Reklama

Niedziela Częstochowska

Największemu góralowi

Mała Armia Janosika – kapela góralska z Raby Wyżnej w 120-osobowym składzie wystąpiła 13 września w parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa we Wrzosowej podczas koncertu z okazji „Regionalnych 100. Urodzin Świętego Jana Pawła II”.

2020-09-13 22:17

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Wrzosowa

Karol Porwich/Niedziela

Muzycy kierowani przez Damiana Pałasza, skrzypka, muzyka, wizjonera i założyciela kapeli, umiejętnie połączyli góralską nutę z nowoczesnymi brzmieniami. Wykonali autorski utwór „Modlę się o miłość” i dobrze znane „Syćka se wom zycom”, ale również takie hity jak: „Zacznij od Bacha”, „Dni, których nie znamy” czy „Wznieś serce nad zło”. Udowodnili, że potrafią wyjść poza utarte schematy, motywują do kreatywności w muzyce, poszerzają horyzonty i realizują własne pasje.

Zobacz zdjęcia: Koncert Małej Armii Janosika we Wrzosowej

– Łączy nas pasja do muzyki ludowej, a misją kapeli jest kształtowanie młodych charakterów. Cieszymy się, że przez muzykę oddaliśmy hołd papieżowi – powiedział TV Niedziela Damian Pałasz.

Reklama

Młodzi muzycy są dumni, że mogą występować jako Mała Armia Janosika, która jest dużą rodziną. – Śpiewanie i granie dla św. Jana Pawła II to dla nas duża radość. Papież jest dla nas autorytetem – przyznały zgodnie młode skrzypaczki.

Spiritus movens przedsięwzięcia był ks. Tomasz Kośny, wikariusz parafii we Wrzosowej. – Chcemy, aby jak najwięcej osób uwierzyło w to, że św. Jan Paweł II wspiera nas z nieba i nam błogosławi – podkreślił. Zauważył, że Mała Armia Janosika pochodzi z Raby Wyżnej, czyli miejsca urodzin kard. Stanisława Dziwisza, sekretarza papieża Polaka. Przyznał, że koncert ma również dla niego wymiar osobisty. – Niedługo po śmierci Ojca Świętego, 15 maja 2005 r. zostałem kapłanem. Chcę wyrazić wdzięczność za ten dar.

Ksiądz Kośny świętował niedawno 40. rocznicę urodzin. Początkowo feta miała się odbyć właśnie w Rabie Wyżnej, dokąd zaprosiła go Mała Armia Janosika. Z powodu epidemii i wprowadzenia tzw. czerwonej strefy w powiecie nowotarskim było to niemożliwe, dlatego kapela przyjechała do księdza do Wrzosowej.

Reklama

Ksiądz Jacek Kołodziejczyk, proboszcz parafii, powiedział, że taki koncert to bardzo ważne wydarzenie. – Coraz bardziej tracimy wiarę, np. z powodu epidemii COVID-19, dlatego potrzebne jest jej wzmacnianie choćby właśnie przez tradycję góralską, która dopinguje do tego, żeby człowiek zastanowił się nad swoim życiem, a w szczególności podziękował za dar św. Jana Pawła II. Oby takich imprez i spotkań było jak najwięcej. One będą mobilizowały i pogłębiały naszą wiarę – przyznał. Duszpasterz dodał, że trzeba też przekazywać przyszłym pokoleniom, kim był papież Polak.

– 100. urodziny są tylko raz, dlatego chcieliśmy zorganizować koncert i prosić św. Jana Pawła II o opiekę nad nami w tym trudnym czasie. Dzięki wielu przyjaciołom i dobrodziejom to się nam udało – nie krył zadowolenia Zbigniew Szpruta, rzecznik prasowy koncertu.

Mała Armia Janosika występowała podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. Z tej okazji zrealizowała również wideoklip ku czci św. Jana Pawła II. Rok później nagrała teledysk pt. „Modlę się o miłość”, który do dzisiaj cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Po nagraniu teledysku „Białe Róże” Mała Armia Janosika została zaproszona na koncert pt. „Koncert dla Niepodległej”, który 10 listopada 2018 r. odbył się na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie.

Film z koncertu we Wrzosowej wkrótce na: tv.niedziela.pl

Ocena: +3 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mała Armia Janosika zagra we Wrzosowej

2020-09-07 13:48

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Wrzosowa

Materiały organizatorów

Parafia Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa we Wrzosowej zaprasza w niedzielę 13 września o godz. 17.30 na „Regionalne 100. Urodziny Świętego Jana Pawła II”.

Na wydarzenie złożą się koncert największego dziecięcego zespołu muzycznego w Europie – 150-osobowej kapeli góralskiej Mała Armia Janosika z Raby Wyżnej oraz pokaz laserów.

Kapela rozpoczyna swoją wizytę w Olsztynie k. Częstochowy spotkaniem z mieszkańcami, które odbędzie się na rynku w sobotę 12 września o godz. 16. Tego samego dnia o godz. 21 młodzi artyści oddadzą muzyczny pokłon u tronu Jasnogórskiej Królowej Polski podczas Apelu.

Kulminacyjnym punktem wizyty Małej Armii Janosika jest koncert w kościele we Wrzosowej. W niedzielę 13 września popłynie muzyka młodych serc, które uwielbią Boga za dar życia i świętości Jana Pawła II. Początek o godz. 17.30.

„Regionalne 100. Urodziny Jana Pawła II” to projekt religijno-kulturalny realizowany z budżetu Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach pod patronatem marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Patronem medialnym jest Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

CZYTAJ DALEJ

Ten, który umiłował Słowo

Niedziela Ogólnopolska 39/2016, str. 30

[ TEMATY ]

wspomnienia

Św. Hieronim/Lucas van Leyden

Św. Hieronim

Św. Hieronim

30 września w liturgii wspominamy św. Hieronima (347-420). To doktor Kościoła zachodniego. To człowiek, bez którego tytanicznej pracy być może nie byłoby kultury europejskiej

Najbardziej znane powiedzenie św. Hieronima: „Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa”, bywa często przytaczane, cytuje je nawet Sobór Watykański II w konstytucji „Dei verbum” (nr 25). Ten święty żyjący na przełomie IV i V stulecia był znany ze swojego porywczego temperamentu, ale i wielkiej pokory. Był niedościgłym erudytą władającym wieloma językami w mowie i piśmie, m.in. znał hebrajski i grecki – w pierwszym z nich w przeważającej mierze napisano Stary Testament, a w drugim Nowy.

Pozostawił po sobie ogromną spuściznę literacką, m.in. komentarze do ksiąg biblijnych, liczne listy i polemiki z teologicznymi adwersarzami swoich czasów, przepisywał też kodeksy (zawierały teksty biblijne) i dzieła Ojców Kościoła. Przede wszystkim jednak znany jest z Wulgaty – przekładu Biblii na język łaciński. Po soborze trydenckim (II połowa XVI wieku) stała się ona oficjalnym tekstem Kościoła łacińskiego i po jego ostatniej rewizji takowym pozostaje. Św. Hieronim wykorzystał oryginalne teksty biblijne, hebrajskie i greckie oraz wcześniejsze przekłady łacińskie, by – jak się przypuszcza – przy pomocy swoich współpracowników pokazać światu najlepsze – jego zdaniem – tłumaczenie Pisma Świętego na łacinę, czyli właśnie Wulgatę.

O kolosalnym znaczeniu Wulgaty niech świadczy fakt, że Hieronimowe dzieło było pierwszym drukowanym tekstem, który powstał w kręgu kultury śródziemnomorskiej. Była to Biblia Gutenberga z połowy XV stulecia.

Zarys biografii

Św. Hieronim urodził się w Strydonie (dzisiejsza Chorwacja), a zmarł w palestyńskim Betlejem, gdzie można podziwiać jego celę w podziemiach franciszkańskiego kościoła pw. św. Katarzyny. Otrzymał staranne chrześcijańskie wykształcenie. Jego dorosła egzystencja związana była w ogromnej większości ze stylem życia ascetycznego, w czasie którego oddawał się przede wszystkim modlitwie i biblijnym studiom.

Niemniej jednak w roku 382 osiadł w Rzymie. Został sekretarzem i doradcą papieża Damazego, który być może zainspirował go do pracy nad Wulgatą. Św. Hieronim był też w tym czasie uznanym kierownikiem duchowym arystokracji Wiecznego Miasta.

Po śmierci papieża w roku 385 przebywał w Ziemi Świętej i Egipcie. Na stałe osiadł we wspomnianym Betlejem, gdzie pozostał do śmierci. Tu właśnie powstało dzieło jego życia – Wulgata.

Wkład w kulturę

Wydaje się, że św. Hieronim uczy nas przede wszystkim otwarcia się na Boże słowo zawarte na kartach Biblii. To patron nie tylko biblistów. Sądzę, że to patron każdego, kto kocha Pismo Święte. Zwracał on bowiem uwagę na to, by człowiek prowadził nieustanną rozmowę ze Słowem Wcielonym, z Bożym Logosem (słowem), które w jego przekładzie przybrało termin „verbum” (słowo). Bóg przemawia nieustannie do człowieka właśnie przez Biblię. Wierzący za jej pomocą prowadzi dialog ze Stwórcą, co też podkreśla papież Benedykt XVI w ostatnio wydanej książce, której fragmenty publikowaliśmy na łamach „Niedzieli”.

Nasz święty to wielki pedagog. W jednym ze swoich pism pisze, że jego celem jest wykształcenie „duszy”. Zwraca uwagę na olbrzymią rolę rodziców w wychowaniu dzieci. Zachęca rodzicieli, by kreowali potomstwu środowisko przyjazne, pogodne, przyjacielskie, bo to oni są najważniejszymi i pierwszymi pedagogami – nauczycielami życia. Dlatego też od wczesnego dzieciństwa są odpowiedzialni za całościową formację dzieci. Warto też wspomnieć, że św. Hieronim był tym, który promował kobiety i bronił ich praw do naturalnego rozwoju w każdej dziedzinie życia. Zawsze w swoim nauczaniu nawiązywał do Pisma Świętego, w którym widział przewodnika w autentycznym chrześcijańskim i humanistycznym wychowaniu.

„Nie możemy zakończyć tych krótkich uwag na temat wielkiego Ojca Kościoła, nie wspominając o skutecznym wkładzie, jaki wniósł on w obronę pozytywnych i cennych elementów starożytnej kultury hebrajskiej, greckiej i rzymskiej w rodzącej się cywilizacji chrześcijańskiej. Hieronim docenił i przyswoił występujące u klasyków wartości artystyczne, bogactwo uczuć i harmonię obrazów, które kształtują serce i wyobraźnię ku szlachetnym uczuciom. Przede wszystkim umieścił on w centrum swego życia i swej działalności Słowo Boże, które wskazuje człowiekowi ścieżki życia i ukazuje mu tajemnice świętości. Za to wszystko musimy mu być głęboko wdzięczni, właśnie w naszych czasach” (katecheza Benedykta XVI z 14 listopada 2007 r.). Nic dodać, nic ująć.

CZYTAJ DALEJ

Weź udział w Dniu św. Franciszka

2020-09-30 22:22

Archiwum Fundacji Brat Słońce

Już po raz dziewiąty Fundacja Brat Słońce zaprasza do wspólnego przeżywania Dnia św. Franciszka.

Dziewiąty krakowski Dzień św. Franciszka odbędzie się 4 października na placu Franciszkańskim pod hasłem "Ekologia - od Franciszka do Franciszka". Centralnym punktem wydarzenia będzie Msza św. w bazylice św. Franciszka z Asyżu o godz. 11.

– Dzień św. Franciszka to najlepsza okazja, aby w przystępny sposób i w duchu franciszkańskim rozważyć niezwykle aktualny i potrzebny w tych czasach temat ekologii oraz… po prostu dobrze się bawić – mówi Karolina Górska, koordynator projektu.

W programie znalazły się m.in. warsztaty ekologiczne prowadzone przez Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu o 12, 13 i 15 czy wykład o najważniejszych przesłankach Encykliki papieża Franciszka Laudato si' o 14.30. Dla młodszych uczestników przewidziano atrakcje – warsztaty z tematyki ochrony zwierząt oraz konkurs prac rysunkowych. Zwycięzcy otrzymają książki o ekologii.

– Z ciekawostek: na 14.15 zaplanowane jest błogosławieństwo zwierząt – zabierzcie koniecznie swoje pupile – informuje Karolina. – Jak co roku zaprosiliśmy też do udziału różne działa franciszkańskie – spotkacie u nas przedstawicieli Misji Franciszkańskich czy Wydawnictwa Bratni Zew oraz wielu innych. Zostaną też wystawione dwie wystawy – dodaje.

Szczegóły dot. wydarzenia znajdują się na stronie Fundacji Brat Słońce na Facebooku oraz stronie internetowej: www.bratslonce.pl.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję