Zanim zaproszonym gościom oddano głos, uczestnicy sesji „Otoczmy troską młodzież” zebrali się w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa na Mszy św. Okolicznościowej Eucharystii przewodniczył ks. Franciszek Płonka, który w swym kazaniu odwołał się do ewangelicznej perykopy mówiącej o kroczącym po wodzie Chrystusie. Jak skonstatował celebrans, wielu ludzi, niczym apostołowie w swym pierwszym odruchu, widzi w Chrystusie zjawę, która nie przychodzi by pomóc lecz by zagrozić. Ten fałszywy obraz nie pozwala później przyjąć prawdy o rzeczywistych intencjach zbliżającego się Syna Człowieczego, którym kieruje troska o zbawienie człowieka.
Po celebracji Mszy św., już w auli Instytutu Teologicznego uczestnicy sesji wysłuchali wykładu Leszka Dokowicza pt. „Świadectwo”. Ten uznany operator, autor filmów dokumentalnych, opowiadał o swojej drodze do Boga, która przez długi czas wiodła go przez manowce obojętności religijnej i kultury techno.
L. Dokowicz mówił m.in. o spotkaniu ze słynnym bioenergoterapeutą Harrisem, który nie uzdrawiał mocą nieba, lecz demonów, oraz o swej długoletniej pracy przy organizacji imprez techno w Niemczech. To właśnie tam, jak sam wspominał, został poddany inicjacji satanistycznej, podczas której unaoczniono mu rodzaje demonicznej manipulacji, jakiej poddawana jest młodzież na koncertach. Hipnotyczny muzyczny trans, narkotyki, rozbudzenie seksualne, dotykające podświadomości wizualizacje, to tylko niektóre z narzędzi, jakie wykorzystuje się do zainicjowania procesu dewaluacji tradycyjnych wartości moralnych i zamienienia ich w obyczajową rozwiązłość, zaznaczył znany dokumentalista.
Po L. Dokowicz głos zabrała Ewa Szałkowska-West, która zaprezentowała wdrażany do szkół program abstynencji seksualnej. W podzielonym na dwanaście lekcji zestawie tematycznym - jak mówiła prelegentka - wydzielone są zagadnienia omawiające zagrożenia wynikające z chorób przenoszonych drogą płciową, świadomego rodzicielstwa, określenia granic wysokiego ryzyka oraz jasnego zdefiniowania, czym jest zauroczenie, miłość i dziewictwo.
Według Ewy Szałkowskiej-West propagowanie abstynencji seksualnej jest jedynym sposobem na uratowanie cywilizacji, w której żyjemy. A że nie są to słowa na wyrost, prelegentka przytoczyła dane ze Stanów Zjednoczonych, gdzie co czwarta osoba jest nieuleczalnie zainfekowana chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jeszcze bardziej porażające są badania dotyczące amerykańskich nastolatków, wśród których co trzeci cierpi na podobne przypadłości. Jak zaznaczyła Ewa Szałkowska-West, są to następstwa ideologii wolnej miłości, jaką zainicjował ruch hippisowski, a która rozpowszechniła się wśród młodych ludzi.
Obecnie, w celu przeciwdziałania im, w USA wprowadzono program promujący zachowanie czystości aż do zawarcia związku małżeńskiego. Według szacunków niezależnych kontrolerów, ma on bezpośredni wpływ na młodzież, która w zależności od poruszanej tematyki, przyznaje się do przestrzegania płynących z niego wskazań, w przedziale granicznym między 25 a 65 proc. Oby podobny rezultat udało się uzyskać także i w Polsce.
Pomóż w rozwoju naszego portalu