Pielgrzymka do Aparecidy i udział w zebraniu komitetu koordynacyjnego Konferencji Ogólnej Episkopatu Ameryki Łacińskiej (CELAM); wizyta w faveli Varginha i w szpitalu, gdzie leczone są uzależnieni od alkoholu i narkotyków; spotkania z młodymi więźniami: oto wydarzenia, które papież Franciszek zechciał dołączyć do przygotowanego dla Benedykta XVI programu podróży, z którą uda się do Brazylii w dniach od 22 do 28 lipca z okazji 28. Światowego Dnia Młodzieży w Rio de Janeiro. Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi, prezentując dziś pierwszą zagraniczną podróż papieża Bergoglia. Spotkania te Papież bardzo chciał dodać, nie zmieniając liczby dni pobytu w Brazylii, lecz wzbogacając już bardzo intensywny program, jaki na ogół mają podróże papieskie z okazji Światowych Dni Młodzieży. Przybycie pierwszego Papieża z Południowej Ameryki na ten kontynent oczywiście rodzi klimat wielkiego oczekiwania. W Brazylii trwają gorączkowe przygotowania, typowe dla ostatniej chwili. Udział jest wielki, bo jest to kraj o największej liczbie katolików na świecie i wciąż przybywają młodzi ludzie ze wszystkich stron.
Reklama
Dyrektor Biura Prasowego skoncentrował się przede wszystkim na wydarzeniach zaproponowanych przez Papieża, zwłaszcza na wizycie w środę 24 lipca w narodowym sanktuarium brazylijskim: w miejscu, gdzie w maju 2007 r. w obecności Benedykta XVI odbyła się V Konferencja Ogólna Rady Episkopatów Ameryki Łacińskiej (CELAM). Jak wiadomo powstał wówczas jako jej owoc Dokument z Aparecidy, w którego zredagowanie kard. Jorge Mario Bergoglio wniósł zasadniczy wkład. "Za każdym razem, kiedy papież Franciszek przyjmuje szefa państwa z Ameryki Łacińskiej na zakończenie wręcza mu egzemplarz tego dokumentu. Czarną Madonnę, znalezioną w sieci przez kilku rybaków, Papież otacza wielkim nabożeństwem. Nieprzypadkowo odmówi modlitwę, w której zawierzy Jej intencje ŚMD i swojego pontyfikatu" - przypomniał ks. Lombardi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Poinformował też o pewnych nowościach logistycznych. Na przykład papież nie chciał, by przygotowano kuloodporny papamobil na spotkania z tłumami, które prawdopodobnie będą niezwykle liczne. Do Rio został więc wysłany biały otwarty jeep, normalnie używany na placu św. Piotra, i jeden zapasowy koloru zielonego. Nie jest przewidziana tradycyjna konferencja prasowa na pokładzie samolotu z akredytowanymi dziennikarzami. Reszta programu była znana już od dawna, składają się nań typowe spotkania ŚDM w sugestywnym krajobrazie Copacabana, który będzie stanowił niezwykłą oprawę powitalnego święta młodzieży z całego świata w czwartek 25 lipca i Drogi Krzyżowej w piątek 26 lipca.
Na ogromnych błoniach Guaratiba, gdzie może się pomieścić do dwóch milionów osób, nazwanej teraz “Campus fidei”, odbędą się czuwanie z adoracją eucharystyczną w sobotę 27 lipca i Msza końcowa w niedzielę 28 lipca. Prezydent Brazylii Dilma Rousseff będzie obecna na wielu spotkaniach. Zaprosiła do udziału w nich szefów państw Ameryki Łacińskiej.