Reklama

Polska

Apel KIK do polityków o konkretne działania na rzecz wolnej Białorusi

O podjęcie konkretnych działań w obronie praw człowieka łamanych przez reżim Aleksandra Łukaszenki i na rzecz wolnej Białorusi - zaapelowali do polskich polityków członkowie Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie. "Za naszą wschodnią granicą naród białoruski z ogromną determinacją walczy o swoją godność, podmiotowość i wolność. W tej walce Białorusini nie powinni być pozostawieni sami sobie" - brzmi apel KIK.

[ TEMATY ]

Warszawa

KIK

PAP

Apel warszawskiego KIK skierowany jest do posłów i senatorów oraz do polskich posłów do Parlamentu Europejskiego. Członkowie KIK alarmują, że za naszą wschodnią granicą naród białoruski z ogromną determinacją walczy o swoją godność, podmiotowość i wolność.

"W tej walce Białorusini nie powinni być pozostawieni sami sobie. My, Polacy, doświadczani wieloma latami niewoli oraz totalitarnymi opresjami, rozumiemy dramat naszych białoruskich braci" - brzmi początek apelu członków KIK.

Dalej przypominają, że przodkowie dzisiejszych obywateli Białorusi "wspólnie z naszymi tworzyli Rzeczpospolitą Obojga Narodów, a w czasach II Rzeczypospolitej byli naszymi współobywatelami i ginęli na wszystkich frontach II wojny światowej za wolną Polskę". Białorusini doświadczali również wszelkich okropieństw ze strony Rosji sowieckiej w czasach stalinizmu.

Dlatego dziś, gdy ważą się losy Białorusi warszawski KIK prosi parlamentarzystów o "podjęcie – w imieniu Polski i Polaków – konkretnych działań w obronie łamanych przez reżim Łukaszenki praw człowieka, o konkretne działania na rzecz Wolnej Białorusi".

- Apelujemy, aby polscy politycy – nie bacząc na polityczne podziały – ustanowili rotacyjne dyżury w Mińsku, Grodnie i wszędzie tam, gdzie uznają to Państwo za konieczne. Aby polscy politycy informowali świat o wszystkich działaniach wrogich wobec demokratycznych przemian na Białorusi" - brzmi apel.

"Niech nasi białoruscy bracia doświadczą naszej realnej solidarności, niech mają świadomość, że nie są w swojej walce osamotnieni. Kto wie, czy w dłuższej perspektywie nie jest to także walka o naszą niepodległość" - napisano w odezwie do polskich polityków.

W apelu znalazła się także prośba o rozpowszechnienie inicjatywy wśród innych posłów oraz instytucji, w których działają parlamentarzyści.

Warszawski KIK przypomina, że jest organizacją skupiającą ludzi o bardzo różnych przekonaniach politycznych. "Często dyskutujemy i spieramy się, ale w sprawach takich, jak obrona wolności i bezpieczeństwa, potrafimy mówić jednym głosem i podejmować wspólne działania" - argumentują członkowie Klubu.

Reklama

KIK zwraca uwagę, że od kilkunastu lat wspiera białoruską opozycję w jej dążeniu do przywrócenia na Białorusi demokratycznych rządów prawa oraz jej suwerenności.

"Jesteśmy opiekunami jedynego niezależnego liceum na Białorusi, w którym młodzież może się uczyć w narodowym języku białoruskim. Kiedy w 2014 roku wybuchły walki na Ukrainie, aktywnie włączyliśmy się w przygotowanie pomocy humanitarnej dla naszych sąsiadów. Dziś nie możemy pozostać obojętni ani na to, co dzieje się teraz na Białorusi, ani na zagrożenia, które mogą te wydarzenia spowodować. Z informacji od naszych białoruskich przyjaciół wiemy, że dziś pomoc w postaci obecności Państwa tam, na miejscu, jest szczególnie potrzebna" - napisano w apelu.

Dokument podpisali: Jakub Kiersnowski, prezes Klubu Inteligencji Katolickiej, Piotr Ciacek, wiceprezes KIK oraz Marek Kielanowski, przewodniczący Sekcji Wschodnioeuropejskiej KIK.

2020-08-19 20:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Romaniuk: Kapłan powinien być człowiekiem miłosierdzia

[ TEMATY ]

kapłan

Warszawa

Artur Stelmasiak/Niedziela

Kapłan powinien być człowiekiem miłosierdzia, który pomaga innym na drodze wiary - podkreślił bp senior Kazimierz Romaniuk. W bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika jubileusz 25 lat kapłaństwa świętował pierwszy rocznik księży wyświęconych w nowoutworzonej diecezji warszawsko-praskiej. W uroczystej liturgii dziękowano Bogu za dar powołania 14 kapłanów, w tym bp. pomocniczego Mareka Solarczyka.

Przywołując w homilii słowa papieża Benedykta XVI bp Romaniuk podkreślił, że podstawowym zadaniem kapłana jest prowadzenie ludzi do Boga. – U źródła naszego powołania leży inicjatywa samego Pana, który w sposób zupełnie darmowy ofiarował nam dar swojego wybrania, byśmy wzięci z ludu pomagali naszym braciom na drodze zbawienia. Nie żąda się więc od nas byśmy byli specjalistami w jakieś świeckiej dziedzinie ale wspierali człowieka w drodze do Boga – zwrócił uwagę bp senior. Wspomniał jednocześnie, że jednym z wyrazów pomocy obok nauczania jest także upominanie.- Mamy troszczyć się by ludzie nie błądzili – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Być solą, czyli co zrobić by nasze życie miało smak?

2023-02-03 14:50

[ TEMATY ]

Ewangelia

rozważania

s. Amata CSFN

W języku hebrajskim adama – znaczy „gleba, ziemia”. Jesteśmy synami Adama – synami ziemi stworzonymi przez Boga. My mamy być solą tej ziemi. Ziemia potrzebuje świadków, którzy będą przemieniać świat. Jezus z ufnością powierza nam życiowe zadanie – być solą ziemi i światłem świata. W takim duchu Ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, proponuje odczytać Ewangelię na niedzielę 5 lutego.

Jeśli sól utraci swój smak

CZYTAJ DALEJ

Kielce: 1,5 procenta podatku cegiełką na dzieła miłosierdzia Caritas kieleckiej

2023-02-03 20:07

[ TEMATY ]

Caritas

Kielce

podatek

Caritas

Caritas kielecka zachęca do przekazania 1,5 % w rozliczeniu rocznym za 2022 rok, co zostanie spożytkowane na dzieła miłosierdzia realizowane przez Caritas Diecezji Kieleckiej. Z pomocy organizacji w skali roku korzysta ok. 35 tys. osób.

Caritas kielecka prowadzi w diecezji 75 placówek dla osób starszych, chorych, niepełnosprawnych, kobiet dotkniętych przemocą domową oraz dla osób bezdomnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję