Parafia w Osieku Jasielskim ma bogatą historię, bo założona została przez króla Kazimierza Wielkiego w latach 1340-70. Należą do niej dwie wsie: Osiek i Świerchowa. Zarówno świerchowianie, jak i osieczanie całe swoje życie wiązali z religijnością, a centrum ich wiary znajdowało się w kościele parafialnym. W naszej miejscowości znajdują się dwa kościoły: zabytkowy drewniany i nowy kościół parafialny, konsekrowany w 2000 r.
Modrzewiowy kościółek zbudowany został w 1419 r. W roku 1930 r. został wpisany do rejestru bezcennych zabytków budownictwa.
O potrzebie budowy nowego kościoła marzyli proboszczowie, zarówno ks. Jan Jakiel, którego wieloletnią zbiórkę funduszy zgubiła inflacja tuż po I wojnie światowej, jak i ks. Stanisław Sondej, któremu, na skutek kradzieży w czasie II wojny, również nie udało się spełnić tego marzenia.
Dopiero kiedy parafię objął nowy proboszcz ks. Stanisław Rębisz, plany poprzednich proboszczów i parafian mogły zostać zrealizowane. Człowiek energiczny, a równocześnie skromny i pracowity zabrał się za budowę wyczekiwanej świątyni. Po 12 latach budowy w 2000 r. konsekracji kościoła dokonał bp Kazimierz Górny.
I właśnie na ten dzień - jubileusz 10-lecia konsekracji i oddania do użytku parafianom wspaniałego kościoła przygotował nowo mianowany proboszcz ks. Jan Reczek. Ta uroczystość odbyła się 14 listopada br. W wypełnionej po brzegi świątyni Mszę św. celebrowali ks. St. Rębisz - 80-letni jubilat, dziś już emeryt, a wcześniej budowniczy świątyni w Osieku, księża dziekani, ks. prał. Stanisław Wojnar - rodak osiecki, ks. B. Zagórski, uczeń Księdza Jubilata.
Niezapomnianych, wzruszających przeżyć dostarczyło wiernym wystąpienie ks. Rębisza - budowniczego naszego kościoła, który przypomniał parafianom, ile samozaparcia, ciężkiej pracy, a przede wszystkim wzajemnego zrozumienia w słusznej sprawie dali parafianie, którzy przez 12 lat budowali kościół. Mówiący zaznaczył, że dzięki parafianom, którzy ochoczo angażowali się do pracy, powstała tak wspaniała a potrzebna budowla. Podkreślił również szczodrość Polonii Amerykańskiej, rodaków zza granicy, którzy nie szczędzili środków, aby wspomóc budowę. Wyraził również radość z tego, że mógł po sobie zostawić okazałe pamiątki, pomniki swojej pracy: nowy kościół. Plebanię, ogrodzenie cmentarza. Miał także swój olbrzymi wkład w budowę nowej szkoły - gimnazjum w Osieku.
Okazjonalne kazanie wygłosił ks. dziekan Franciszek Motyka. Pod koniec uroczystości młodzież z gimnazjum i delegacja Akcji Katolickiej wyraziła swą wdzięczność Księdzu Jubilatowi składając życzenia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu