Reklama

Kościół

Zmarł ks. prof. Ireneusz Mroczkowski, wybitny teolog płocki

17 sierpnia zmarł ks. prał. prof. dr hab. Ireneusz Mroczkowski, wybitny teolog moralista związany z Płockiem. Był wieloletnim wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku i w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Podejmował wiele inicjatyw naukowych, społecznych i kulturalnych: „Był otwarty na sprawy współczesnego Kościoła i świata” – uważa bp Piotr Libera. Ksiądz profesor Mroczkowski miał 71 lat.

[ TEMATY ]

śmierć

pl.wikipedia.org

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Piotr Libera mówi, że „hiobowa wiadomość o tej śmierci spadła na diecezję jak grom”: „Ksiądz profesor był wybitnym polskim moralistą, autorem wielu publikacji, znakomitym znawcą tematyki moralnej i etycznej w Kościele, wieloletnim wykładowcą w płockim seminarium, członkiem Rady Społecznej przy Biskupie Płockim, człowiekiem bardzo wrażliwym i otwartym na problemy współczesnego Kościoła i świata. On nimi żył” – uważa Pasterz Kościoła płockiego.

Wiele osób widziało, że od lat zmaga się z chorobą nowotworową, ale nikt nie spodziewał się teraz jego śmierci: „Modlimy się za księdza profesora ze współpracownikami. Wierzymy, że Pan Bóg rychło przyjmie tego męża Kościoła do grona zbawionych” – podkreśla bp Libera.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. prał. prof. dr hab. Ireneusz Mroczkowski urodził się 29 grudnia 1949 r. w Makowie Mazowieckim, pochodził z parafii Rzewnie (obecnie diec. łomżyńska). Ukończył Niższe Seminarium Duchowne i Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku (1974). W trakcie studiów seminaryjnych został wcielony do wojska w ramach 54. Batalionu Ratownictwa Terenowego w Bartoszycach, czyli tzw. jednostce kleryckiej. W tym czasie utrzymywał kontakt z władzami seminaryjnymi i dał świadectwo przywiązania do Kościoła. Święcenia kapłańskie przyjął 16 czerwca 1974 r. w Makowie Mazowieckim, z rąk bp. Bogdana Sikorskiego. Pierwszą placówką duszpasterską była parafia pod wezwaniem Świętej Trójcy w Rypinie. Po dwóch latach został przeniesiony do parafii św. Michała w Płońsku.

W 1977 roku ks. Ireneusz został skierowany na studia magistersko-licencjackie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie w zakresie teologii moralnej. 26 czerwca 1979 obronił pracę magisterską pod tytułem Problematyka moralna w dziełach Stanisława Przybyszewskiego pod kierunkiem ks. prof. Stanisława Witka. Po uzyskaniu licencjatu kościelnego, ks. Mroczkowski został wysłany do Rzymu, gdzie w latach 1980–1984 podjął studia z teologii moralnej na Akademii Alfonsjańskiej. Pracę doktorską na temat La dimensione etico-teologica dei diritti dell’uomo, pod kierunkiem o. prof. Jullio de La Torre, obronił 18 maja 1984 roku.

Reklama

Po powrocie z Rzymu ks. Ireneusz został skierowany do Płocka, gdzie objął funkcję opiekuna pierwszego roku alumnów Wyższego Seminarium Duchownego i wykładowcy z zakresu teologii moralnej, katolickiej nauki społecznej oraz etyki i spowiednictwa. Wykładał w Soborowym Studium Teologiczno-Pastoralnym Diecezji Płockiej (sekcja katolików świeckich) oraz Kolegium Teologicznym Diecezji Płockiej. Sprawował też opiekę nad seminaryjnym Kołem Miłosierdzia, którego członkowie organizowali akcje charytatywne i współpracowali z siostrami Matki Teresy z Kalkuty.

W roku 1985 został zaangażowany jako asystent w Sekcji Teologii Moralnej KUL w Lublinie, gdzie pracował 17 lat. W ramach wykładów monograficznych podejmował zagadnienia praw człowieka, prawa naturalnego oraz sakramentologii. Ważnym tematem, który rozwijał w swoich badaniach naukowych była teologicznomoralna wizja cielesności. Najpierw został zatrudniony na KUL na etacie asystenta, a od 1 października 1987 roku został starszym asystentem. Na stanowisko adiunkta został powołany 1 października 1990 roku, a 1 czerwca 1998 objął stanowisko profesora nadzwyczajnego. W latach 1997–2002 pełnił na KUL funkcję kierownika Katedry Teologii Moralnej Ogólnej.

Kolokwium habilitacyjne na podstawie książki „Osoba i cielesność. Moralne aspekty teologii ciała” oraz licznych artykułów naukowych miało miejsce 6 czerwca 1994 roku wobec Rady Wydziału Teologii i zakończyło się pozytywną uchwałą tejże Rady, która 24 października 1994 roku została zatwierdzona przez Centralną Komisję ds. Stopni i Tytułów Naukowych. Uchwała o nadaniu mu tytułu profesora teologii na podstawie dorobku naukowego w postaci artykułów i książki „Zło i grzech. Studium filozoficzno-teologiczne” została podjęta 26 czerwca 2001 roku. Ks. Mroczkowski jest autorem 278 publikacji, w tym 13 monografii i 5 książek pod redakcją. Wypromował 4 doktorów i 156 magistrów. Był recenzentem w wielu przewodach profesorskich, habilitacyjnych i doktorskich na różnych uczelniach w Polsce.

Reklama

Od roku 1984 prowadził wykłady kursoryczne w Filii ATK w Płocku, która w roku 1999 została przemianowana na filę UKSW. W latach 1995–2000 wykładał etykę ogólną w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku. W latach 1999–2005 dojeżdżał z wykładami z etyki do Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. Pod koniec roku akademickiego 2001/2002 zakończył pracę naukowo-dydaktyczną na KUL i od 1 października 2002 roku został zatrudniony na USKW w Warszawie na Wydziale Teologicznym. Od roku 2010 został przeniesiony do Katedry Antropologii i Bioetyki na Wydziale Nauk o Rodzinie, który miał wówczas siedzibę w Łomiankach. Pracował na UKSW do 30 września 2018 roku, po czym podjął wykłady w Państwowej Uczelni Zawodowej im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie na Wydziale Ochrony Zdrowia i Nauk Społecznych.

W ramach posługi w diecezji płockiej był asystentem kościelnym Klubu Inteligencji Katolickiej w Płocku (1987-1999). Pełnił funkcję redaktora naczelnego „Studiów Płockich” (1997-2012), rektora WSD w Płocku przez dwie 3-letnie kadencje (1999-2005), członka Rady ds. Ekonomicznych Diecezji Płockiej (1999). Pełnił także funkcję opiekuna duchowego wdów i dziewic konsekrowanych (2007-2018), przewodniczącego Komisji ds. małżeństwa i rodziny 43. Synodu Diecezji Płockiej (2012-2015), przewodniczącego Rady Społecznej przy Biskupie Płockim (2015). Był członkiem Komisji do Spraw Dialogu między Kościołem Rzymskokatolickim i Kościołem Starokatolickim Mariawitów (1997–2011). W roku 2006 został pierwszym przewodniczącym Stowarzyszenia Teologów Moralistów w Polsce i pełnił tę funkcję przez kilka kadencji. Aktywnie działał w wielu stowarzyszeniach świeckich i kościelnych. Był autorem bloga na stronie internetowej diecezji płockiej. Ks. Mroczkowski był kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej Płockiej (1996) i kapelanem Ojca Świętego (prałatem -1997). W 2007 r. został odznaczony Wielkim Orderem św. Zygmunta.

Ks. Mroczkowski obdarowany łaską wiary i ubogacony owocnymi spotkaniami z ludźmi inaczej myślącymi, nie przejmował ich poglądu na świat, ale potrafił tak cudownie słuchać, że człowiek w jego obecności mógł wybrzmieć w pełni swej tożsamości. Pozostając sobą, Profesor z Płocka, był gotowy zniżyć się do swego słuchacza, co potwierdza jego personalizm, nad którym tak zapamiętale reflektował, szukając głębszego zrozumienia natury osoby ludzkiej. Od wielu lat zmagał się z chorobą nowotworową. Zmarł nagle 17 sierpnia 2020 r. w domu rodzinnym w Borutach.

2020-08-17 14:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Episkopat Polski: Zmarł kard. Zenon Grocholewski (1939-2020)

Episkopat Polski: Zmarł kard. Zenon Grocholewski (1939-2020), bliski współpracownik św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i papieża Franciszka.

Urodził się 11 października 1939 r. w Bródkach, w woj. poznańskim jako trzecie z czwórki dzieci Stanisława i Józefy (z d. Stawińskiej) Grocholewskich. Święcenia kapłańskie przyjął 27 maja 1963 w Poznaniu, po czym przez 3 lata pracował w poznańskiej parafii Chrystusa Króla.

CZYTAJ DALEJ

Św. Józef - Rzemieślnik

Niedziela Ogólnopolska 18/2004

[ TEMATY ]

Święta Rodzina

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ewangeliści określili zawód, jaki wykonywał św. Józef, słowem oznaczającym w tamtych czasach rzemieślnika, który był jednocześnie cieślą, stolarzem, bednarzem - zajmował się wszystkimi pracami związanymi z obróbką drewna: zarówno wykonywaniem domowych sprzętów, jak i pracami ciesielskimi.

Domami mieszkańców Nazaretu były zazwyczaj naturalne lub wykute w zboczu wzgórza groty, z ewentualnymi przybudówkami, częściowo kamiennymi, częściowo drewnianymi. Taki był też dom Świętej Rodziny. W obecnej Bazylice Zwiastowania w Nazarecie zachowała się grota, która była mieszkaniem Świętej Rodziny. Obok, we wzgórzu, znajdują się groty-cysterny, w których gromadzono deszczową wodę do codziennego użytku. Święta Rodzina niewątpliwie posiadała warzywny ogródek, niewielką winnicę oraz kilka oliwnych drzew. Możliwe, że miała również kilka owiec i kóz. Do dziś na skalistych zboczach pasterze wypasają ich trzody. W dolinie rozpościerającej się od strony południowej, u stóp zbocza, na którym leży Nazaret - od Jordanu po Morze Śródziemne - rozciąga się żyzna równina, ale Święta Rodzina raczej nie miała tam swego pola, nie należała bowiem do zamożnych. Tak Józef, jak i Maryja oraz Jezus mogli jako najemnicy dorabiać przy sezonowym zbiorze plonów na polach należących do zamożniejszych właścicieli.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Wizyta prezydenta 1 maja miała miejsce w 20. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Andrzej Duda w przemówieniu przed katedrą poznańską podkreślił, że znajduje się w miejscu szczególnym, które jest kolebką naszej państwowości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję