Reklama

Niedziela Łódzka

Wieczory dla zakochanych

Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Łódzkiej i Stowarzyszenie Spotkania Małżeńskie w miesiącu sierpniu prowadzą kurs przedmałżeński w formie tzw. wieczorów dla zakochanych. W spotkaniu, które ma formę dialogu pomiędzy narzeczonymi, bierze udział dziesięć par. – To bardzo dobra forma omówienia zagadnień, które im poddajemy z prowadzącymi kurs – podkreśla ks. Robert Jaśpiński, duszpasterz rodzin. Widzimy, jak ci zazwyczaj młodzi ludzie otwierają się na siebie i niekiedy nabieramy przekonania, że wielu tematów, nad którymi się pochylają podczas spotkań, w zwyczajnych warunkach w ogóle by nie podjęli. Zresztą sami o tym nam mówią. W tym roku, z racji epidemii, przyjęliśmy trochę inną formułę spotkań. Wcześniej proponowaliśmy, by to spotkanie było swojego rodzaju randką, ale wprowadzone ograniczenia nam to uniemożliwiają, choć nadal spotkanie ma formę konwersacji.

Zazwyczaj wiele osób, które myślą o przyjęciu sakramentu małżeństwa, uważa, że kurs przedmałżeński jest „przykrą powinnością”, którą trzeba niestety odbyć. Jednakże ciekawie i mądrze poprowadzony, jest dla wielu uczestników formą jeszcze głębszego poznania siebie. Nie ma wątpliwości, że dla ważności sakramentu małżeństwa i dalszego wspólnego życia ta wiedza o sobie samych jest niezbędna. Para małżeńska, która prowadzi kurs, pomaga młodym zmierzyć się z problemami, z którymi oni spotkają się w swoim małżeństwie. – Na kursie nie ma miejsca na moralizowanie. My przedstawiamy uczestnikom realne problemy, z którymi będą musieli się zmierzyć w małżeństwie. Oczywiście, niekiedy podpowiadamy im jakie mogą przyjąć rozwiązania, ale najważniejsze jest to, by to oni sami spróbowali znaleźć wyjście z sytuacji, w której się znajdują. Uczymy ich sztuki dialogu między sobą, bo jak wszyscy wiemy, życie jest bogate w różne rzeczy, których nie da się przewidzieć, a dialog jest formą wyjścia z każdego problemu – podkreśla ks. Robert. Najciekawiej jest, kiedy młodzi muszą się zmierzyć z problemem relacji z teściami… Pomysłów, które wtedy się pojawiają, jest niezliczona ilość – mówi z uśmiechem ks. Jaśpiński. Widzę też, jak uczestnicy zmieniają swoje podejście do sakramentu, kiedy wyjaśniam im krok po kroku, co się dokonuje podczas liturgii, w czasie której składają sobie przysięgę małżeńska. Jak widzę te ich duże ze zdziwienia oczy, kiedy im to wszystko tłumaczę, to nabieram przekonania, że oni naprawdę chcą budować swój związek w relacji z Bogiem, a ten ślub w kościele nie jest dodatkiem do hucznie przygotowanego wesela.

W tym roku Duszpasterstwo Rodzin planuje jeszcze jedną edycję kursu przedmałżeńskiego „Wieczory dla zakochanych”, dlatego pary, które są zainteresowane odbyciem go, zapraszamy do rejestracji na stronieSpotkania Małżeńskie Łódź

2020-08-18 10:08

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Zakończenie pierwszej edycji Ekumenicznej Szkoły Biblijnej

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jak dobrze, że Pan Bóg swoje Słowo zapisuje w takich chropowatych ludziach jak my, w takich niedoskonałych ludziach jak my, w takich niedoskonałych wspólnotach jak my! Pewnie każdy z nas chciałby inaczej, chciałby być lepszym materiałem do tego zapisu, pewnie marzyłby się nam lepszy Kościół, lepsza wspólnota miedzy nami, żeby lepiej wyrażała Słowo Boże, ale Pan Bóg ma dość pokory, by zapisywać swoje Słowo w nas, w takich, jakimi jesteśmy! - mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

2023-01-31 12:18

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Ojciec Święty mianował podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ks. prałata Krzysztofa Marcjanowicza, dotychczas pracownika Dykasterii ds. Ewangelizacji - Sekcji ds. Podstawowych Problemów Ewangelizacji w Świecie i ceremoniarza papieskiego – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. Krzysztof Marcjanowicz urodził się 24 marca 1977 roku w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 2002 roku. 4 listopada 2010 w Papieskim Instytucie Liturgicznym obronił pracę doktorską a od 2011 roku pracował w Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Jest też wykładowcą Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. 9 lutego 2018 Ojciec Święty mianował ks. Marcjanowicza ceremoniarzem papieskim.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. dr hab. Stanisław Pamuła, były wicerektor i profesor WSD

2023-02-03 23:09

[ TEMATY ]

nekrolog

ks. Stanisław Pamuła

Karol Porwich/Niedziela

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 3 lutego, w wieku 82 lat, w 59. roku kapłaństwa, odszedł do Pana śp. ks. prał. dr hab. Stanisław Pamuła, były wicerektor Częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, wieloletni Wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej, w Wyższym Instytucie Teologicznym im. NMP Stolicy Mądrości w Częstochowie oraz na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Mszy św. żałobnej w niedzielę, 5 lutego o godz. 19.30 w kościele seminaryjnym Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie będzie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję