Kardynał stwierdził, że politycy „powinni raczej szukać zgody i pojednania, zostawiając tematy polemiczne”. Zapytany w radio Cope o opinię w sprawie uchwalonego we wtorek projektu ustawy o tzw. pamięci demokratycznej, arcybiskup Barcelony stwierdził, że ten uchwalony przez rząd Sancheza dokument niesie ze sobą widmo desakralizacji Doliny Poległych. Uznał to za niebezpieczne i niepotrzebne hiszpańskiemu społeczeństwu.
- Mamy wiele ran wyniesionych z historii Hiszpanii, ale nie powinniśmy się rozpraszać tematami, które nie służą ludziom (…). Uspokójmy społeczeństwo szukając tego, co dziś naprawdę je martwi. Czyżby naprawdę ludzie byli tak bardzo zaabsorbowani tym tematem, aby benedyktyni musieli opuścić to opactwo? - zapytał retorycznie kard. Omella.
We wtorek, krótko po zatwierdzeniu przez rząd przepisów o tzw. pamięci demokratycznej wicepremier Carmen Calvo wyjaśniła, że mauzoleum w Dolinie Poległych zostanie zdesakralizowane, co oznaczałoby konieczność usunięcia z tego miejsca zakonników. Część komentatorów twierdzi, że na podstawie nowego prawa socjalistyczny rząd Sancheza mógłby również usunąć górujący nad mauzoleum krzyż.
24 października 2019 r. z inicjatywy pierwszego rządu Sancheza z bazyliki w mauzoleum w Dolinie Poległych wydobyto prochy gen. Francisco Franco. Następnie zostały one przeniesione na położony w podmadryckiej miejscowości El Pardo cmentarz Mingorrubio.
Hiszpania: przewodniczący episkopatu w obronie małżeństwa i rodziny
Małżeństwo to nie „jakakolwiek stabilna forma życia razem, ale jedynie związek między mężczyzną a kobietą”. Takie zdanie wyraził przewodniczący episkopatu Hiszpanii abp Ricardo Blázquez, który w wypowiedzi dla hiszpańskiego radia COPE stwierdził, że rodzina służy głównie wychowywaniu do życia.
„Jestem coraz bardziej przekonany, że instytucja małżeństwa to, oparty na miłości, związek mężczyzny i kobiety dla wspólnego dopełnienia się małżonków w celu przekazania i wychowania życia” – powiedział metropolita Valladolid. Wyraził też niepokój z powodu „procesu dezinstytucjonalizacji”, który głęboko dotyka małżeństwo. Można odnieść wrażenie, że to „decyzji jednostki powierzono utworzenie sobie małżeństwa według własnego wyobrażenia”.
CZYTAJ DALEJ
Strefa Gazy/ 21 dzieci zmarło ostatnio w wyniku głodu, ONZ wzywa Izrael do przestrzegania praw człowieka
Co najmniej 21 dzieci zmarło w wyniku niedożywienia w ostatnich 72 godzinach w Strefie Gazy - poinformował we wtorek dyrektor jednego z największych szpitali w palestyńskiej półenklawie Mohamed Abu Salmija. O poszanowanie praw człowieka zaapelował do Izraela Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka (UNHCHR) Volker Tuerk.
„W ciągu ostatnich 72 godzin dwadzieścia jeden dzieci zmarło z powodu niedożywienia i głodu w różnych częściach Strefy Gazy. Zgony te odnotowano w szpitalach w całej Strefie Gazy: w szpitalu Al-Szifa w mieście Gaza, szpitalu Męczenników Al-Aksa w Dajr al-Balah oraz szpitalu Nasser w Chan Junus w południowej części Strefy Gazy” – powiedział podczas konferencji prasowej Salmija, dyrektor szpitala Al-Szifa.
CZYTAJ DALEJ