Magdalena Lewandowska: - Skąd pomysł na katolicką kawiarnio-czytelnię?
Anna Józefczak: - Naszym pierwotnym zamysłem było powstanie miejsca na kształt czytelni z książką katolicką, ponieważ bardzo wielu klientów księgarni pyta właśnie o takie miejsce. Chcieliśmy, aby mogli usiąść, poczytać trochę, zapoznać się katolickimi nowościami wydawniczymi. Druga myśl, jaka nam się nasunęła patrząc na duszpasterstwo prowadzone przez Ojców Dominikanów, to brak miejsca spotkań ludzi przyjeżdżających tutaj tylko na Mszę św., niezaangażowanych głębiej w działalność. Są przy dominikanach różne grupki, gdzie ludzie się spotykają, mają swoje miejsca. Ale są też ludzie, którzy przyjeżdżają z odległych dzielnic Wrocławia tylko na Eucharystię, trochę się znają, a niestety nie mają gdzie usiąść, spokojnie ze sobą porozmawiać.
W czasie prac nad powstawaniem kawiarnio-czytelni przyszło nam jeszcze do głowy, aby stworzyć przy okazji minigalerię ze sztuką religijną. Chcielibyśmy promować młodych twórców, którzy jeszcze nie zaistnieli, którzy nie mają gdzie pokazać swoich prac. Mamy nadzieję, że uda nam się połączyć te trzy rzeczy: czytelnię, galerię i kawiarenkę. Zaczęliśmy w Niedzielę Miłosierdzia Bożego wernisażem i wystawą ikon o tematyce biblijnej autorstwa Małgorzaty Stolarczyk - wystawę będzie można u nas zobaczyć do połowy maja.
Reklama
- Czy takie miejsce jest we Wrocławiu potrzebne?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Myślę, że jest i to bardzo. Jest mnóstwo różnych klubów, pubów, kawiarni, ale tam wszędzie jest głośno, panuje zupełnie inny klimat. Nasza kawiarnio-czytelnia to miejsce dla ludzi, którzy mają inne oczekiwania, dla ludzi wierzących, ciekawych tego, co się dzieje w Kościele, szukających miejsca, gdzie się będą mogli wyciszyć, odpocząć chwilę od zgiełku miasta, spokojnie porozmawiać lub przy kawie poczytać dobrą lekturę.
- Tu rzeczywiście czuć wyjątkowy klimat.
- To prawda. Kawiarnio-czytelnia znajduje się w podziemiach, dokładnie pod prezbiterium kościoła św. Wojciecha. Z jednej strony sąsiadujemy z kryptami, gdzie złożone są doczesne szczątki dominikanów, którzy mieszkali i żyli w tym klasztorze, a z drugiego boku mamy wirydarz zakonników, ich dziedziniec, ogród. Takie stare i wyjątkowe mury mają swój klimat, myślę, że goście będą się tutaj dobrze czuli. Na razie kawiarenka otwarta jest od godziny 14.00 do 19.00.
- Kawiarnio-czytelnia nie ma jeszcze swojej nazwy...
- Chcemy ogłosić konkurs na nazwę tego miejsca. Propozycje prosimy przysyłać pod adresem mailowym: ksiegarnia@domini-canes.pl z dopiskiem „Konkurs na nazwę kawiarenki”. Oczywiście, oprócz własnej nazwy w centrum miasta, zwycięzca oraz osoby, które zajmą drugie i trzecie miejsce, otrzymają od nas nagrody - ciekawe nowości wydawnicze.