Ksiądz Jan Klinkowski - asystent diecezjalny Akcji Katolickiej (AK) przywitał wszystkich przybyłych, a następnie głos zabrał Jan Zimroz - prezes Zarządu AK, przedstawiając sprawozdanie z działalności w mijającym roku. Podziękował członkom stowarzyszenia za całoroczną pracę i aktywność na forum społecznym. Wręczył również dyplomy i nagrody wyróżniającym się członkom Parafialnych Oddziałów AK.
W kolejnej części spotkania wykład wygłosił ks. prof. dr hab. Tadeusz Reroń z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Tematem wystąpienia była: „Moralność czynu ludzkiego”. Inspiracją dla prelegenta stała się encyklika Jana Pawła II „Veritatis splendor” oraz nauczanie Soboru Watykańskiego II. Ksiądz profesor w wykładzie dokonał m.in. klasyfikacji i pogrupowania czynów niemoralnych. Ponadto przywołał encyklikę „Humanae vitae” papieża Pawła VI. Omawiając problem aborcji zauważył, że jakkolwiek, niekiedy czyni się zło, by uniknąć większego zła, to niedopuszczalne jest czynienie zła, by uzyskać dobro. Ksiądz profesor zakończył swój wykład konstatacją, że zawsze granicą wolności będzie prawda.
Po wykładzie nastąpiła przerwa, którą uczestnicy spotkania wykorzystali na wspólne rozmowy oraz zadawanie pytań wykładowcy.
Kolejnym punktem dnia był spektakl pt. „Tryptyk Rzymski” w wykonaniu alumnów IV roku Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy. We wprowadzeniu ks. Jan Klinkowski wspomniał osobę Jana Pawła II i wyraził opinię, którą podzielali wszyscy uczestnicy konferencji, że Jan Paweł II jest „wielki, bo jest już święty”. Poprosił także o modlitwę za kleryków.
Przedstawienie zawierało kilka fragmentów „Tryptyku Rzymskiego”, które zainspirowane przez freski Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej, traktowały o początku i końcu, o przemijaniu, Sądzie Ostatecznym, o podobieństwie człowieka do Boga, o istocie Boskości.
Mimo że poezja Jana Pawła II nie należy do najłatwiejszych, dobre przygotowanie, jasność i klarowność przekazu ułatwiały widzom zrozumienie. Klerycy zostali nagrodzeni brawami na stojąco.
Słowo końcowe również należało do księdza Asystenta, w którym przypomniał, że wszyscy jesteśmy powołani do świętości. Prosił także, aby w podejmowanych działaniach: w parafiach, w działalności charytatywnej, kulturalnej, sportowej i innej, zawsze na pierwszym miejscu stawiać to właśnie powołanie do świętości, oraz troszczyć się o przekaz Ewangelii.
Na Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem bp. Stefana Cichego zgromadzili się na wspólnej modlitwie w katedrze legnickiej członkowie Akcji Katolickiej z całej diecezji oraz młodzież należącą do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Eucharystycznego Ruchu Młodych. W nawiązaniu do tej uroczystości oraz treści czytań Ksiądz Biskup w homilii akcentował, że źródłem mocy do działania świeckich jest nieustanne zawierzanie Chrystusowi - Królowi Wszechświata swojego życia, oraz wierność Ewangelii pomimo sprzeciwu współczesnego świata.
W czasie Mszy św. przyjął także przysięgę kilkunastu nowych członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Msza św. zakończyła tegoroczne uroczystości Chrystusa Króla.
Pomóż w rozwoju naszego portalu