Reklama
Jak co roku bełchatowscy górnicy przeżywają swoje najważniejsze górnicze święto - Barbórkę. O godz. 4.30 ulicami Bełchatowa maszeruje górnicza orkiestra. Górnicy w ten sposób ogłaszają śpiącym mieszkańcom Bełchatowa, że Barbórkę czas zacząć. Główne uroczystości rozpoczyna Msza św. w kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i św. Barbary, o godz. 8.30 pod przewodnictwem metropolity łódzkiego abp. Władysława Ziółka, który towarzyszy bełchatowskim górnikom już od wielu lat. Przed rokiem, na wniosek Zarządu Kopalni Bełchatów, Minister Gospodarki przyznał Księdzu Arcybiskupowi honorowy tytuł Dyrektora Generalnego Górnictwa.
W tym roku po Mszy św. górnicy tradycyjnie przemaszerowali w kierunku hali widowiskowo-sportowej, gdzie o godz. 11 rozpoczęła się uroczysta akademia, podczas której wręczone zostały odznaczenia. Tradycyjnie też goście barbórkowej akademii złożyli dobrowolne ofiary, tym razem na łódzki Caritas.
W ramach barbórkowych obchodów, podczas Mszy św. w kościele pw. Miłosierdzia Bożego, organizowanej przez Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego kopalni, odsłonięta została tablica upamiętniająca wybór kard. Karola Wojtyły na Papieża. Przy kościele ustawiono popiersie Jana Pawła II, na kamieniu ważącym 7,5 tony, pochodzącym z terenu bełchatowskiej kopalni.
Wśród imprez towarzyszących tegorocznej Barbórce były: turniej piłki nożnej Oldboyów, mecz dyrekcja-parlamentarzyści, turnieje - szachowy i tenisa stołowego. Odbyło się również spotkanie z dziećmi osieroconymi, które otrzymały od kopalni finansowe wsparcie.
Pochylając się w głębokim szacunku dla ciężkiej pracy górniczej braci, życzymy im nieustannej opieki ich patronki - św. Barbary, pozdrawiamy tradycyjnym „Szczęść Boże” i włączamy się we wspólne życzenia słowami: „Niech żyje nam górniczy stan”.
Kopalnia „Bełchatów”
jest największą i najnowocześniejszą kopalnią odkrywkową węgla brunatnego w Polsce i jedną z największych w Europie. To jedyny w Polsce obiekt, powstały dzięki człowiekowi, który widać z kosmosu.
Powierzchnia zwałowiska wewnętrznego i wyrobiska eksploatacyjnego kopalni wynosi aktualnie około 3.200 ha. Średnie roczne wydobycie węgla brunatnego w ostatnich latach wyniosło w Kopalni „Bełchatów” około 35 mln ton, co stanowi ponad 50 procent wydobycia w Polsce. Dla osiągnięcia takich wyników trzeba zdejmować rocznie średnio ponad 100 milionów m3 nadkładu i wypompować ok. 170 milionów m3 wody.
Rozmiary odkrywki oraz maszyn w niej pracujących przyprawiają turystów o zawrót głowy. Niesamowite wrażenie na zwiedzających sprawia odkrywka oglądana z tarasów widokowych w Kleszczowie oraz zwałowiska zewnętrznego. Warto podkreślić, że kopalnia prowadzi szeroko zakrojoną działalność ekologiczną mającą na celu rekultywację środowiska naturalnego, które zostało naruszone przez działalność kopalni odkrywkowej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu