Reklama

Niedziela Świdnicka

Rocznicowa pielgrzymka na Chełmiec

W wrześniu minęła 20. rocznica wzniesienia millenijnego krzyża na Chełmcu, który upamiętnia 2000 lat chrześcijaństwa.

[ TEMATY ]

Wałbrzych

góra Chełmiec

ks. Zbigniew Chromy

Ryszard Wyszyński

Rocznicowej koncelebrze pod Krzyżem na Chełmcu przewodniczył ks. Tomasz Zięba

Rocznicowej koncelebrze pod  Krzyżem na Chełmcu przewodniczył ks. Tomasz Zięba

To najwyżej postawiony krzyż nie tylko naszym regionie, ale i w Polsce, bo na wysokości aż 851 m n.p.m. – symbolicznie obejmujący swym żelaznymi ażurowymi ramionami pobliskie miejscowości.

Msza na szczycie

W sobotę 19 września do Krzyża Milenijnego wyruszyły dwie pielgrzymki ze wspólnot parafii Wniebowzięcia NMP w Szczawnie-Zdroju oraz z parafii św. Jerzego i MB Różańcowej w Wałbrzychu, które spotkały się na szczycie. Tam u stóp krzyża wspólnie Eucharystię sprawowali ks. kan. Zbigniew Chromy, ks. Artur Mercholc i ks. Jarosław Buczyński - z parafii biało kamieńskiej oraz ksiądz proboszcz Tomasz Zięba i ks. Wojciech Sznajder - z parafii szczawieńskiej. Na przygotowanym skromnym polowym ołtarzu, wokół którego skupili się pielgrzymi stanął złoty relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego, przyniesiony specjalnie na to modlitewne miejsce.

Ryszard Wyszyński

Krzyż milenijny

Krzyż milenijny

Do nieba prze cierpienie

– Zgromadziliśmy się tutaj, by oddać cześć krzyżowi Chrystusa, który rzuca swój cień na dwa miasta rozciągające się pod nim - mówił ks. Zbigniew Chromy. Przypomniał, że w tych dniach obchodziliśmy też jubileusz 10. Rocznicy ogłoszenia Matki Bożej Bolesnej patronką Wałbrzycha. Z perspektywy minionego czasu oba te wydarzenia trzeba rozpatrywać w kategoriach cudu, bo wydawały się niemal nieprawdopodobne do zrealizowania - zauważył. A jednak stało się inaczej z woli Boga. Czego więc uczy nas Krzyż - symbol, pod którym stoimy – pytał kapłan? I odpowiadał - przede wszystkim tego, że do chwały nieba zdąża się poprzez cierpienie, którego nie unikniemy. Dla współczesnego człowieka, ale też dla każdego we wszystkich czasach, jakie minęły, nauka ta jest bardzo trudna do przyjęcia, bo unikamy cierpienia. Wszyscy chętnie korzystamy z udogodnień. I jeśli dzisiaj wielu ludzi ma kłopot z dostrzeżeniem nauki Chrystusa, ze spotkaniem z Panem Bogiem, to, dlatego, że oni uciekają od wysiłku. Tymczasem jedynie ten, kto podejmuje naukę krzyża – i tylko ten - w ostatecznym rachunku- przeznaczony jest do chwały Bożej. Nigdy nie zapominajmy, że co dobre i piękne w naszym życiu - zawsze jest połączone z wysiłkiem i nie da się wejść na szczyt bez niego, dlatego podążajmy drogą, która wyznaczył nam Jezus Chrystus – mówił proboszcz z Białego Kamienia. Na zakończenie pielgrzymi zostali pobłogosławieni przyniesionym na Chełmiec relikwiarzem Drzewa Krzyża Świętego.

Ryszard Wyszyński

Uczestnicy pielgrzymki na Chełmiec

Uczestnicy pielgrzymki na Chełmiec

Odpoczynek i podziękowania

Po wspólnej modlitwie nadszedł czas na odpoczynek przy ognisku, przygotowanym pod bacznym okiem straży miejskiej ze Szczawna – Zdroju oraz Andrzeja Gniatkowskiego, który sprawuje pieczę nad wieżą widokową i który umożliwił pielgrzymom wejście na wieżę. Wszystkim uczestnikom pielgrzymki rozdano też darmowe pamiątki - rocznicowy magnes z widokiem millenijnego Krzyża. Za udzieloną pomoc w przygotowaniu miejsca Eucharystii na Chełmcu, burmistrzowi Szczawna-Zdroju Markowi Fedorukowi, straży miejskiej - podziękowali serdecznie na zakończenie - proboszczowie ks. Zbigniew Chromy i ks. Tomasz Zięba.

2020-09-19 22:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzebnica. Pogrzeb mamy wałbrzyskiego proboszcza

[ TEMATY ]

Wałbrzych

bp Ignacy Dec

Trzebnica

ks. Czesław Studenny

Ks. Grzegorz Umiński

Kondukt żałobny przeszedł na cmentarz komunalny przy ul. Spokojnej, gdzie złożono do grobu ciało zmarłej

Kondukt żałobny przeszedł na cmentarz komunalny przy ul. Spokojnej, gdzie złożono do grobu ciało zmarłej

Syn, kapłan Czesław Studenny 3 listopada, proboszcz wałbrzyskiej parafii Zmartwychwstania Pańskiego, pożegnał swoją mamę Stefanię. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Trzebnicy.

Mszy świętej pogrzebowej w sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej przewodniczył bp senior Ignacy Dec, w asyście księży z terenu trzech diecezji: świdnickiej, legnickiej i wrocławskiej.

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej…

2023-02-06 08:35

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Wciąż musimy się uczyć. Od małego dziecka. Najpierw uczymy się chodzić i podstawowych zasad higieny. Uczymy się mówić, nazywać rzeczy i wyrażać swoje stany uczuciowe. Przedszkole uczy kontaktów w grupie i wprowadza w wiedzę, którą otrzymuje się na kolejnych stopniach nauczania. Dochodzą jeszcze języki obce i nauka zawodu.

Ile to ludzi pracowało, aby nas czegokolwiek nauczyć. Począwszy od rodziców aż po wychowawców i nauczycieli różnych stopni. Nie zawsze o wszystkich pamiętamy i okazujemy im należną wdzięczność… Natomiast trzeba zdecydowanie mówić NIE wszystkim, którzy uczą złych rzeczy, jak kłamstwa, kradzieży czy niezgodnych z etyką zachowań seksualnych. A potem już i my sami, niezależnie od tego co robimy, stajemy się nauczycielami w szerszym tego słowa znaczeniu. Wokoło nas jest tyle ludzi, którzy czegoś nie umieją. Obowiązkiem wdzięczności względem tych, którzy nas uczyli, jest pouczyć ich, przez co pomagamy im w życiu. Trzeba jednak unikać wtrącania się zawsze i we wszystko. Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej i dlatego czują się upoważnieni do poprawiania każdego i zwracania mu uwagi. Tacy są utrapieniem otoczenia. Druga skrajność to obojętność względem tych, którzy czegoś nie potrafią, a czasem wręcz irytacja: „powinien to wiedzieć!”. Powinien, ale nie wie, więc poucz go cierpliwie. W ten sposób wnosi się w otoczenie pokój i dobro, którego tak dziś brakuje. A Pan Jezus, który widzi nasze uczynki, powie nam kiedyś: „byłem nieumiejętnym, a pouczyliście Mnie”.

CZYTAJ DALEJ

Szef PSP o misji w Turcji: jako jedyni lądujemy w epicentrum, na lotnisku w Gaziantep

2023-02-06 15:39

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/Leszek Szymański

Jako jedyni lądujemy w samym epicentrum, na lotnisku, które będzie jak najbliżej epicentrum tego zdarzenia - powiedział w poniedziałek na konferencji przed wylotem do Turcji gen. brygady Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej. Potwierdził, że chodzi o lotnisko w Gaziantep.

Do Turcji na misję ratowniczą po trzęsieniu ziemi wyleci w poniedziałek grupa poszukiwawczo-ratownicza HUSAR Poland - 76 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i 8 wyszkolonych psów. Wraz ze strażakami na misję poleci pięć osób z Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję