Jezusowi.

– Jezus chce mnie nie tylko napełnić miłością, ale uzdolnić do niej, żebym służył innym i był taki jak On – zaznaczył duszpasterz. Powiedział, że zadaniem kapłana jest upodabnianie się do Jezusa poprzez dawanie siebie do końca.

Ks. Stawarz pytał również kapłanów, jak kształtuje ich Eucharystia, czy poświęcają wszystko Jezusowi, co jest ich „własnym światem, nieoddanym Jezusowi” i co boją się stracić.

– Jezus chce, żeby moje serce było płodne, żeby moje życie rodziło owoce. To daje szczęście, radość, wielką satysfakcję, poczucie spełnienia i sens – zakończył.

Po homilii uczestnicy nabożeństwa rozważali w ciszy usłyszane słowo Boże przed wystawionym w monstrancji Najświętszym Sakramentem. Następnie odmówili różańcową tajemnicę ustanowienia Eucharystii i odśpiewali suplikacje. Na koniec ks. Stawarz pobłogosławił zebranych Najświętszym Sakramentem.

Reklama

Podczas nabożeństwa śpiewała Schola liturgiczna „Domine Jesu” pod dyr. ks. Mateusza Ociepki.

Dzisiaj (18 czerwca) nabożeństwu pokutnemu w bazylice archikatedralnej będzie przewodniczył ks. Jacek Marciniec, proboszcz parafii św. Zygmunta w Częstochowie. Początek o 20.30. Transmisja na stronach: https://youtu.be/M4jQWpE2efk i www.niedziela.pl oraz w Radiu Fiat.

2020-06-18 11:02

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warto spojrzeć w oczy Jezusowi

2023-05-10 10:25

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

pl.wikipedia.org

Obraz Hansa Memlinga przedstawiający św. Weronikę z veraiconem

Obraz Hansa Memlinga przedstawiający św. Weronikę z veraiconem

Rozważania do Ewangelii Mk 12, 18-27.

Środa, 7 czerwca

CZYTAJ DALEJ

Tomasz Wolny: Nie dajcie sobie wmówić, że wiara jest wstydem!

2023-06-09 11:22

Karol Porwich/Niedziela

Znany dziennikarz Tomasz Wolny ma ważne przesłanie nie tylko dla młodych ludzi, ale dla każdego człowieka!

Tomasz Wolny w swoich mediach społecznościowych napisał:

CZYTAJ DALEJ

Konstantynopol: Bartłomiej I życzy Franciszkowi szybkiego powrotu do zdrowia

2023-06-09 12:46

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Duchowy zwierzchnik prawosławia, Patriarcha Ekumeniczny Bartłomiej I przesłał papieżowi Franciszkowi serdeczny list z wyrazami współczucia i wsparcia – informuje The Orthodox Times.

Patriarcha Ekumeniczny życzył Ojcu Świętemu szybkiego i całkowitego powrotu do zdrowia oraz rychłego powrotu do swoich świętych i licznych obowiązków, w związku ze zbliżającą się uroczystością świętych apostołów Piotra i Pawła – patronów Kościoła Rzymskiego, na które, jak co roku, wyśle oficjalną delegację. W jej skład wejdą w tym roku metropolita Hiob z Pizydii, biskup Atenagorasa z Nazjanzu i Trytewon Kallinikos. Papież Franciszek, przed przyjęciem do szpitala, wysłał do Patriarchy Ekumenicznego serdeczny list z życzeniami z okazji zbliżających się imienin.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję